Відкриття ринку землі: що треба знати, щоб грати за своїми правилами

2 марта 2020 в 15:10

2119

Відкриття ринку землі: що треба знати, щоб грати за своїми правилами

28 лютого 2020 року пройшов Ukrainian Legal Land Forum за ініціативи журналу та Інтернет-проєкту FEMIDA.UA.


Головними спікерами форуму стали правники, що беруть участь у розробці нормативно-правової бази майбутніх земельних відносин. Юристи говорили про основні законотворчі зміни, що передували відкриттю земельного ринку, ділилися кейсами задля уникнення правових колізій у земельних відносинах в подальшому та рекомендували, як захиститися від шахрайських дій представників різних сторін правової угоди.

Договір оренди землі

Представник судейського корпусу, Суддя Великої палати Верховного суду, доктор юридичних наук, професор Віталій Уркевич зазначив важливість дотримання всіх пунктів договору щодо аренди землі. Також зазначив, що укладення договору оренди і виникнення прав – це різні моменти – з моменту права державної реєстрації землі ці права можна реєструвати.

Про те, які цілі перед собою ставить держава, відкриваючи ринок землі, розповів Ян Білоголовий, адвокат, член Комітету з аграрного та земельного права Національної асоціації адвокатів України. Сьогодні у фізичних осіб немає грошей на покупку землі, є тільки у великих компаній, іноземців, тому ринок потрібно відкрити за 2-3 роки, щоб землю могли придбати фермерські господарства – спочатку треба задовольнити попит громадян для вироблення на них земельної продукції.

Важливість персональної  відповідальності власників земельних паїв зазначила Вікторія Кіпріянова, юрист з земельних питань та нерухомості, супроводження аграрного бізнесу, радник з юридичних питань Всеукраїнської аграрної ради.

90 відсотків власників не знають, де знаходиться їх ділянка – вони повинні розуміти, де орендують землю і як втримати права на неї. Існують громадські організації захисту пайовиків, вони перевіряють якість оформлення орендних відносин

зазначила Вікторія Кіпріянова.

Ринок землі: про що потрібно пам’ятати аграрію

Представник Українського клубу аграрного бізнесу Елліна Юрченко повідомила про законодавчі земельні ініціативи нової Верховної Ради:

  • купувати землю зможуть лише громадяни України, територіальні громади, держава. Банки можуть використовувати землю лише у вигляді застави.
  • після схвалення на референдумі буде вирішено, чи можуть бути кінцевими бенефіціарами особи, які не є громадянами України.

Про особливості, які впливають на дійсність  земельної угоди, розповідала Діана Коломійцева, адвокат, кандидат юридичних наук, керуючий партнер АО Bossom Group.

Норми, які фермер має враховувати при купівлі-продажу ділянки: правосуб’єктності сторін, змісту правочину, вимоги до предмета договору купівлі-продажу; порядку укладання договорів купівлі-продажу земельних ділянок.

Як захистити земельну ділянку?

Про важливість охорони землі та наявність агрохімічного паспорту земельної ділянки доповідав Євгеній Ярмоленко, представник ДП Інституту охорони ґрунтів України. Спікер зазначив, що агрохімічний паспорт – це “медична” карта ґрунту, за яким встановлюється діагноз і визначається лікування.

Інна Бернацька, член Ради Нотаріальної палати України, приватний нотаріус, зазначила, що ризиком є те, що через високі ставки платежів до бюджету сторони зацікавлені подавати меншу вартість ділянки в договорах, тому що в разі розторгнення договору він отримує тільки суму, прописану в договорі.

Про те, як довести відповідальність винного у неправильному використанні агрохімікатів доповідала адвокат Марина Семенова, керуючий партнер АО “Семенова і Партнери”. Власникам необхідно звертати увагу юристів на засоби захисту рослин, бо саме юристу доведеться доводити, що всі правила щодо їх застосування не були порушень.

Збільшення кількості перевірок може бути загрозою рейдерського захвату. Щодо сум штрафів — 233 тис грн – така, приміром накладена сума штрафних санкцій за минулий тиждень,

наголосила Зоя Красюк.

Те, що для прокурорів практично не існує термінів позивної давності, доводив на власних кейсах Олександр Гайдак, адвокат, старший партнер Femida Legal Association. Зазначив, що перебіг позивної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Аграрні розписки

Про перевагу аграрних розписок як швидкої процедури примусового виконання говорив Артем Тараненко, голова правління ГО "Всеукраїнське об’єднання приватних виконавців “ФАКТ”:

Аграрні розписки – документ, що фіксує зобов‘язання боржника, яке забезпечується заставою – майбутнім урожаєм, тому вона значно ефективніша за інші інструменти – дає можливість обернути позов на інші види майна.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх