Як аграрію отримати кредит без нервів?

Агро Інноваційний Клуб

21 апреля 2021 в 11:00

2369

Як аграрію отримати кредит без нервів?

Як отримати беззаставні цільові кредити під 0,01%? Невже насправді фермер може взяти кошти в кредит і віддати практично стільки ж, скільки взяв? Це реально? Обговорюємо з Павлом Гузирем, директором з розвитку Кроп Майстер Дистрибьюшн.


Чому у фермерів виникають проблеми з кредитами

Доступ дрібних та середніх фермерів до фінансових ресурсів — одне з ключових питань перед запуском ринку землі. На жаль, наявна нормативна база не дає змінитися ситуації, коли кредити доступні великим агрокомпаніям і не доступні малим та середнім фермерам. 

Головними проблемами при отриманні кредитів полягають у  високих відсоткових ставках, значній сумі першого внеску, відсутності застави та складності бухгалтерського адміністрування фінансової звітності.

Уряд пропонує фермерам багато можливостей отримати підтримку від держави: дотації, бюджетні субсидії, часткова компенсація витрат, часткове відшкодування вартості техніки та обладнання, пільгове кредитування тощо. Але програми підтримки начебто і є, але на практиці скористатися ними або неможливо, або дуже важко.

Чи бувають кредити під 0,01%

Хочеш досягти успіху в агробізнесі – прямуй до одного постачальника й заразом придбай усе. Комплексне рішення, про яке хочемо розповісти сьогодні —  це не лише насіння та засоби захисту рослин, а й водночас кредитування, страхування та послуги онлайн-платформи.

ТОВ “Кроп Майстер Дистрибьюшн” (КМД) — це дочірня компанія великого агрохолдингу ТОВ “АТК”. Через неї вже більш як 10 років досягнення холдингу стають доступні середнім і малим фермерським господарствам (з площами від 50 до 5000 га). 

КМД надає повний агрономічний супровід (фахівці раз на два тижні відвіду­ють клієнтів), має якісне насіння від лідерів ринку, засоби захисту рослин (компанії Green Express), та досвід успішного застосування агротехнологій (поля холдингу, котрий назагал оброб­ляє 48 000 га).

Щоб створити сировинну базу для завантаження своєї мережі елеваторів та потужностей із переробки, “Кроп Майстер Дистрибьюшн” разом з фінансовими партнерами створили привабливу партнерську програму. В її рамках банки надають фінансування під вирощування сої без ГМО, квасолі й соняшнику, а КМД допомагає зробити цікаву відсоткову ставку. 

На перші шість місяців ставка в гривні становить 0,01%, а починаючи із сьомого місяця, діє стандартна ставка залежно від застави.

Програма ефективного вирощування сої, кукурудзи та соняшника від КМД

Ми отримуємо від банку рішення про можливість кредитування. Фермер спокійно очікує посівної кампанії, отримує кредит, засіває. А потім може погасити борг достроково до сьомого місяця із продажу нового врожаю. Фактично, отримує безпроцентний кредит

описує переваги для аграріїв директор із розвитку компанії.

Якщо у клієнта є вільні грошові кошти, він може придбати пакет агропослуг зі знижкою. У випадках коли потрібно кредитування, банки-партнери КМД надають таку можливість (також можна скористатися послугами установ, що беруть участь в програмі підтримки від фонду розвитку підприємництва). При цьому КМД трансформує знижку в виплату відсотків по кредиту замість фермера, а тіло кредиту погашається їм вже після збору врожаю.

Кредитний договір укладається на рік зі ставкою 0.01% у перше півріччя. Якщо клієнт не встигає зібрати урожай, або хоче почекати більш вигідну ціну для його реалізації, включається базова процентна ставка банку від 12 до 16% (в залежності від наявності застави). 

У заставу оформляються тільки поля під програмою. Діє проста схема оформлення фінансування (один кредитний договір на всі програми та системи захисту по всіх культурах). Також існує можливість розрахунку в натуральній формі (зерном). КМД закуповує урожай за ринковими цінами, а також надає своїм партнерам послуги зберігання зерна на елеваторах.

Яке підводне каміння кредиту КМД?

Павло Гузир зазначив, що завдання його компанії — не просто продати фермеру пакет агропослуг, а допомогти виростити й зібрати врожай, який він зможе вигідно продати. Така турбота пояснюється тим що холдинг АТК володіє солідними переробними потужностями й зацікавлений в купівлі сировини (соя, кукурудза, соняшник). Його продукція, зокрема, шрот з не ГМО сої реалізується в країни Європи та по всьому світу.

Саме тому КМД вигідно забезпечувати клієнту повний цикл його бізнесу від вирощування і до реалізації врожаю, пропонувати оренду сільгосптехніки, авто, з-д транспорту і навіть збирання врожаю. Також доступна страховка майбутнього врожаю, коли в разі заморозків, посухи, граду, або падіння врожаю (нижче 20% за останні 5 років) борг фермера перед банком погашається.

Ми хочемо привнести культуру страхування, щоб фермер був спокійний і успішний. Даємо йому впевненість і в чомусь навчаємо агробізнесу, бо не кожен фермер — бізнесмен і не кожен бізнесмен — фермер.

Взагалі-то господарства втрачають багато коштів через помилки ведення бізнесу у внутрішніх процесах. Агробізнес — як тонкий годинниковий механізм, і якщо одна деталь збивається, то весь кінцевий результат може зійти нанівець. В ідеалі фермерське господарство має бути мультикультурним, хеджувати ризики щодо культур, використовувати не надто дорогі технології, але такі що забезпечують стабільний високий урожай.

На жаль, досить часто фермерам, щоб тільки розрахуватися з кредиторами, доводиться продавати урожай, не чекаючи сприятливої ​​ціни. Наші програми дозволяють в цьому плані дихати вільніше,

наголосив Павло Гузир.

Агротехнологія “під ключ”

За весь час в програмі взяло участь понад 400 агропідприємств, більше ніж 300 тис. га були успішно засіяно та зібраний урожай. Клієнтам пропонується відпрацьована на практиці технологія, повне технологічне супроводження кваліфікованих агрономів, якісний посівний матеріал і можливість вигідного кредитування. 

Програми вирощування розроблені з урахуванням специфіки ґрунтів і погодних умов різних районів України. Система захисту, побудована на препаратах лінії "Green Express", забезпечує здоровий розвиток рослини на всіх етапах від проростання і появи перших листків до моменту збору врожаю. Програма містить не тільки насіння та засоби захисту, але і технологію, яка контролюється агрономами КМД на кожному етапі від підготовки ґрунту до збирання врожаю.

Раніше важко було уявити, що компанія, яка роздає свої напрацювання всім охочим, може бути успішною. Здрастуй, бізнес v2.0, коли амбітні проєкти ведуть не тільки до приватної вигоди, а й до bonum publicum (суспільної користі).

Детальніше по темі на запису онлайн-мітапу:

Матеріал підготовлено за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО, яка виконується компанією Chemonics (Кемонікс)  International.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх