Влітку працюватиме онлайн-платформа для створення бізнес-планів для аграріїв

22 мая 2023 в 13:00

6696

Влітку працюватиме онлайн-платформа для створення бізнес-планів для аграріїв

Для допомоги аграріям в складанні уніфікованого бізнес-плану в Україні розробляється платформа Ютека.Агробізнес. Користувачам буде доступний автоматизований конструктор бізнес-планів, який допоможе скласти документ, який прийматимуть фінансові установи для винесення рішення по фінансуванню бізнесу.


Агробізнес — сезонний бізнес, який вразливий до нестачі обігових коштів. В пошуках інвестицій аграрії часто звертаються до державних та комерційних банків, подаються на грантові програми. Обов’язковим при цьому є надання бізнес-плану — документу, який може як збільшити ймовірність отримати фінансування, так і закрити шлях до кредитних коштів.

В чому важливість бізнес-плану?

Під час війни можливість залучення інвестицій дуже лімітована, кредитування дорожчає, а гранти потребують суворого дотримання вимог. Бізнес-план — важливий елемент комунікації між фінансовим донором та агробізнесом. Він допомагає зрозуміти (не тільки інвестору але, в першу чергу, самому аграрію) як далі розвивати бізнес та як на цей розвиток будуть працювати залучені кошти.

Який проєкт розробляють спеціалісти Uteka.ua?

Ідея проєкту не просто закласти в коді алгоритм, а й пояснити користувачу звідки з’являється та чи інша цифра в документі та як він заповнюється. Автоматизація створення бізнес-планів спростить доступ аграріїв до фінансів, але метою авторів є не лише скласти правильний бізнес-план, який буде відповідати вимогам банків, але й навчити аграріїв читати та розуміти цей документ.

Мета сервісу — підвищення фінансової грамотності бухгалтерів та керівників агропідприємств для покращення управління компанією. Тобто, не навчити кожного користувача розраховувати внутрішню ставку доходності, точку беззбитковості тощо, але навчити розуміти для чого в бізнес-плані той чи інший показник, та як цей показник може допомогти керувати бізнесом.

Які проблеми спіткають аграріїв?

На платформі Ютека.Агро було проведено опитування, в якому взяло участь більше 600 бухгалтерів та керівників агробізнесів. Авторів цікавило чи отримували опитувані фінансування, та з якими проблемами стикались? Які головні проблеми з вибором інструменту фінансування, його залученням та на якому етапі виникали ці проблеми? До яких джерел інформації вони звертались для подолання складнощів?

Виявилось, що аграрії обмежують власний вибір напрямків залучення інвестицій за звичкою віддаючи перевагу товарним кредитам. Часто підприємці полишають спроби отримати фінансування вже після відсутності попереднього погодження, коли банк звертається за уточненням окремої інформації, або з проханням доповнити пакет документів. Традиційні складнощі аграріїв з представленням бізнес-планів.

Сьогодні багато підприємців звертаються по допомогу зі створення бізнес-плану. Продукт, який вони отримують часто взагалі не є бізнес-планом (перероблені шаблони з відкритих джерел з пропущеними розділами). Навіть якщо такий документ не буде відхилений на стадії попереднього розгляду, його треба буде пояснити на співбесіді (яка є обов’язковою для отримання гранту). У кожного фінансового донора крім вимоги якісного бізнес-плану стоїть умова життєздатності бізнес-ідеї, яку треба буде відстоювати з використанням бізнес-плану.

Для чого аграрію бізнес-план?

Коли підприємець створює власний бізнес-план, він починає краще розуміти свій бізнес та бачить його очима інвестора. Обов’язковою умовою при складанні є аналіз ринку та стратегія розвитку. Бізнес-план дозволяє зрозуміти які наслідки матиме бізнес-ініціатива через 3-5 років.

Зазвичай в документі прописується два сценарії — оптимістичний та песимістичний. Бачення розвитку бізнесу допомагатиме керувати ним та контролювати відхилення від плану.

До 93% заяв на фінансування агробізнесу відхиляється!

Сьогодні в Україні отримають погодження лише 7-8 заявок на кредитування зі 100! Це при тому, що аграріям доступні лише 2-3 інструменти для залучення інвестицій. Це дуже погана статистика яка означає, що переважна більшість бізнесів, які потребують фінансування, не отримують кредитів.

Що може стати причиною відмови?

Велика проблема бухгалтерів при заповненні документів — розбіжності між форматом фактичного фінансового обліку на підприємстві та тим, яку звітність необхідно представити на вимогу потенційного інвестора. Причиною відмови може стати помісячна звітність замість поквартальної тощо. Часто помилки виникають через відмінне прочитанням термінів (банк хоче дізнатись одне, підприємець відповідає інше і ніхто не отримує бажане).

Для генерування бізнес-плану на платформі користувач заповнятиме анкету пропрацьовану не лише за змістом, але й за термінологією, щоб підприємець розумів вимоги до надання інформації.

Поширена практика подаватись на фінансування надаючи бізнес-план формату UNIDO (вордівський варіант без таблиць розрахунків лише з підсумковими числами). Але часто у клієнтів вимагають інші формати документів, які вони не можуть коректно заповнити. Для всіх інвесторів обов’язковою вимогою є наявність бізнес-плану, але кожний фінансовий донор розставляє власні акценти щодо звітності. Так для отримання кредиту по одній з програм підтримки урядового проєкту єРобота, необхідно заповнити спрощений варіант бізнес-плану в додатку Дія. Уніфікований документ на платформі Ютека.Агробізнес створюватиметься на базі цього формату. Завдяки такому бізнес-плану можна буде залучати як грантові, так і кредитні кошти та представляти свій проєкт перед потенційними інвесторами.

Вибір джерел фінансування

У кожного фінансового інструмента є своя ціль, яку треба правильно визначити. Бізнесу треба розуміти для чого конкретно йому необхідні кредитні гроші, та на яких умовах він їх може залучити. Можливості банківського кредитування сьогодні обмежені тож треба розглядати і грантові програми.

За планом розробників запуск платформи відбудеться наприкінці червня. Окрім конструктора бізнес-планів платформа Ютека.Агробізнес планує мати блоки розшифровки звітності, розшифровки балансу, консультацій агробізнесу. Користувач платформи розумітиме чи відповідає звітність підприємства критеріям банків та грантодавців.

Якісний бізнес-план — це інструкція для керування власним бізнесом. В той час як бізнес "навмання" приречений на те, щоб не існувати.

Матеріал створений за мотивами мітапу: "Бізнес-плани онлайн. Наскільки ефективні і як це працює".

Мітап створено за підтримки USAID AGRO, що виконується компанією Chemonics Україна.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх