Вирощування фундука — як заробити $12 тисяч за сезон?

27 февраля 2023 в 11:50

10314

Вирощування фундука — як заробити $12 тисяч за сезон?

Що це за бізнес, які інвестиції потрібні для старту, і які нюанси треба врахувати, перш ніж почати вирощувати фундук?


Потенціал України у вирощуванні фундука надзвичайно великий та сильно недооцінений. Фундукові сади спрямовані на перспективу, приноситиме прибуток до 80 років і годуватиме не одне покоління. Дана культура набула широкого поширення приблизно в 2016-2017 роках. Вона цілком заслуговує того, щоб на неї звернули пильну увагу, тому що займає мало місця, не вимагає особливого догляду. Цікаво, що першість серед культур по грантовій програмі з розвитку садів отримали фундук і волоський горіх. У чому ж особливість його особливість? 

Переваги вирощування фундука 

Фундук — це рослина, яка серед усіх садових культур, що вирощуються в нашій країні, найбільш стійка до низьких температур. Зокрема, він привабливий тим, що: 

  • Після початку плодоношення потребує менше затрат, фруктові чи кісточкові. Наприклад, яблуневий сад потребує обробки 20-30 разів на сезон, то фундуку достатньо обприскування до 10 разів. Тобто витратна частина на добрива, ЗЗР скорочується з $2-3 тис. на 1 га, які витрачаються на фруктовий сад, до $500 — на фундуковий;
  • Має довготривалий термін зберігання; 
  • Не потребує договартісних сховищ чи витрачання електроенергії на холодильники;
  • Реалізація продукції відбувається протягом року; 
  • Не потребує багато людей для роботи в саду; 
  • Сад легко можна зробити максимально механізованим, починаючи від системи поливу і до збору врожаю; 
  • Стійкий до будь-яких погодних умов (навіть після граду чи буревію достатньо зрізати пошкоджені гілки й він пустить нові паростки).

Недоліки вирощування фундука

Варто мати на увазі, що дана культура, як і будь-яка інша має свої недоліки. А саме: 

  • під час сушіння фундук втрачає близько 25% своєї ваги;
  • на початкових етапах вимагає більше вкладень, ніж фруктові сади (протягом перших п’яти років вимагатиме фінансових витрат);
  • багато недобросовісних людей, які замість саджанців фундука можуть продати фруктові чи кісточкові;
  • ґрунтові, чотирилапі шкідники та люди, які пошкоджують або крадуть рослину, тож питання безпеки й огорожі варто обов’язково прописати в статті витрат;
  • великий пересорт;
  • фундук має перехресне запилення, тому важливо мати для саду спеціальні сорти-запилювачі. Найкращі для українського клімату — це “Кримський трапезунд”. 

Проблема, з якою ми стикнулись — це великий пересорт. Це власна та причина, яка занапастила наш перший сад. Ми посадили одне, а виросло інше. Тому вирішили виростити власні саджанці. Ми визначили, що в одного сорту бувають різні форми (різняться вагою, формою горіха і т.д.). Тож нумеруємо кущ і коли відбираємо на продаж чи для власних потреб, то вже знаємо що виросте. Наша фішка — це жорстке сортовизначення фундуку

Тарас Данилюк, фермер

Закладання фундукового садка 

Перш ніж почати займатися вирощування фундука, варто спочатку взяти невелику ділянку в 0,5 га і зробити власний маточник, виростити саджанці, якими вже потім засаджувати сад. Після чого власник садка отримає відповідний досвід і дозволить уникнути подальших помилок. Для того, щоб це був не просто сад, а реальний бізнес, який приносить дохід — варто починати з обсягу до 10 га. Крім того, поки фермер набирається досвіду на маточнику, паралельно можна готувати ґрунт для саду, займатися питанням поливу, проводити аналізи землі, води, зробити сертифікації й т.д. 

Тарас Данилюк, фермер, який із товаришем вже 5 років займаються вирощуванням фундука радить не поспішати й ретельно підійти до цього бізнесу. 

Не починайте вирощувати фундук, якщо у вас немає грошей. Ми раніше теж думали, що все легко і проблеми будемо вирішувати по ходу справи. Спочатку заклали садок. І вже згодом виявилося, що про фундук та його вирощування насправді ми нічого не знаємо. Довелося все викорчувати, зупинити процес росту садка і зайнятися маточниками фундука та сортовипробуванням. Сьогодні маємо до 100 сортів фундука, з якими проводимо дослідження. Шукаємо сорт, який в наших умовах даватиме найкращий результат

Тарас Данилюк, фермер

Перші кроки, які потрібно зробити перед закладанням саду — це аналіз ґрунту. Слід звернути увагу на кислотність, яка для фундука має бути 5,5-7,5 рН. Якщо кислотність буде понад 8 рН, взагалі не варто на цій ділянці садити фундук. Якщо кислотність 5 рН, то потрібно залужувати ґрунт.

Оскільки останніми роками в Україну було завезено багато саджанців фундука з Європи, ціни на них знизилися. Сьогодні можна взяти за $2-4 один саджанець сертифікованих сортів. Але потрібно брати в перевірених постачальників посадкового матеріалу. Якість саджанця з розсадника повинна підтверджуватися документами від карантинної служби, сертифікатом проби на віруси, сертифікатом відповідності сорту. 

Які є варіанти посадки? Найбільш поширений варіант посадки фундукового саду — 5х3 м. За такої схеми на 1 га потрібно 670 саджанців. Урожайність найвища при такій схемі. 

Є також варіант посадки кущами, тоді схема змінюється на 6х4 м. У цьому випадку на 1 га потрібно 420 саджанців, але урожай буде до 2 т/га.

Зараз є цікава технологія висаджування фундука на шпалеру, де саджанці розміщуються дуже близько — на відстані 50 см. Це підходить для маленьких площ. В Україні лише одне господарство — “Батьків сад” — працює за такою технологією. 

Крім того, фермер рекомендує засаджувати садки сортами вітчизняних виробників, які адаптовані до українських умов. Наприклад, “Лозівський кулястий”,  “Шедевр”, “Святковий”, “Жаданий”, “Кіровоградський”. Також є кілька американських — “Енніс” і Butler. Проте вони ще на стадії випробування. Проте всіх вищеперерахованих сортів, на жаль, немає в держреєстрі. Відповідно реалізувати для промислового підприємства буде складно. 

Мені подобаються українські сорти — “лозівський кулястий”, “шедевр”, “Святковий”, “Жаданий”, “Кіровоградський”. Ці сорти адаптовані до українських умов. До речі, сорт “Шедевр” дуже гарний врожай дав при запиленні італійськими сортами. Також є кілька американських, але поки вони на стадії випробування. Все ж таки ризикну поділитися інформацією — це “Енніс” і Butler

Тарас Данилюк, фермер

Початкові інвестиції для вирощування фундука

По-перше, варто усвідомити, що на першому етапі фундук вимагає більше затрат: до перших промислових урожаїв, а це близько 5 років, доведеться лише вкладати в сад.

По-друге, сьогодні є практики, коли в саду поміж рядів промислових насаджень вирощують саджанці фундука або якісь ягідні культури, щоб у період до початку плодоношення можна було отримати заробити й не працювати даремно.

По-третє, з 1 га можна мати $9-12 тис.

На 5-6-й рік з 1 га фундукового саду можна збирати 3-4 т горіха. До війни вартість 1 т фундука складала $3-4 тис. Тобто за сезон з 1 га можна мати $9-12 тис.

Тарас Данилюк, фермер

Отже, мінімальні інвестиції для входу в фундуковий бізнес складають $10 тисяч. 

Розглянемо економічну складову детальніше: 

  1. Окупність інвестицій починається з п'ятого-шостого року, коли саджанець починає родити. Інвестицій в 1 га до першого врожаю — $7-10 тис. Загалом перші горіхи з'являються на другий-третій рік після посадки дерева. 
  2. Облаштування системи поливу на гектар становить $1200-1500.
  3. На 1 га можна посадити 670 дерев або 420 кущів фундука — залежить від посадки. Відповідно витрати на саджанці становлять близько $2500. Тут можна скористатися державною програмою компенсації 80% вартості саджанців. 
  4. Підживлення та ЗЗР від шкідників протягом сезону — $500. 
  5. Сезонні роботи та бригади, які залучатимуться для збору врожаю, обрізки і т.д. — це теж певні витрати, які варто врахувати. Проте як альтернатива — механізація саду. Недешеве задоволення, але окупиться. 
  6. Трактор 45-50 к.с., оприскувач, косарка, бочка для гербіцидів. 
  7. Ціна на українських базарах орієнтовно становить 300-400 грн/кг. У шкарлупі вартість нижча відповідно. 

До речі, ще одна фішка фундука — чим більше він росте, тим менше потребує фінансових вкладень, і тим більше дохід приносить. Наше ноу-хау — густа посадка саджанців у період, коли фундук лише росте і ніякого заробітку немає. За схемою 5х3 м садимо ще один саджанець. Потім викопуємо його і в цей час реалізовуємо якусь кількість саджанців. Відповідно маємо додатковий заробіток

Тарас Данилюк, фермер

Крім того, пан Тарас наголосив, що після того, як сад вийде на промислові обсяги плодоношення, потрібно думати про переробку, це дозволить збільшити ціну.

Переробка фундука 

Майбутнє фундука — у його придатності для переробки. Для кондитерської галузі потрібні очищені та якісні горіхи. Вони повинні бути виповненими, тобто ядро мусить займати весь об'єм шкаралупи. Важливим в обробці горіха є бланшування — процес, коли з ядра знімають тоненьку коричневу шкірку. Горіх після цього стає білим. Вартість лущеного горіха набагато вища, але для цього слід сформувати велику товарну партію. 

Переробка збільшує вартість продукції. Якщо ви з фундука зробили пасту — це ще більше ціна. Фундук дає великі можливості для заробітку та реалізації завдяки довгому терміну зберігання

Тарас Данилюк, фермер

Реалізація фундука

Сьогодні Україна забезпечена фундуком лише на 20% від потреби. За словами фермер Тараса Данилюка, який займається цим бізнесом понад п’ять років, проблем з реалізацією продукції немає. 

В Україні є горіхова асоціація, яка займається питанням реалізації українських виробників фундука і допомагає їм виходити на західні ринки з конкурентно спроможною ціною.

З реалізацією фундука в Україні проблем немає, адже, за нашими даними, промисловість забезпечена ним лише на 20%, тобто залишається величезний обсяг ринку. Думаю, що ще 20 років ця тема буде цікавою

Тарас Данилюк, фермер

Зазвичай вирощений фундук чудово продається на внутрішньому ринку, якщо це незначні обсяги. Для збуту промисловцям чи на експорт найперше потрібно мати лінію з очищення та прожарювання горіха. Тоді фундуком буде ще більш економічно цікаво займатися.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх