Як ефективно управляти малим підприємством?

9 ноября 2020 в 17:30

3390

Як ефективно управляти малим підприємством?

Фермерське господарство “Флора А.А.” — приклад невеликого підприємства, яке вдало впроваджує сучасні технології. Про особливості роботи розповідає голова господарства Андрій Капріца.


За останні три роки збільшили земельний банк вдвічі

Це призвело і до певних фінансових труднощів, тому що на все це потрібні кошти. Але земельний банк — це основа виробництва, це актив, на якому ми працюємо. Щороку добавляємо потроху землі. Минулий рік  — 60 га, це нормальні об'єми для нас. В цьому році плануємо вирости ще на 80 га, а може і до 100 га наб’ємо. Тобто потихеньку збільшується. Але буває, що й хтось виходить. В основному це молоді люди, які хочуть самі працювати. Вони потім повертаються через 2-3 роки, але нехай пробують. 

Правильно підібраний парк техніки

Парк техніки, який є в наявності здатен “закрити” 1400-1500 га. Вся техніка підібрана правильно з точки зору взаємозаміни та оптимізації. В мене зараз 1000 га землі, і мені техніки вистачає, навіть більше —  я ще надаю багато послуг колегам: оранка, посів, збір врожаю.  

Якщо стане питання наростити господарство до 1,5 тис. га, я з техніки би купив тільки самохідного оприскувача. Тобто в мене закритий цикл. Уже б не було ресурсу для надання послуг, але я б закрив все на 100%. 

Правила управління персоналом

Найкраща мотивація — фінансова. Частково це правильна думка, але з певними уточненням. Потрібно, щоб був ще й мікроклімат в колективі здоровий. Бувають непорозуміння, бувають проблеми, як і в будь-якому колективі. Але вони вирішуються на “загальних зборах” — зібрались на лавці біля офісу й обговорили, кого і що не влаштовує.

По-друге, потрібно, щоб була взаємозаміняємість. Якщо хтось захворів чи за сімейними обставинами не зміг вийти в поле, робота не чекатиме, треба, щоб хтось міг підстрахувати. 

Важливо, щоб люди хотіли вчитись і освоювати нові технології. У нас у господарстві я сам вчив людей новим технологіям. Разом з ними вчився і я.

На мотивацію впливає й те, що господарство розвивається в плані техніки і технології. Всі бачать ці рівні лінії, ці гарні поля. Це впливає як на працівників (їм подобається працювати з новими технологіями), так і на пайовиків — вони бачать що їхня земля в надійних руках.

Ситуація з ринком землі

Орендна плата й так росте. Звісно, всі хочуть більше і з відкриттям ринку землі захочуть ще підняти ціну. Але треба й рентабельність рахувати. Тому ми стараємось налагодити відношення з пайовиками. Пропонуємо їм додаткові послуги: виорати город, ще чимось допомогти. 

Робота в умовах коронавірусу

На моє господарство коронавірус ніяк не вплинув. Ходили чутки, що з постачанням насіння можуть виникнути проблеми, але я завчасно цим питанням зайнявся. Воно в мене вже на складі було, коли ці чутки почали поширюватись. 

Як організоване управління господарством

У мене багато різних проектів, в тому числі і політичних, тому важливо, щоб робота на господарстві не зупинялась, коли я відсутній. Хлопці знають, що і де робити. Якщо виникають якісь суперечливі питання, то вирішуємо в телефонному режимі. Нові технології також допомагають — віддалений доступ та контроль майже всіх операцій в режимі “онлайн” розв'язує руки. 

Фінансова звітність та оцінка інвестицій

У мене є управлінській облік. З цим допомогло рішення від SAS — зараз в мене тестується їхня нова платформа. До того також було, але примітивніше: Excel, блокноти. 

Та все ж я вважаю, що в цьому напрямку ще потрібно розвиватись, хоча в мене не так все погано в порівнянні з іншими. 

Я бачу технологічний процес зі сторони агрономічної, технічної, організаційної і я бачу, що мені це “залізо” треба і я хочу саме його. Бачу в тому економічну ефективність, бо розумію, що секція виключиться, насіння чи добриво лишнє не впаде, змінна норма дасть мені такий-то прибуток. Але важливо порахувати це правильно. Необхідно чітко розуміти, яка економічна ефективність від впровадження тієї чи іншої технології. 

Карта-завдання на посів кукурудзи. Створена компанією SmartFarming

Аналіз інформації по інших господарствах

З цим є проблема, бо мало хто розповідає про свої реальні цифри. На жаль мої колеги дуже консервативні і говорити про якийсь бенчмаркінг серед невеликих господарств ще досить зарано. А було б усім цікаво побачити де твоє господарство за різними показниками в порівнянні з сусідами. Надіюся, ми колись до цього дійдемо. Для контролю паїв в мене є сервіс “Вкурсі землі”, і там я продивляюсь, в кого і що з землею. Але я не можу бути впевненим, що це об’єктивна картина, бо можуть бути “ліві договори” або землі без договорів.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх