Як створити прибутковий ягідний бізнес?

Агро Інноваційний Клуб

24 марта 2021 в 17:00

3172

Як створити прибутковий ягідний бізнес?

Кажуть, що ягідний бізнес здатний приносити великі прибутки. Але в інтернеті можна побачити багато об’яв про продажі ферм? Головна причина — ягідники не вміють працювати ефективно.


Як можна підвищити ефективність ягідного бізнесу. Обговорювали з Ярославом Мовчуном, співвласником ягідної ферми "Озеряна", в рамках мітапу “Як збільшити прибутки в ягідництві”.

Закласти поле, освоїти бюджет інвестора, а через декілька років виставити ферму на продаж — по такому шляху проходить чимало ягідників, що починають бізнес. 

У 2017 році, коли агропреса бадьоро звітувала про активний розвиток галузі Ярослав Мовчун з жалем “вангував”, що скільки бізнесменів входить в цей бізнес, приблизно стільки ж згодом будуть із нього вилітати.

З фінансовими проблемами в основному зустрічаються ферми набагато більші за 5 га.  В поганий сезон їх спіткають більші ризики та операційні витрати: це той випадок, коли вигідніше бути маленьким.

Хто ти: фермер чи бізнесмен?

Доки фермер не розрізняє бізнес і хобі, йому доведеться жити від сезону до сезону, сподіваючись що врожай покриє всі витрати. Що в першу чергу потрібно змінити ягіднику, щоб розвиватись, а не виживати? Ярослав Мовчун радить робити те, що багато фермерів не люблять:

  • вчитись працювати з калькулятором, калькулятор — головна інновація, яку потрібно провадити;
  • вивчати ринок, попит, цільову аудиторію;
  • підготувати ланцюги реалізації.

Щоб вигідно продавати врожай, треба розуміти його собівартість і які гравці будуть на ринку в період його реалізації.

Впровадження інновацій по-українськи

В Європі та Штатах в цій галузі успішно працює величезна кількість компаній та лабораторій з неймовірними бюджетами, тому українцям не потрібно вигадувати велосипед. Основне завдання полягає в тому, як адаптувати закордонні напрацювання для наших кліматичних зон та бюджетів. 

“На перше місце перед інноваціями я б поставив бізнес-підхід. Знаю дуже багато людей які працюють не на супертехнологіях, не мають великих холодильників, сортувальних ліній… Але вони забезпечують прекрасну якість, налагодили збут, працюють досить довго і виходять в дуже гарний плюс. Треба вміти рахувати свої гроші і розуміти на що вони витрачаються.”

Сезон 2020 року виявився для всіх досить невдалим і навіть високотехнологічні господарства з обладнанням, про яке можна тільки мріяти показали врожайність менше ніж у “Озеряни”. Недостатньо усвідомлено вкладати гроші в якісь технологічні рішення, треба ще вміти досконало ними користуватись. 

Автоматизація — ключ до ефективності

Розуміти що відбувається на полі можна тільки збираючи всю інформацію.

Якщо у вас багатогектарне ягідне господарство, то фізично всюди не встигнеш, а набігаєшся так, що мало не здасться. Тому пристрої та датчики для моніторингу і автоматизація — це необхідна база, без якої важко управляти та отримувати якісний продукт.

Бажано, щоб компанія, яку ви оберете для впровадження автоматизації ягідника — не тільки зробила все “під ключ”, але й добре навчила користуватись рішенням. Відносини з нею мають стати довгостроковими, тому що систему треба не тільки часто обслуговувати, а й вдосконалювати при зміні культур або розташування полів.

А ще корисною інновацією у ягідному бізнесі виявився чат-бот, який спрощує роботу по обробці замовлень. Нещодавно такий бот допоміг опрацювати 307 замовлень за 5 хвилин.

Основні помилки, які робить фермер

В Україні три агрокліматичних зони, всюди різна вода, різні підходи до живлення рослин. Тому потрібно дуже уважно обирати сорти, які добре працюватимуть саме у ваших умовах. 

Взагалі є класичні помилки які роблять фермери:

  • постійні недоливи та переливи, в результаті яких рослини стресують, що погано позначається на їх вегетації, а потім і врожайності;
  • економія на якісних добривах;
  • відсутність аналізу води, яка впливає на повноцінність та якість продукції, розчинність добрив та ЗЗР.

В Європі дуже жорсткі вимоги до якості продукції, висока конкуренція між фермами і якщо вони приймають певні рішення по добривах, технології, загальному підходу до справи — то до них має сенс прислухатися. 

Вони економлять воду, тому що це дорогий ресурс і її стає менше. Економлять людську працю, тому що зростає рівень урбанізації й праця фермера дорожчає. Потрібно вивчати їхній досвід, відстежувати робочі рішення і брати на озброєння. 

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх