Чи справді квасоля така вигідна, хто купуватиме українську зернобобову культуру, та чи не з’їдять прибутки виробничі витрати? Про це і інше розповів керівник і засновник насіннєвої компанії Biligrain Олег Білявець.
Примхи погоди, коливання цін на сільськогосподарську продукцію, зростання вартості ресурсів — фактори що з року в рік з’їдають прибуток аграрія. Все більше українських господарств перебувають в пошуку високоприбуткових культур замість класичних пшениці і ячменю, які перестали виправдовувати сподівання. Потенційно цікавою для агровиробників є квасоля. Ціна на культуру останніми роками залишалася ледь не найстабільнішою, а в інфопросторі з’явилися схвальні відгуки від вітчизняних експортерів.
Вартість продукції
Якісний насіннєвий матеріал (який зокрема пропонує компанія Biligrain) дозволяє отримувати від 2 до 4 тонн квасолі з гектару. В 2020 році вартість врожаю була $850-900 за тону, в 2021 вона вже зараз $975 майже $1,0 тис. При середній урожайності 2,5 тонни і вартості $950, отримаємо $2375. Після вирахування витрат залишається близько 70 тис. гривень обороту.
Ціна на червону, або чорну квасолю ще вища. Врожайність червоної квасолі Red Kidney beans нижча ніж білої, проте вартість сягає $1320 за тонну і вище, в залежності від чистоти товарного матеріалу.
Сорт Navy beans. Джерело: redibasecooking.com
Витрати на вирощування
Досвід компанії Biligrain свідчить що витрати при вирощуванні квасолі приблизно однакові з витратами на сою. Це якщо аналізувати вартість насіннєвого матеріалу і загалом технологію (захист і обробку).
В компанії також провели порівняння витрат на квасолю та кукурудзу, яке виявилося на користь квасолі. Кукурудза дорожча у вирощуванні, транспортуванні, сушці. Навіть при цьогорічній рекордній ціні затратна частина на вирощування 10-12 тонн кукурудзи з гектару, значно перевищує вирощування 2,5 тонн квасолі.
Попит на культуру
Найбільш розповсюджений та затребуваний сорт — біла квасоля Navy beans. Якщо виростити врожай належної якості то покупець на нього знайдеться завжди.
Сорт Black beans
Другий за популярністю сорт — чорна квасоля Black beans, яка містить велику кількість корисних для здоров’я людини антиоксидантів (фітомеланіни, антоцианіни). Оскільки квасоля Black beans більш дорогий та корисний продукт, її менше беруть для консервацій, а більше для харчування. Вона також гарно продається у вигляді насіння. При вирощуванні чорна квасоля найбільш стійка до умов зростання. Серед інших це найпродуктивніший сорт, з найбільшими врожаями.
Третій за популярністю — сорт червоної квасолі Red Kidney beans. Вона дорожча за білу квасолю, але її складніше збирати. В багатьох країнах Європи (зокрема Італії і Бельгії) її використовують для консервування. В Італії Red Kidney beans взагалі найбільш популярний сорт.
Ринок збуту для українських виробників
Зважаючи на те, що в Україні споживання квасолі на низькому рівні, найбільші виробники орієнтуються на експорт. Найближчим та найкращим ринком збуту сьогодні виступають країни ЄС. В Європі споживання також низьке, порівняно з країнами Південної та Північної Америки і Китаю, але власного виробництва для задоволення попиту не вистачає.
Сьогодні Європа експортує квасолю з Америки і Китаю. Китай щороку продає близько 44-48 тис. тонн квасолі, але саме зараз їхній експорт впав більше ніж на 50% через торгові війни з США. Україна для ЄС — один з найбажаніших партнерів на заміну Китаю, завдяки близькому розташуванню, а отже мінімальним витратам на логістику.
Одночасно з складнощами експортерів в 10 разів збільшився попит на культуру всередині Китаю. Населення країни починає частіше вживати квасолю, робити квасолеве борошно, додавати боби до місцевих страв. Ця динаміка змінює пріоритети виробників і свідчить на користь того, що експорт в Європу в попередніх об’ємах вже не буде відновлено.
Багато країн членів ЄС за допомогою дотацій намагаються стимулювати місцевих аграріїв вирощувати квасолю (серед них Німеччина). Регіон має багато виробничих потужностей для переробки квасолі, які працюють з імпортованою зернобобовою сировиною.
Хто купує квасолю в Україні?
Якщо аграрій виростив квасолю експортної якості, то серед бажаючих її купити будуть трейдери, великі агрохолдинги, інші компанії що займаються культурою.
Сорт Red Kidney beans
Перспективи створення Союзу виробників квасолі
Щоб консолідувати зусилля українських виробників компанія Biligrain планує ініціювати створення Союзу виробників квасолі. Подібне об’єднання дозволить:
- централізовано забезпечити виробників якісним посівним матеріалом;
- сформувати з врожаїв великі партії та вийти на великі ринки або біржі;
- вирішувати питання з технікою, централізовано закуповуючи необхідну кількість агрегатів.
Питання якості і чистоти насіннєвого матеріалу критичне для отримання великих врожаїв. Насіння квасолі можуть містити багато бактеріальної флори, білу і сіру кореневі гнилі. Вже на другому поколінні насіння квасолі втрачає свої якісні властивості.
Якщо зі складських залишків господарств майбутнього Союзу виробників квасолі зібрати партію 10 тис. тонн, це дозволить укладати міжнародні державні контракти, які будуть мати найпривабливішу ціну.
Зараз в країні немає інфраструктури для делегування польових та збиральних робіт по квасолі на аутсорс. Немає комбайнів, що скошують квасолю в валки, та іншої спеціалізованої техніки. Зібравшись в Союз виробники могли б створити цю інфраструктуру самостійно. Закупити необхідну кількість одиниць техніки для обробітку наявних посівних площ, скласти графік виконання робіт.
Зростаючий ринок
Споживання квасолі в Європі і світі збільшується експоненціально. Той же приклад Китаю доводить, що квасоля дуже привабливий продукт з великим потенціалом. Варто було лише місцевим агровиробникам зацікавити споживачів продуктом, і от вже країна зосереджена на задоволенні внутрішнього попиту.
Лідер світового виробництва квасолі Бразилія, взагалі майже не експортує врожай. Всі 70-80 тис тонн споживаються всередині країни і навіть ще імпортується квасоля з Аргентини та США. Європу сьогодні складно порівнювати з Бразилією, оскільки споживання квасолі на душу населення тут в десятки разів менше. Але приклади Китаю та Бразилії демонструють величезний потенціал для зростання попиту у майбутньому.