Як правильно підібрати генератор для агропідприємства?

Агро Інноваційний Клуб
Як правильно підібрати генератор для агропідприємства?

У зв’язку з постійними відключеннями електроенергії в Україні суттєво зріс попит на генератори. Особливо критична ситуація в агросекторі. В Україні генератори не виготовляють, їх імпортують з Китаю, Туреччини та країн ЄС. Тож як сільгоспвиробникам правильно обрати системи резервного живлення?


У 2022 році попит на генератори почав рости після повномасштабного російського вторгнення в Україну. Тоді генератори купували для потреб військових та населення, яке залишилося без електроенергії внаслідок обстрілів. Однак попит значно зріс восени, коли росія почала обстрілювати енергетичну інфраструктуру і потреба в резервному живленні набрала масовий характер. На жаль, в Україні генератори не виготовляють, їх імпортують з Китаю, Туреччини та країн ЄС. До того ж питання логістики дуже ускладнилося. Крім того, українські постачальники конкурують з колегами з ЄС, де теж зріс попит на генератори.

Тож сьогодні українському агросектору доводиться оперативно реагувати на виклики, які пов’язані з перебоями електропостачання і переналаштовувати виробництво. Сільгоспвиробники нині масово купують генератори, в надії, що він вирішить усі проблеми. Однак це не так. Перехід на альтернативні джерела енергії значно збільшує собівартість виробництва продукції. До того ж закупити їх наразі проблематично (доводиться чекати місяцями з-за кордону), та й не всім вони по кишені. 

Як вибрати генератор, щоб це було ефективне рішення?

Генератори бувають бензинові, дизельні, газові та газобензинові. Бензинові, як правило, прості й дешеві, з ними менше мороки в процесі експлуатації. Дизельні зазвичай більшої потужності, важчі, дорожчі. В основному українські сільгоспвиробники обирають дизельні, бо бензинові не зовсім актуальні для промисловості. 

Залежності від того, які прилади буде живити генератор, варто звернути увагу на його пікову потужність. Вона повинна бути менша або хоча б дорівнювати перевантажувальній здатності генератора. На жаль, багато хто випускає цей факт. Що мається на увазі? Розглянемо на прикладі елеватора, де стоять електродвигуни синхронні, в яких навантаження йде при запуску в 5-10 разів від номінальної потужності. Наприклад, розрахувавши потужність обладнання на підприємстві чи елеваторі, в результаті з усім споживанням отримали 38 кВт. Округлюємо до 40 кВт. Обираємо генератор із запасом на 50 кВт. Тобто на виході електричний струм становить приблизно 150 ампер. Берімо з розрахунком, що він працюватиме від номінальної потужності на 80%, і це його нормальна, правильна робота. 

Отже, робота генератора повинна бути на 40-80%, адже на холостих обертах взагалі йому не бажано працювати. Що по факту — номінальна потужність 150 ампер. 

Тож умовно каж, з 40 кВт вашої потужності обладнання споживатиме 120 ампер і залишається в запасі ще 30. Запускаємо всю техніку і хочемо ввімкнути ще вентилятор, який споживатиме 10 ампер. Тобто вже 110 ампер і залишається ще 10. І в цей момент, коли вмикається вентилятор, то він споживатиме від номінальної потужності пікове навантаження в 5-10 разів. Отже, замість 10 виходить 100 ампер. Включено було 110 ампер і плюс ці 100 ампер — отримується 210. У цей момент генератор просто не витримає таке колосальне навантаження.  

Щоб уникнути перевантаження потрібно попередньо скласти список обладнання, визначити потужність кожного підключеного споживача та номінальну і пікову потужність. До цього отриманого числа додатково додати 20-30%, тим самим створивши запас потужності. Він необхідний для того, щоб генератор працював в оптимальному режимі (прийнятні 80%). Щоб правильно запустити в роботу всі необхідні пристрої, треба детально розписати як генератор прийматиме навантаження, поетапне включення чи одночасне. 

Часто трапляються випадки покупки китайських генераторів. Важливо звернути увагу на їх частоту. Насправді там частота для американського ринку — 60 ГЦ. Тому китайські генератори дуже часто маленького розміру, компактні, але насправді вони мають іншу частоту. Це призводить до того, що вони просідають по своїй потужності на 70% від тої, яка заявлена. Відповідно автоматика “гуляє”. Тож будьте уважні перед тим, як купувати генератор

Володимир Бунецький, голова ГС "Пелетна асоціація України"

Також варто ще звернути увагу на правильну симетричність навантаження кожної  фази. Якщо раптом буде перегин по навантаженню, то це негативно відобразиться на трьох фазному генераторі. Якщо інтенсивність експлуатації становитиме 500 мотогодин на рік, тоді варто купувати високо оборотний генератор. А якщо 1000 мотогодин — низькооборотний. 

До того ж не забувайте записувати в розрахунки експлуатації генератора такі аспекти, як навколишнє середовище, повітря, місце встановлення та зберігання, висока над рівнем моря, якість масла, частота заміни фільтра і т.д. 

Історія з альтернативними джерелами електроенергії з нами надовго. Якщо ви думаєте, що весною все закінчиться, то цього не буде. Треба готуватися не до року і не двох, а відразу на десятиліття. Наприклад, в США фірми, які виробляють акумуляторні батареї, розпродали запас батарей на три роки вперед. Тому тренд акумулювання електроенергії буде зберігатися довго. Що це значить? Децентралізація електроенергії, що дає змогу не залежати від потоку електроенергії від ДТЕК. Дизельні генератори — це лише початок. Далі ще буде. Ми зрозуміємо, що це не завжди вихід із ситуації, оскільки вони не екологічні та затратні. Відповідно люди шукатимуть нові ідеї та підходи

Чешихін Микола, керівник відділу автоматизації та електрифікації KMZ Industries

Чому дизельний генератор — це економічно невигідна заміна електроенергії? 

Основна проблема економічної недоцільності генератора — це коефіцієнт його навантаження. Дуже часто цей показник становить всього 30-40% від їх роботи. Тож тут з’являється поняття “вартість енергії дизельного генератора”. В Україні цей показник становить від 27 до 50 грн вартість кВт/год. Чому так? Тому що коли генератор недонавантажений, то вартість виробленої електроенергії збільшується. 

Це особливо чітко помітно на маленьких генераторах, які зараз масово скуповує бізнес для магазинів, кав’ярень і т.д. Вартість 1 кВт становить якраз 50 грн. Тобто якщо рахувати потужність, то під час експлуатації маленьких електростанцій різко падає ККД. Відповідно це дороге задоволення. Виходить, що двигун працює вхолосту. Все одно відбувається тертя відбувається, знос і т.д. До того ж амортизація рахується від мотогодин, а не від вироблених кВт. Тому треба завжди думати про повне навантаження дизельного генератора.

Для прикладу, компанія Kernel підрахувала, що різниця в ціні на сушіння 1 тонни кукурудзи на дизельгенераторі та від електромережі становить $1

Чешихін Микола, керівник відділу автоматизації та електрифікації KMZ Industries

Економічно доцільніше переобладнати генератор на зріджений газ. За словами голови ГС “Пелетна асоціація України” Володимира Бунецького, це практично у два рази здешевлює вартість електроенергії. 

Якщо маєте технічну можливість, то ефективніше переобладнати дизельний або бензиновий генератор на зріджений газ. Це практично у два рази здешевлює вартість електроенергії. Люди просто не звертають на це увагу

Володимир Бунецький, голова ГС "Пелетна асоціація України"

Генератори — це свого роду закриті системи. Тож дуже важливо враховувати балансировку, щоб не було перекосів системи. Адже наслідки можуть бути дуже серйозні. На жаль, найближчі два роки це буде злободенна тема для всіх українців. 

Сьогодні ⅔ енергії, яку електростанція виробляє “вилітає в трубу” у вигляді “теплових хвостів”. Тож потрібно боротися на утилізацію енергії. 

Якщо, наприклад, у вас працює електростанція (125 кВт), то грубо кажучи 200-250 кВт тепла у вас “вилітає в небо” через вихлопні гази. Потрібно акумулювати цю енергію, тому що це дороговартісна енергія. Тож правильна система сьогодні — це з накопичителями енергії, яка може були електрична та теплова. Основна потреба в електроенергії буде спостерігатися саме в зимовий період, коли треба тепло. Якщо є приміщення, яке потребує опалення і доводиться сидіти без опалення по 10 годин, то акумулюйте тепло з вихлопних газів і не грійте обігрівачами приміщення

Володимир Бунецький, голова ГС "Пелетна асоціація України"

Які існують системи забору вихлопних газів з дизельних генераторів? 

Сьогодні на ринку є данські, норвезькі, німецькі рішення, що знаходяться в сегменті когенераційних установок. Їх використання на природному газі є доцільним у промисловості. Постійно високий попит на електроенергію та так зване технологічне тепло. Крім того, через зростання витрат на енергію, як правило, потрібна недорога та стійка альтернатива традиційному енергопостачанню. 

Треба усвідомити, що ні ДТЕК, ні держава не дбатиме про нас. Як і раніше, так і зараз. Якщо кожен сам за себе не подумає і не зробить ті вкладення, які допоможуть вижити його бізнесу, то більше ніхто про це не подбає

Чешихін Микола, керівник відділу автоматизації та електрифікації KMZ Industries

Як результат, вони забезпечують високий коефіцієнт корисної дії порівняно зі звичайним виробництвом електроенергії на електростанції, яке виділяє тепло в навколишнє середовище, не використовуючи його. 

У дизельного генератора є два теплових потоки: один, який виходить на систему охолодження, а другий — димові гази. Робиться все це просто — вариться теплообмінник, закачується туди вода, заливається дизель. Грієте воду. І звісно ж, організувати циркуляцію. Ця система відпрацьована для когенераційних установок, які планувалися встановлюватися на українських котельнях. Наприклад, зникла електроенергія, опалення немає. Якщо встановити ці системи й направити “теплові хвости” собі в обратку, то вони зекономили б колосальну кількість енергії

Володимир Бунецький, голова ГС "Пелетна асоціація України"

Голова ГС “Пелетна асоціація України” Володимир Бунецький наголосив, що Україні важливо кардинально оновити підхід у енергетичній системі. Адже вже зараз порушується питання щодо підняття вартості електроенергії до 10,80 грн. 

У Кабінет Міністерства закинули листа з цією цифрою, тож не просто взяли суму з неба. Вони обґрунтування написали, але через воєнний стан цей рух призупинили. Але ж вже озвучили і вони до цього обов’язково повернуться. Відповідно люди масово шукатимуть варіанти, аби відійти від цього монополіста. На ринку електроенергії відбувається парадоксальна ситуація — собівартість електроенергії через аварійні відключення внаслідок російських обстрілів різко виросла. Ринок скоротився в об’ємі грошової маси. Собівартість збільшилась і різко впали маржинальні доходи. Монополіст намагатиметься скинути все на наші плечі. Тож потрібно максимально забезпечувати свої господарства незалежною електроенергією

Володимир Бунецький, голова ГС "Пелетна асоціація України"

Матеріал став можливим завдяки підтримці Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх