Нині українським аграріям, щоб утримати бізнес під час війни, доводиться переїжджати, трансформувати процеси та відкривати нові ринки. Адже на їх роботу випало чимало випробувань. Тож як безкоштовно релокувати аграрний бізнес сьогодні?
Міністерство економіки України з перших тижнів війни реалізує програму з переміщення українських підприємств, що перебувають на території бойових дій. Для цифровізації процесу релокації ДП “Прозорро.Продажі” за ініціативи Мінекономіки, за підтримки Мінцифри, Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО й національного проєкту Дія.Бізнес запустили платформу цифрової взаємодії для допомоги в релокації.
Крім того, на даній платформі містяться посилання на інші цифрові майданчики, через які можна розмістити пропозиції для бізнесу, що переїжджає, та вільно контактувати одне з одним всім учасникам процесу релокації. Користування платформою є безкоштовним.
Понад 500 компаній вже успішно скористались державною платформою з релокації підприємств і продовжують свою роботу на безпечних територіях.
Як подати заявку?
- Зареєструйтесь і заповніть заявку в особистому кабінеті через один з електронних майданчиків (smart tender, e-tender, Національна електронна біржа), що опрацьовує запити бізнесу. Абсолютно ніякої немає різниці в тому, який електронний майданчик ви оберете.
- Якщо ви не були зареєстровані на майданчику, то вам зателефонують через 10-15 хв для верифікації особи. Менеджер майданчика допоможе з організаційними питаннями.
- Мінекономіки розглядає в системі заявку компанії і залучає виконавців (АТ “Укрзалізниця, Укрпошта, ОВА/ВЦА), які допомагають з переміщенням компанії у безпечні регіони України.
- Відстежувати статус розгляду заявки можна через особистий кабінет на електронному майданчику.
Заявка зберігається в персональному кабінеті на майданчику. Видалити або редагувати заявку НЕМОЖЛИВО після реєстрації. Створювати повторні заявки НЕМОЖЛИВО.
Внести зміни в заявку можна, якщо в процесі її розгляду повідомити про це відповідному виконавцю. Він має доступ до системи й зможе внести відповідні зміни.
Також є можливість відновити першу заяву (наприклад, спочатку відмовились, а потім передумали). Це робиться для того, щоб не було випадків, коли недобросовісні користувачі подають заявку за іншу особу.
Яку інформацію потрібно надати?
- Назва підприємства;
- ЄДРПОУ;
- Адреса виробництва;
- Спеціалізація;
- Можливість виробництва продукції/товарів для потреб оборонної сфери;
- Бажаний регіон релокації;
- Контактні особи;
- Кількість працівників і обладнання;
- Спосіб транспортування обладнання;
- Потреба у транспорті (кількість вагонів, вантажівок тощо);
- Доступність до транспортних вузлів;
- Потреба у гуртожитках/місцях розміщення персоналу;
- Орієнтовний термін демонтажу.
Як опрацьовується заявка після заповнення форми?
У власному електронному кабінеті показується статус заявки, яку ви заповнили. Потім Мінекономіки детально аналізує її. Крім того, можна вказати декілька варіантів бажаних регіонів релокації, якщо точно не визначились. Після чого призначаються виконавці із військово-цивільних адміністрацій цих областей, які беруть в роботу заявку.
- Міністерство делегує заявку на ОВА/ВЦА, які потім напряму контактують із заявником;
- ОВА/ВЦА шукає локацію та погоджує із заявником. На кожному етапі змінюючи на відповідний статус картку заявки. Допомагають з пошуком приміщення для розселення персоналу;
- Після погодження локації заявка делегується на логістів — Укрпошту та УЗ;
- УЗ та Укрпошта уточнюють об’єми обладнання, формують запит на авто/вагони та погоджують дату перевезення з урахуванням демонтажу;
- Після чого здійснюється перевезення бізнесу. Міністерство бачить зміну статусу обробки заявки і тримає під контролем усі етапи релокації бізнесу;
- ОВА, яка приймає також допомагає з підключенням до електромереж та ін. питаннями.
Кожна заявка опрацьовується індивідуально. У середньому від кількох днів до кількох тижнів. Офіційним підтвердженням, що заявку взяли в роботу є дзвінок представників адміністрації тої області, в яку релокуватимуть ваш бізнес.
Якщо ви плануєте їхати самостійно, оскільки бувають різні обставини, то я все одно раджу подати заявку. Лише вказати, що транспортування здійснюватиме самостійно. Є відповідний механізм як звернутися через адміністрацію на місці, де ви релокували бізнес і держава вам компенсує принаймні частину коштів, які витратили на переїзд
Яким чином буде здійснюватися переміщення підприємства?
Переміщення підприємств здійснюється трьома способами:
- самостійно;
- силами АТ «Укрзалізниця»;
- силами АТ «Укрпошта».
Також залучаються в ролі субпідрядників інші перевізники в залежності від потреб підприємства.
Хто може скористатися програмою релокації?
До програми може долучитися будь-яке підприємство, здійснивши повну або часткову релокацію своїх потужностей. Програма поширюється на регіони, що постраждали від бойових дій. Навіть якщо бізнес знаходиться в регіоні, звідки неможливо виїхати — можна подати заявку. Як тільки з’явиться така можливість — вас відразу релокують.
Якщо це бізнес, який не займається виробництвом і зовсім не підходить під цільову аудиторію програми — все одно звертайтесь. Вам підкажуть як можна вирішити питання
В які регіони можуть релокувати бізнес?
Наразі здійснюється переміщення підприємств в один з чотирнадцяти регіонів (Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Вінницька, Волинська, Рівненська, Кіровоградська, Черкаська, Полтавська, Дніпропетровська та Київська (за виключенням м. Києва) області).
У якому випадку відмовляють у релокації?
Жодних підстав у відмові щодо переміщення немає. Є першочерговість розгляду заявки, можливість демонтажу, наявність локації з необхідними умовами для роботи в регіонах, що приймають та черговість перевезення.
З 1700 заявок за квітень цього року 664 компанії вже завершили релокацію. З них 457 почали працювати на новій локації. Дані статистики свідчать, що лише 2% відмов, а 98% задовольняють запити на релокацію.
Найбільше підприємств релокували до Львівської, Закарпатської та Чернівецької областей. Львівська — 193, Закарпатська — 120, Чернівецька — 89, Дніпропетровська та Івано-Франківська — 66, Хмельницька — 63 і Тернопільська — 54.
Як проходить підбір місця розташування для потужностей підприємства?
Відштовхуючись від запиту, команда центру Дія.Бізнес формує варіанти локацій для бізнесу. Менеджери платформи постійно оновлюють базу актуальних приміщень і збирають заявки від тих, хто готовий надати приміщення/земельні ділянки тощо для функціонування бізнесу.
Що робити, якщо немає зворотного зв’язку немає?
Потрібно написати на один із майданчиків, на який подавали заявку. Якщо не зможуть там допомогти, тоді звернутись до Міністерства економіки.
Програма релокації є безкоштовною. Але якщо власник бізнесу вирішує самостійно витрачати на щось кошти — це його право.
Якщо підприємець релокує бізнес самостійно і хоче отримати відшкодування коштів, то на практиці з цим питанням є затримки. Я б радив перед тим, як перевозити бізнес самостійно краще подавати заявку на програму релокації, щоб ви були зареєстровані у програмі. Тоді є більший шанс отримати відшкодування швидше
Що треба врахувати бізнесу, який розглядає можливості релокації:
- Проаналізуйте свої поточні можливості та ресурси: які потужності треба перевозити, що вам необхідно для швидкого відновлення діяльності, яка частина команди переїжджатиме, скільки часу вам знадобиться на новому місці для відновлення діяльності тощо.
- Чітко сформулюйте свої потреби для переїзду, що саме вам потрібно для швидкого відновлення роботи.
- Зараз темпи спали, а темпи бойових дій відносно локалізована, тож подумайте над тим, аби заздалегідь оцінити наявність пропозицій/ціни в регіоні.
- Раціонально підходьте до вибору регіону релокації, враховуйте логістичні можливості, інфраструктуру тощо.
- Пошукайте групи спілкування підприємств, які вже релокувалися в регіон, це допоможе оцінити їхній досвід.
Яку державну підтримку отримає підприємство, що підлягає переміщенню?
Після ухвалення позитивного рішення про переміщення, підприємство отримає пакет державної підтримки, що містить наступні опції:
- підбір місця розташування для потужностей підприємства;
- допомога з перевезенням на нову локацію;
- сприяння в розселенні працівників та пошуку нових співробітників;
- підтримка у відновленні логістики, закупівлі сировини та пошуку ринків збуту.
Досвід самостійної релокації аграрного підприємства “Севен Філдз Фарм” з Київської області на Тернопільщину
Підприємство господарювало на площі понад 40 гектарів, які розміщені у двох локаціях в Київській і Херсонській областях. До 60% цих площ віддано салатам, 30% відведено під броколі, 10% — під експерименти з нішевими культурами. До війни вони були одними із лідерів в Україні по вирощуванню салатів та капусти броколі. Щоденно господарство поставляло найсвіжішу продукцію по всім регіонам.На жаль, станом на 24 лютого підприємство повністю втратило Каховську локацію, тобто фізичний доступ. Деякі працівники евакуювались і переїхали в Тернопільську область, але інша частина залишилась у Каховці. Дехто евакуювався вже у квітні.
За словами власника господарства Романа Пасічника, релокацію здійснювали власними силами й багато чого не вдалося перевезти. Евакуювати вдалося лише частину техніки, частково систему зрошення. Відмовилися від салатів повністю. Зараз “Севен Філдз Фарм” вирощує інші овочі — “борщовий набір” (морква, цибуля). Крім того, почали новий проєкт — будівництво теплиць і вирощуватимуть томати. Почали комплексно вивчати специфіку ринку нової локаї на Західній Україні, ринків збуту, клімату і т.д.
Безкоштовна урядова програма по релокація бізнесу доступна будь-якому аграрному підприємству. Тим паче не кожен аграрій має можливості на переміщення бізнесу в інший регіон в умовах війни.