Віртуальна реальність у сільському господарстві

18 марта 2019 в 13:25

4519

Джерело фото: Savina Collins

Джерело фото: Savina Collins

Visartech — компанія, що працює у США, але офіс знаходиться в Україні. Розробники займаються технологіями віртуальної та доповненої реальності: ігрові симулятори (від симуляції обприскувачів до величезної екоферми) та віртуальні тренінги.


Visartech розпочали свою роботу у 2008 році як ігрова студія. Вони взяли участь у розробці таких серйозних проектів, як RTS-стратегія Astro Lords. Також займалися розробкою мобільних ігор, зокрема Time Drop, що кілька разів потрапляла у категорію Worldwide Editor's Choice на Google Play. Компанія уже чотири роки розробляє ігрові симулятори (від симуляції обприскувачів до величезної екоферми) та віртуальні тренінги.

Компанія працює у США, але офіс знаходиться в Україні. Сьогодні в штаті — 20 розробників, 10 менеджерів та близько 50 фрілансерів по всьому світу.

Директор з маркетингу Єжі Рудь та директор відділу з продажів Анастасія Удовиченко розповіли про те, як технологія віртуальної реальності здатна підвищити ефективність агробізнесу.

Віртуальні тренінги — вже реальність

Щоб розпочати мале фермерське виробництво, потрібно мінімум 5 чоловік. І чим більша ферма, тим більше людей залучені до роботи. Якщо на господарстві впроваджені інноваційні технології — персоналу потрібне навчання. Віртуальні тренінги дозволяють оптимізувати вирішення цього питання. На навчання витрачається значно менше коштів.

Сучасне обладнання — недешеве. Некваліфікований працівник може вивести з ладу техніку або отримати виробничу травму. Віртуальні тренінги дозволяють уникнути таких ситуацій. Новий співробітник може відпрацювати певні сценарії в ігровому режимі, і довести свої навички до автоматизму. А вже після цього приступити до роботи на реальній техніці.

Віртуальні тренінги формують робоче середовище один в один з реальним.  Працівник може здійснити передпосівну обробку поля чи зібрати врожай. Він виконує задані сценарії та отримує певну кількість балів. Після завершення завдання бали сумуються, а працівник на їхній основі здобуває кваліфікацію. Якщо з першого разу щось не виходить, то завжди можна “переграти”.

Це потрібно для тренування м’язової пам’яті, яка в екстремальних ситуаціях працює краще, ніж голова. М’язова пам’ять відпрацьовує рефлекс, що підвищує ефективність роботи в рази.

Звісно, є відеотренінги чи персональні тренери. Але в першому випадку є можливість тільки дивитись, і це нудно, а персональні тренери — дорогі і не можуть займатись одночасно з декількома людьми.

Доповнена реальність допоможе зекономити на внесенні ЗЗР

augmented reality

Джерело:  Ekkasit Keatsirikul

Коли є інформація про наявність шкідників та хвороб, а також про засоби, які необхідно застосувати — це дозволяє прийняти оперативне рішення для збереження врожаю та зменшує витрати.

Можна проводити обстеження поля за допомогою віртуальної реальності. Фермерам легше визначати властивості ґрунту, підібрати відповідні культури та ефективно використати можливості ґрунту для рослинництва.

Як це реалізується? В полі встановлюються датчики, які сканують культури. Агроному необхідно лише навести планшет чи смартфон на рослину, і він отримає інформацію про погоду, температуру, стан здоров’я рослини, потребу в добривах, дату збирання врожаю.

Як працює доповнена реальність?

Є два варіанти впровадження технології доповненої реальності: за допомогою спеціальних окулярів, або смартфона чи планшета.

В деяких смартфонах є дві камери: одна передає теплові зображення, а інша — об'ємні. В ґрунті встановлюються датчики, які передають на камери інформацію. Камера зчитує дані і виводить спливаючі вікна на екран. Смартфон і датчики — це все, що потрібно з техніки для впровадження технології. До того ж, ці датчики досить недорогі.

Чому ж технологія не поширюється у нас?

Головна причина того, що ці технології не поширюються — в Україні до інновацій ставляться з острахом. Тут відсутнє поняття інвестиційного процесу — початкових інвестицій та бізнес-плану.

В Україні не вивчають ринок перед запуском виробництва, а наймають спеціаліста, який цим буде займатись, і орієнтуються на його слова. Зараз власники не розуміють багатьох юридичних, фінансових, технічних нюансів.

На розвинених ринках поширення інновацій відбувається швидше, оскільки там більша конкуренція. Чим ти технологічніший, тим ти успішніший. Ті, хто можуть інвестувати в технології — інвестують.

Бізнес повинен думати наперед. У нас планують на рік, а закордоном  — на 10-20 років. Я думаю, що з часом інновації також увійдуть в нашу культуру, а зараз повинні з’явитись люди, які очолять цей процес.

Які ще обмежувальні фактори є в Україні?

В Україні немає визначених правил гри. У світі існують правила, певні гранти для аграріїв, дотації для екологічних ферм. Два наших кейси були оплачені з державних грантів: один профінансував державний бюджет Перу, другий — місцевий бюджет Сан-Франциско. Оскільки місцева влада зацікавлена у збільшенні кількості екологічних овочів та фруктів, вона це профінансувала. Державний регулятор має впроваджувати та контролювати такі речі.  

В Україні ж немає лобістів, а законодавчий процес відбувається без участі підприємців, тому й немає загальних правил ведення бізнесу. У нас немає еколобістів, як тільки вони з’являться — ситуація стане краще.

Кейси

 Isabel.io

Джерело:  Іsabel.io

Перший кейс — це проект Іsabel в Сан-Франциско. Ми для них робили автономний мобільний додаток, який керує гідропонною фермою на 147 га. Вони працювали в соціальному секторі, тому місцевий бюджет повністю оплачував проект. Ми займались навчанням персоналу, а потім повністю автоматизовували ферму.

Другий кейс — ферма з Сан-Франциско, яка переїхала в Перу. Для них був розроблений повноцінний хелпер-додаток, який повністю керує теплицею. В додатку є таймінги, відеотуторіали, а також автоматизоване внесення добрив і полив.

Третій кейс — Plant Vision для Huxley. Цей кейс працює зі штучним інтелектом та повністю автоматизує процес: від внесення добрив до збору врожаю. В додатку є таймінги, дані про температуру, контроль за здоров’ям рослини, поточні завдання, які потрібно виконати.

plant vision

Джерело: Plant Vision

Як розроблялись рішення?

Перш ніж запустити кейси, ми два роки досліджували розвиток технологій та консультувалися з експертами, а також проходили сертифікацію.

В США державні органи відправляли своїх експертів для перевірки розробок. Вони навіть радили, як розвивати наші продукти.

Для Іsabel ми розробляли рішення 7 місяців. Це разом із тестуванням. Для іншої ферми — 16. Щодо віртуальних симуляторів, у середньому на один сценарій потрібно близько місяця. При цьому готується документація та є експерт, до якого можна звернутися з усіма питаннями. Отже, чим більше сценаріїв, тим більше часу на розробку потрібно. Але тут ще важливо, скільки розробників бере участь у проекті.  

Зазвичай замовник тестує перший варіант, а потім повертає рішення на доробку. Ми усуваємо недоліки, а за необхідності додаємо інші функції.

Ми працюємо не тільки з агросектором, а й з іншими сферами: спорт, охорона здоров’я.  

Як розвиваються технології віртуальної реальності у світі?

Два панівні напрямки на ринку США: військовий та космічний. В першому випадку працюють на гранти від Міністерства оборони США, в другому — NASA. Вже є розробки космічних дронів, подібних до R2D2.

Агросектор також впроваджує технології віртуальної реальності. Але цій сфері цікавіші кейси з важкою технікою, бо вона дорога. Симулятори ж допомагають навчати.

Країни-лідери за розвитком технологій віртуальної реальності: США, Великобританія, Німеччина, Франція, Японія, арабські країни (через нестачу робочої сили), скандинавські країни. Китай дуже закритий, тому важко сказати про стан розробок та впровадження там віртуальної реальності.

Сьогодні в тренді — машинне навчання. Ми самі працюємо з системами, які навчаються самі. Подібне використовує Foursquare. Також зараз з’являються цікаві рішення для хірургії — прототипи хірургічних рукавичок. Реалізуються технології, коли у віртуальній реальності можна до чогось торкатись.

Не втрачають популярності ігри-симулятори. Незабаром з’явиться новий великий симулятор ферм — він робиться для Playstation VR і в нього інвестує Sony. Ще розвиваються фермерські симулятори для мобільних телефонів. Причому їх розробляють не лише для ігор. Фермерські спілки в США інвестують у ці ігри як в інструмент навчання. В цій сфері бум і великий попит на рекламу з боку виробників агротехніки. Farming simulator збираються створити паралельний світ ферм, як World of the office.

Читайте також: як доповнена реальність змінить агровиробництво.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх