Вирощування маку в Україні

19 января 2021 в 14:00

20259

Вирощування маку в Україні

Які перешкоди та які дії потрібно виконати, щоб вирощувати мак в Україні? Про умови вирощування, історію та властивості цієї культури розповідаємо у нашому матеріалі.


Мак — рослина з великими червоними чи рожевими квітками. Найпопулярніші види маку: олійний та опійний. В Україні можна зустріти Мак білоцвітий, Мак пісковий, Мак приазовський, Мак східний, Мак щетинистий, Мак пухленький.

На території України ця культура відома ще з Давньої Русі. Ще тоді її вирощували для споживання, насіння додавали у їжу, потім почали використовувати як снодійне. Мак також використовували у магічних обрядах, пророцтвах і як обереги від злих духів. Ця культура стала дуже відомою і почесною у народі через її сильну дію на людський організм. У промислове виробництво мак увійшов лише у другій половині XIX ст. Найпоширеніші сорти маку олійного, який можна вирощувати — це Беркут, Герлах, Кристал, Корал та Юпітер.

Обмеження та відповідальність за вирощування маку

Наразі у Законі України прописані обмеження та покарання за нелегальне вирощування маку, оскільки ця культура має шкідливі для організму наркотичні властивості. Найсуворіші покарання за вирощування великих обсягів культури прописані у статті 310

Сьогодні в Україні активно слідкують за виконанням цього Закону. Щороку поліція влаштовує рейди і виявляє порушників. При виявленні нелегального маку у садах чи приватних земельних ділянкам не одразу вступає в силу стаття 310. В залежності від кількості рослин маку чи конопель та єдиного випадку злочину вступає в силу адміністративне покарання за статтею 106-2, яке несе за собою грошові виплати. 

Як законно почати вирощувати мак?

В Україні дозволено вирощувати деякі види маку, однак існує купа вимог, обмежень і заборон. 

Оскільки мак має наркотичні властивості, то для його вирощування фермеру знадобиться ліцензія. Цього вимагає Закон України, навіть якщо мова йтиме про продаж насіння для пиріжків. Фермерське господарство має форму підприємницької діяльності громадян зі створенням юридичної особи, тому має право вирощувати цю культуру.

Що вимагає Закон України? По-перше, аграрну освіту або ж фермер повинен найняти на роботу директора з такою освітою. Крім того, доведеться взяти на роботу дипломованого агронома та інженера-механіка, навіть якщо можна обійтись без них.

На підприємстві у агровиробника немає бути неповнолітніх працівників, судимих за наркотичні злочини та працівників з психічним розладами. Для цього потрібно зробити медкнижку та довідки від управління МВС, яка також надає охорону макового поля, складських приміщень, де зберігаються і знищуються відходи рослин за вимогами законодавства. Фермеру не дозволено наймати охоронців чи самому вирішувати ці питання. Ще до отримання ліцензії треба придбати насіння маку у суб'єктів насінництва, занесених до Державного реєстру виробників насіння. (Повний перелік вимог для отримання ліцензії

Фермеру не обов’язково власноруч займатись підготовкою документів для Міністерства аграрної політики. В Україні є можливість звернутись за консультацією до науково-дослідного аграрного підприємства “Мак України”, яке також займається і вирощуванням маку. Їхній відділ допоможе оформити документи належним чином для отримання ліцензії на вирощування маку. 

Умови зростання рослини

Оскільки мак росте повільно, фермеру необхідну постійно очищувати поле від бур’янів. Мак зазвичай засівають після озимих та просапних культур. До речі, потрібно вдало підібрати час, оскільки запізнення на декілька днів значно знизить кількість сходів. Загортають насіння  цієї рослини на глибину 1-2 см. 

Обробіток грунту складається з лущення стерні та оранки. Щоб насіння вдало проростало аграрію потрібно вирівняти ґрунт і створити умови для неглибокого рівномірного загортання.

Родючість ґрунту також має значення. Мак споживає набагато більше поживних речовин за  зернові культури, тому до грунту треба вносити органічні добрива. 

Збирають мак роздільним способом, спочатку скошуючи його жатками у валки на високому зрізі. Скошений мак потрібно просушити. Висушені рослини обмолочують комбайнами, яких спеціально підготовлюють для обмолоту дрібнонасінних культур. При обмолоті не можна засмічувати землю маковим насінням, оскільки після ґрунт втрачає поживні властивості. 

Просушувати мак потрібно до вологості не вище 10%. Зберігають насіння маку в сховищах з дерев'яною підлогою або в коробки. Зазвичай потім це насіння використовують як сировину для виготовлення ліків.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Читайте также

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх