Ситуація з добрива зараз критична на ринку. Фермери знаходяться в складному становищі — не вистачає навіть обігових коштів. Ціни будуть лише зростати. То які є сьогодні альтернативи для аграрія?
Кислі ґрунти — мінус 30% засвоєних добрив
Рівень засвоєння добрив знижується в середньому на 30%, через негативні наслідки кислотності ґрунту. Тобто третину добрив аграрій вносить неефективно. При рівні 6 pH засвоєння рослиною фосфорних добрив зменшується взагалі до 50%. А при рівні 5,5 pH (не засвоюється 50% фосфорних) до тих 50% фосфорних, які не засвоюються, додається ще 25% азотних і калійних. Якщо ґрунти надто кислі, то коефіцієнт засвоєння добрив збільшується до 70% і більше.
Важливо розуміти, що рослина для свого розвитку споживає із ґрунту певний набір мікроелементів, від якого в майбутньому залежить ріст, величина рослини та якість врожаю. Проте навіть якщо аналіз ґрунту показав, що у ньому присутні всі необхідні мікроелементи, а врожайність з кожним роком зменшується, то необхідно звернути увагу на такий важливий показник як кислотність ґрунту.
Як нормалізувати кислотність?
Для зниження кислотності ґрунту застосовується хімічна меліорація. Одним із її напрямків є вапнування і якщо внести повну норму один раз, то вдасться нейтралізувати кислотність на 5-7 років.
Для цього використовуються такі види меліорантів (карбонатні найпоширеніші — карбонат кальцію) — вапнякове та крейдяне борошно. Один із підвидів — це карбонат кальцію і магнію — доломітове борошно, гашене і негашене вапно.
Також використовують відходи цукрового виробництва — дефекат, який містить частину карбонату кальцію (близько 60-70%).
Ще один спосіб, який допомагає регулювати кислотність — це фітомеліорація. Тобто висівання культур, які краще ростуть на кислих ґрунтах і мають здатність притягувати кальцій з нижніх шарів до верхніх. Наприклад, вирощувати гречку.
Останнім часом використовуються гранульовані продукти, які є зручними для внесення звичайним розкидачем добрив і можуть вноситися також для нейтралізації кислотності. Проте є велике питання до якості гранульованих добрив.
Однак у сьогоднішніх умовах внести повну норму складно через космічні ціни на добрива і фінансове положення фермерів. Крім того, фахівці не рекомендують цього робити за один раз, тому що це не зовсім раціонально.
Рекомендую розраховану повну норму внести в середньому за три роки. По-перше, фінансово це простіше для фермера, а по-друге, логістично простіше буде. Якщо внести всю норму за один раз, то всі кальцієві добрива не прореагують в перший рік повністю, а будуть зв’язувати фосфати й формувати менш доступні для рослин форми. На кислих ґрунтах доступність фосфору і так низька, а при надлишкових нормах частина фосфору взагалі зв'яжеться. При правильній реалізації програми вапнування ґрунту коефіцієнт засвоєння фосфорних добрив знижуватися не буде, якщо скласти розумно графік і розрахувати потрібні норми.
Якщо говорити про територію України, то є зони де чітко виражені кислі ґрунти, а є — де землі не потребують додаткових меліоративних заходів. Ці засоби націлені на регіони з високою кислотністю ґрунтів. Потрібно робити як мінімум базові аналізи полів, де можна побачити їх реальний стан.
Де можна замовити аналіз кислотності ґрунту?
Оскільки кислотність ґрунту дуже важлива для рослин, необхідно точно знати, який у неї рівень pH. Для визначення кислотності зразки ґрунту здають в агрохімічну лабораторію й отримують точний показник.
Крім того, також обов’язково потрібно робити аналіз самих добрив перед внесенням, щоб випадково не внести ті елементи, які не потрібні.
Яка вартість вапнування?
Все залежить від ряду таких факторів — яким продуктом працюватимете (мукоподібним чи гранульованим), яка логістика, чи будете вносити власним розкидачем, чи найматимете спеціалізовану техніку (наприклад, для високоякісного пилоподібного продукту з найвищою ефективністю). І лише після прорахунків всіх етапів можна розуміти цифри.
Компанія “Агроконтинент” надає послуги з вапнуванням ґрунту і розробляють технологію від кожного клієнта з перспективою отримання результатів вже в перший рік внесення добрив. Крім того, аграрій отримує додатковий прибуток, а саме повернення тих інвестицій, які вклав. Компанія працює так, щоб клієнт отримував повернення інвестицій кожного року і в перший рік тим паче.
Переваги й недоліки меліорантів
Перш за все аграрій повинен рахувати економічний ефект. Розглянемо декілька варіантів. Усі меліоранти мають свій склад і форму якісної речовини, яка потрібна для розкислення.
Меліорант бите скло — недороге добриво, але великі витрати на логістику і довгий час розкладання в ґрунті, відповідно для прискорення треба велика кількість продукту (витрати фінансові).
Меліорант гранульований — зручне внесення (будь-який розкидач підійде), проте велика висока ціна і процес засвоєння цих добрив займає багато часу (відповідно додаються певні речовини, щоб склеїти цю муку, а це витрати й процес). Також рівномірність поля покриття поля буде дещо менша, ніж у мукоподібного. Вони падають на певній відстані одна від одної. І після того, як вони диспергують і перетворюються на борошно все одно між частинками буде проміжок.
Якісна гранула — це тонкодисперсне вапнякове борошно згранульоване і після внесення воно знову має розпастися до тонкодисперсного стану, прореагувавши в ґрунті.
Відповідно кількість їх потрібна більша, що фінансово невигідно для фермера.
Адже враховуючи сьогоднішні умови, результат аграріям потрібен “на вчора”. Тож нині аграріям пропонують послуги “під ключ” і в сільгоспвиробника не буде боліти голова як правильно розрахувати економічну доцільність внесення, які краще добрива придбати й де саме, як перевірити їх ефективність, як вирішити питання логістики, чим внести добрива. Крім того, фермер отримує результати вже на перший рік після внесення і повертає свої інвестиції. Компанія "АгроКонтинент-Україна" надає чіткий супровід та індивідуальний підхід, агрономічну підтримку для кожного клієнта.
Мукоподібний меліорант — ефективний, швидка дія, повнота дії, рівномірне покриття поля. Реакція у всіх зонах поля відбуватиметься однаково. Недолік — потрібна спеціальна техніка.
Одним із найважливіших параметрів якості вапнякових меліорантів є товщина помелу — настільки розмелений продукт. Для того, щоб розкислення відбулося швидко і повною мірою, карбонат кальцію повинен бути розмелений до стану не менш ніж 250 мікронів. Для прикладу можемо взяти два види вапнякового борошна — тонко розмелений і інший вид від 0 до 5 мм. В обох видах вміст карбонату кальцію може бути 95%, але в першому випадку його ефективність буде на рівні 90-95%, а в другому — ефективність 40-50% через форму. Тобто у два рази. Наприклад, першого треба 500 кг, а другого тонна або більше. Плюс логістика, яка сьогодні може перевищувати навіть вартість продукту.
Важливо! Треба обов'язково робити перевірку якості меліоранту. На жаль, на ринку є недобросовісні виробники, які роблять гранулу не з якісного тонкодисперсного борошна, а з відсіву, або з борошна грубого помелу. Якість нижча й ефективність відповідна.
Більшість помилок при вапнуванні якраз трапляються на етапі вибору продукту й оцінки його якості. Норму можна розрахувати та внести, а результат відсутній через пропущення етапу перевірки меліоранту.
Враховуючи ситуацію цьогоріч, аграрій може не вносити добрива, а лише меліоранти й отримати ту ж саму врожайність. Для цього потрібно зробити аналіз ґрунту. Скласти рейтинг полів і вибрати ті, на яких можна внести лише меліоранти, при цьому не вносячи добрив мати хороший врожай. Обрати поля, які потребують меліоранти і добривами та поєднати компоненти. І вибрати ті, які без добрив не дадуть результат. Збалансувати й зекономити власні кошти.
Не можна розділяти меліоранти й добрива. Потрібна правильна система живлення, яка складається з підживлення і меліорації. Звичайно, якщо не вносити добрив, то врожайність знижуватиметься. Однак зараз у деяких випадках вапнування може бути важливіше за удобрення. Це стосується конкретно даного часу. Адже ціна на добрива космічна, а з доступністю та якістю проблеми. При правильному підході можна вибрати поля на яких провести вапнування ґрунту, але не внести добрив і в цей рік отримати ту ж саму врожайність, яку могли б отримати з добривами.
Обладнання для внесення меліорантів
Нині сільгоспвиробникам пропонують високотонажну машину Sulky, яка є універсальною. Вона вносить гранульовані мінеральні добрива, сухий компост, вологі органічні добрива, порошкові добрива. Машину можна придбати для власного господарства або замовити послугу внесення в компанії “Агроконтинент”, яка також надає послуги “під ключ”.
Завдяки використанню спеціальної техніки внесення аграрій економить на логістиці, що сьогодні вкрай важливо. Крім того, отримує високу ефективність внесення та високий врожай.
Матеріал став можливим завдяки програмі з аграрного та сільського розвитку USAID AGRO, що виконується компанією Chemonics.