На момент початку впровадження воєнного стану в Україні, на 24.02, команда SmartFarming уже розпочала активну фазу переобладнання посівної техніки. Враховуючи кількість клієнтів та їх географічне розміщення, роботи були заплановані таким чином, щоб декілька команд працювали одночасно: ми планували запускати в роботу сівалки поступово, рухаючись за умовним маршрутом з півдня на північ. Усі інженерні роботи ми мали завершити до середини березня, а запуск техніки в поля планували розпочати з другої декади березня.
Бойові дії, впровадження воєнного стану та реакція світової спільноти створили ряд ускладнень для робочого процесу:
- Логістика команди — у пріоритеті була безпека співробітників та їх близьких і їх евакуація;
- Логістика обладнання — через тимчасову повну зупинку діяльності бізнесу та державних органів поставки застрягли на кордоні/митниці;
- Міжнародна та внутрішня логістика — виробники несли ризики щодо поставки обладнання в країну, в якій ведуться бойові дії, а воєнний стан обмежував можливості його ввезення;
- Інформаційний вакуум — по суті ні ми, ні клієнти не розуміли, як діяти далі.
Усі ці ускладнення забирали дорогоцінний час, і протягом певного періоду задачі доводилось вирішувати за принципом «тут і зараз». Тим часом погодні умови покращувались і невідворотно зменшували вікно для проведення робіт.
Вже на початок березня один за одним клієнти почали повертатись до комунікації та запускати робочі процеси. Деякі з них підтвердили готовність до проведення посівних робіт, і, відповідно, — готовність запускати переобладнання. Тут постало питання реорганізації наших процесів, адже в певних регіонах клієнти планували стартувати з посівною одночасно.
Тим не менше, нам вдалося вирішити критичні організаційні питання:
- У перші дні війни ми сформували та подали перелік кодів УКТ ЗЕД щодо обладнання, яке за сприяння асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» було включено до переліку товарів критичного імпорту. Це надало можливість відновити комунікації та предметні кроки щодо відновлення постачання обладнання в Україну.
- Пропрацювали та обрали оптимальні шляхи доставки обладнання через країни Європи, враховуючи заборону на польоти в Україну.
- Передислокували автопарк компанії в центральні та західні області задля оптимізації логістики до клієнтів, з якими були укладені контракти на переобладнання.
- Залучили до інженерних робіт з переобладнання співробітників з інших підрозділів, щоб мати змогу одночасно покривати декілька об’єктів. Частина команди інженерів регіонального офісу була недоступна через масштабні бойові дії в Сумах. Це мало свій вплив на оперативність та, відповідно, спричинило подовження термінів виконання робіт на окремих об'єктах.
- У постійній комунікації з усіма клієнтами ми узгодили маршрути переміщення техніки, готовність до проведення робіт, постійно оновлювали статус щодо погодних умов. Цього року погода нам сприяла, і прогнозовані терміни виходу скоротилися, в деяких регіонах посівна розпочалась раніше.
- Обладнання зі складів у Києві та Сумах перевезли в безпечні місця, на територію клієнтів або на тимчасові склади в західних та центральних регіонах.
Найскладнішим було вирішення питання з обладнанням, яке не встигли розмитнити і яке знаходилося в митному терміналі, адже робота відповідних органів була повністю зупинена. Ситуацію вдалося вирішити за «теорією 6 рукостискань»: запит до ключових бізнес-асоціацій виводив на конкретних дійових осіб, які в свою чергу надавали контакти колег, а останні вже допомагали організувати процес. Саме завдяки сприянню небайдужих колег з ринку, підключенню різноманітних структур (від Державної прикордонної служби до Міністерства інфраструктури України) нам вдалося протягом дня вивезти товар зі складів митниці. Тобто наше обладнання відповідно до вимог законодавства (з поправками на військовий стан) вдалось отримати та передати інженерним командам в роботу. Ось такий кейс антикризового менеджменту.
Тут варто зауважити, що в умовах війни все вищеописане керівництво компанії здійснювало та контролювало одночасно із несенням служби в підрозділах сил оборони.
Станом на сьогодні одночасно відбуваються роботи з монтажу та запуску сівалок, ведеться комунікація з виробником обладнання та логістичними службами. На жаль, ми не змогли запустити в роботу всі заплановані сівалки, частково через їх розміщення на території бойових дій, частково — через обмежені терміни і високі ризики. У таких випадках разом з клієнтами домовились про проведення монтажу після посівних робіт. Всі можливі роботи наша команда наразі виконує попри всі труднощі.
Назар Малиняк, керівник центрального регіону, SmartFarming