Vkursi Zemli представили проєкт з оцифрування земельного банку України

Vkursi Zemli  представили проєкт з оцифрування земельного банку України

Команда експертів Vkursi Agro представила проєкт Vkursi Zemli Ukraine: Цифровізація земель України. Автори планують оцифрувати всі землі України та створити відкритий вебпортал з аналітикою та моніторингом земельних відносин. Проєкт реалізується за підтримки компаній SmartFarming, юридичної фірми "Василь Кісіль і Партнери", банку UKRSIBBANK BNP Paribas Group та за сприяння Міністерства аграрної політики та продовольства України.


Vkursi Zemli Ukraine — це всеукраїнський проєкт з цифровізації земель поза межами населених пунктів. 

Мета — надати громадянам, громадам, агробізнесу, державним органам максимум інформації та аналітики про ключові аспекти земельних відносин в кожній області України. Зокрема, хто найбільші власники та користувачі земель, яка реальна площа земель в с/г обробітку, які ризики правопорушень у сфері землекористування, скільки податкових надходжень кожна область недоотримує від використання земель та розкрити багато інших питань.

У рамках оцифрування та аналізу зібраних даних використовуються відомості про земельні ділянки з державних реєстрів – Державного земельного кадастру (ДЗК), Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРПНМ), порталу нормативно-грошової оцінки та реєстру судових рішень, дані супутникового моніторингу, GIS та Big Data технології.

Оцифрування українських земель сільськогосподарського призначення є одним з головних завдань в рамках децентралізації та особливо важливо напередодні старту ринку землі. Настав час, аби громадяни, держава, аграрії отримали розуміння що відбувається з землею в територіальних громадах, яка реальна площа земель в розрізі категорій, цільового призначення, форм власності; хто власники та користувачі, скільки земель не використовують, який стан земельних відносин в регіонах і скільки громади щороку недоотримують від землі внаслідок нецільового використання, тіньової оренди, самовільного зайняття земель і т.д.

Роман Граб, СЕО компанії Vkursi Agro

Які результати? 

Було зібрано та проаналізовано інформацію щодо 723 946 земельних ділянок поза межами населених пунктів Сумської області, їх власників та користувачів. Оцифровано 34 458 полів площею 1 145 416 гектарів. Для дослідження використовували супутникові знімки сервісу EOS Crop monitoring, огляд можливостей якого Aggeek вже проводив раніше. 

Встановлено, що станом на березень 2021 року, найбільшу частку земель сільськогосподарського призначення складають ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва – 86,5%, понад 1 млн га. Саме ці землі вже через кілька місяців можуть з’явитися на ринку і змінити своїх власників. Десяту частину складають землі для ведення особистого селянського господарства, ще 2% – для ведення фермерського господарства.

В середньому на 1 власника припадає 4,56 га с/г земель, і якщо гендерна рівність у цьому показнику зберігається (4,59 га у чоловіка-власника і 4,53 га у жінки-власника), то в загальній кількості маємо на 25 тис. жінок власників більше, ніж чоловіків. Державні й комунальні землі становлять 12,5% всього земельного банку області, а для понад 3% с/г земель області площею 38,5 тис. га відсутній власник чи розпорядник.

80% земель  мають вказаний тип користування (в основному – оренда, 77,5%), а для 20% земель дані або відсутні, або сам тип користування не вказаний. Для регіону властива висока концентрація аграрного виробництва, адже понад 60% використовуваних земель зосереджені в руках трохи понад 60 приватних компаній, водночас інші 5 тис. користувачів розпоряджаються іншими 40% с/г угідь. Можна припустити, що відкриття ринку землі почне змінювати структуру власності у сторону таких же пропорцій.

В рамках нормалізації зібраних державних реєстрів даних аналітиками Vkursi Agro зроблено 250 780 виправлень (неправильно написані імена, прізвища, коди ЄДРПОУ, помилки в цільових призначеннях та інше). 

Було виявлено ризиків щорічних втрат та недонадходжень області від земель на суму 788 млн грн. Площа ризикових земель, де було виявлено ризики тіньової оренди, самовільного зайняття земель, використання земель з порушенням цільового призначення або ж не використання державних та комунальних земель становить 347 761 га.

Договори оренди часто не реєструються, не ведеться належний моніторинг змін власників ділянок. Це призводить до невідповідності внутрішнього обліку та даних державних реєстрів, що своєю чергою створює ризики втрати частини земельного банку, рейдерства та фінансових збитків. Надіємось, що завдяки підвищенню прозорості земельних відносин ситуація в агросекторі покращиться. Це дуже важливо, особливо в контексті запуску ринку землі,

зазначив партнер ЮФ “Василь Кісіль і Партнери” Володимир Ігонін.

Заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифровізації, Тарас Дзьоба запевнив, що державна стратегія у сфері даних АПК є максимально відкритою. 

Держава планує дворівневу цифрову трансформацію. Перший рівень – це відносини держави й учасників аграрного сектору. Тобто, будь-які послуги, які є і виникають між учасниками сектору — запаковуємо у канал комунікації, будуємо унікальну платформу. Умовно кажучи, "Агродія". Другий рівень – це цифрова трансформація самого сектору. Ми, як держава, зацікавлені, щоб учасники ринку почали застосовувати цифрові рішення, збільшували свої прибутки, мали можливість сплачували більші податки та (з)робити свій внесок в соціально-економічний розвиток держави,

Тарас Дзьоба.

Плани проєкту

Вже проаналізовано Сумську область, а відомості по Київській та Вінницькій областях знаходяться на завершальній стадії оцифрування.

На першому етапі результати оцифрування та аналізу будуть щомісяця публікуватись в форматі інфографічних звітів, що містити наступну інформацію:

 

   1.Земельна статистика області

   2.Децентралізація

   3.Баланс земель – категорії

   4.Баланс земель – цільове призначення

   5.Концентрація с/г земель в громадах. Концентрація великих ділянок

   6.Мінімальна вартість землі в громадах

   7.Обмеження та судові справи

   8.Форми власності

   9.Передача земель громадам

   10.Найбільші власники землі

   11.Тип землекористування

   12.Найбільші землекористувачі

   13.Ставка та терміни оренди

   14.Емфітевзис

   15.Посіви основних культур

   16.Технічні втрати землекористування

   17.Проблеми та ризики земельних відносин

   18.Державні та комунальні землі

   19.Ризики тіньової оренди

   20.Ризики самовільного зайняття земель

   21.Ризики порушення цільового призначення

   22.Наповнення реєстрів

   23.Проблеми реєстрів

Оцифрувавши та проаналізувавши всю територію України, автори проєкту планують запустити інтерактивний вебпортал, з регулярним оновленням інформації, можливістю порівнювати окремі області та громади, шукати та аналізувати землі за різними параметрами.

Повне дослідження "Vkursi Zemli Ukraine. Сумська область" можна завантажити за посиланням

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх