Як переобладнати зерносушарки на альтернативне паливо?

Агро Інноваційний Клуб
Як переобладнати зерносушарки на альтернативне паливо?


Переобладнання зерносушарки — рішення до якого звертається все більша кількість українських аграріїв. Передумовами для змін виступають економічні та біологічні фактори, але в самому тренді на переобладнання можна розгледіти і стратегічне бажання країни орієнтуватись перш за все на європейські ринку збуту зерна з їх вимогами до якості та безпеки продуктів харчування. Тож символічно що саме сьогодні, одночасно з усією Європою Україна відходить від споживання традиційного для зерносушарок палива — природного газу.

Причини актуальності технології переобладнання зерносушарок:

Вартість палива зростала останні два роки, сягаючи в пікові періоди позначок € 2,5 — 2,7 тис за 1 тис куб м газу. Актуальна ціна на момент написання матеріалу близько € 700 і хоч спостерігалась незначна тенденція до здешевлення, та все ж вороття до € 100 за тисячу кубів вже не буде.

  • вищі вимоги до якості продукції на європейському ринку;

Багато зерносушарок в країні використовують для сушіння димові гази. Недбале ставлення до технології сушіння призводить до зниження ринкової цінності вирощеного врожаю. Продукція не відповідає вимогам контролю якості та безпеки через надмірну концентрацію бензопірену, діоксинів та інших канцерогенних речовин. В багатьох випадках збіжжя після сушіння стає непридатним для використання ані для людей, ані в якості корму для тварин.

  • зростання вартості виробництва зерна потребує оптимізації всіх процесів;

Переобладнана зерносушарка має вищий ККД та ефективніше використовує тепло від спалювання пелетів, дров, сипучої органіки тощо (в залежності від типу переобладнання).

  • екологічний фактор. Найближча перспектива — податок на викиди.

Україна ступила на шлях змін, які безпосередньо торкнуться сільського господарства. Як і європейські країни, найближчим часом уряд країни почне відповідальніше ставитись до екологічності виробництва, зокрема — рахувати викиди. На трубах теплової потужності більше 100 кВт будуть встановлюватись датчики для моніторингу викидів, результати якого будуть прямо позначатись на податковій ставці. Тож вигідніше буде спалювати пелети, ніж мокру щепу, від якої в 30 разів більше викидів.

Зі зміною палива для зерносушарок доведеться змінювати технологію, щоб уникнути забруднення зерна.

Проблема токсичних димових газів деякий час не турбувала аграріїв, через використання в якості палива природного газу. Біомаса — це паливо, використання якого потребує більш складної технології спалювання. Небезпека в її використанні полягає у димовому газі, який утворюється при спалюванні. Він містить частки токсичної золи виносу, яка псує зерно при контакті.

Трейдери вже мають приклади, коли замовники відмовлялись від українського збіжжя через провалені безпекові тести. Зокрема, кілька років тому, від великої партії (6 кораблів) відмовився покупець з Південної Кореї. Відтоді в наших портах вимушено з’явились хроматографи, але проблема зіпсованого зерна нікуди не зникла.

Забруднення бензопіреном — прямий наслідок використання димових газів в якості сушильного агента. Наразі немає технологій для очищення зерна від білої сажі що потрапляє до бункерів разом з гарячим повітрям при недотриманні безпечних технологій.

Технологічна схема зерносушарки з відведенням димового газу.

Типова зерносушарка шахтного типу складається з теплогенератора, буферного теплообмінника, лабіринту жаротрубного пучка та шахти зерносушарки. За технологією димовий газ, що утворюється при спалюванні матеріалів, витягується димососом з теплообмінника та через димову трубу викидається в атмосферу без контакта з зерном. Ця схема захищає збіжжя від забруднення, та може бути покращена для зменшення втрат тепла та збільшення ККД.

Недоліком технології є висока температура (200 — 250 °C) димових газів які викидаються в атмосферу. При цьому українські аграрії стикаються з проблемами роботи при низьких температурах, коли зерносушарки від європейських виробників (за замовчуванням розраховані на роботу в більш теплих, лагідних кліматах) втрачають ефективність при  роботі за температури менше 5 °C. В таких випадках спостерігається так зване "просідання зерносушарки". Через те що зерно має температуру навколишнього середовища, велика кількість тепла витрачається на зігрівання зерна в бункері замість сушіння. Виробники обладнання в індивідуальному порядку пропонують аграріям рішення для вдосконалення технології.

Зокрема ПП "НВТ—Технологія" винайшло власний спосіб збільшення ефективності використання тепла за рахунок повторного використання димового газу. Спеціалісти встановлюють додатковий вентильований бункер перед зерносушаркою, в якому зерно буде нагріватись перед потраплянням в шахту зерносушарки. Повітря для нагріву зерна (з температурою 80 °C) поступає з додаткового буферного теплообмінника, в якому воно нагрівається завдяки димовому газу, що потрапляє в нього з першого теплообмінника і охолоджується перш ніж потрапити в димову трубу. Як наслідок, зерно поступає в зерносушарку нагрітим навіть в холодну пору року, а весь комплекс більш ефективно використовує тепло від спалювання. 

Які ще переваги від переобладнання?

  • збільшення терміну експлуатації зерносушарки;

Димові гази негативно впливають на зерносушарки. Продукти горіння потрапляють в конструктивні елементи та повітропроводи зерносушарок та відкладаються там, утворюючи шар до 30 см. Накопичені продукти горіння призводять до виникнення хімічних реакцій кородування металевих елементів конструкцій.

  • економія витрат на пальне.

Переведення зерносушарки на пальне власного виробництва може значно скоротити витрати. Зазвичай пальне власного виробництва в 2—3 рази дешевше, а якщо не обмежуватись при виробництві власними потребами, то можна ще збільшити економічну ефективність виробництва.

Економісти радять господарствам працювати на прибуток, а не на елеватор. Щоб забезпечити потрібне виробництво з меншої площі, замість кукурудзи (20-24 тони сухих речовин) можна сіяти кормове сорго (32-36 тонн) або технічну коноплю (50-60 тонн сухих речовин з гектара).

З чого почати переобладнання зерносушарки?

Головне в переобладнанні зерносушарок — делегувати роботу компетентним спеціалістам. На ринку є підприємства, які спеціалізуються на виготовленні теплогенеруючого обладнання для сушарок. Обладнання підбирається індивідуально до тієї зерносушарки яка є, відповідно до технічного завдання. Купівлі обладнання обов’язково має передувати проектування.

При переобладнанні та встановленні зерносушильного обладнання важлива відповідність габаритно-масових розмірів до заявленою потужності. Не можна обирати нове обладнання без врахування навантажень та потужностей виробника, сумісності елементів комплексу.

Ігнорування зазначених проблем призводить до роботи обладнання в критичних режимах, виходу з ладу конструктивних елементів та зупинкам у роботі (до зрива термінів поставок). 

Матеріал став можливим завдяки підтримці програми з сільського та аграрного розвитку USAID AGRO, що виконується компанією ChemonicsЗаметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх