Точне землеробство — зниження собівартості та підвищення врожайності

Точне землеробство — зниження собівартості та підвищення врожайності

Точне землеробство — це система управління господарством з використанням великого набору даних і високою точністю виконання всіх операцій. Це дозволяє аграрію підвищити рентабельність виробництва шляхом збільшення врожайності і зниження виробничих витрат.


Суть точного землеробства полягає в застосуванні окремого підходу до кожного поля і навіть конкретної ділянки. Це передбачає диференційовані норми висіву, добрив та ЗЗР, розумний полив та інші засоби для досягнення максимальної продуктивності ділянки.

Для реалізації технологій потрібна відповідна технічна база та вміння персоналу систематизувати і аналізувати велику кількість даних, а головне — бажання підвищувати ефективність роботи.

Точне землеробство не обмежується використанням певної кількості рішень. Це постійний процес підвищення екологічності, рентабельності, продуктивності виробництва.

Чи варто впроваджувати системи точного землеробства в Україні?

Ціни  на посівний матеріал, добрива, ЗЗР ростуть. У зв'язку з міграцією спеціалістів у сусідні країни зростають і витрати на заробітну плату, бо потрібно створювати конкурентні умови праці. Це підвищує вартість обробки одного гектара землі. 

До цього додається зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель, а отже  витрати аграріїв ще будуть зростату. А ціни на агропродукцію навпаки падають. Що ж робити?

Щоб згенерувати додатковий прибуток, потрібно раціонально користуватись наявними ресурсами. І системи точного землеробства — саме те, що допоможе це зробити.

Переваги точного землеробства перед традиційними підходами ведення господарства: 

  • зростання врожайності та якості с/г продукції;
  • оптимізація використання ресурсів (техніки, земельного банку, персоналу);
  • економічний ефект (економія ТМЦ та зниження кількості машино-годин, людино-годин).

Маючи інформацію щодо агрономічного потенціалу грунтів, аграрій зможе зрозуміти, яку кількість добрив потрібно вносити. Показники вологості, температурного режиму, сонячної активності і прогноз погоди з польової метеостанції — дозволять обрати оптимальний термін для внесення добрив. Головне завдання господарства — оптимізувати всі процеси агровиробництва, а також налагодити збір даних та їх аналіз. Це дозволить заробляти більше, оптимізувавши витрати.

З чого розпочати?

Впровадження технологій точного землеробства починається з використання датчиків точного позиціонування техніки і пристроїв, що використовують в роботі супутниковий сигнал: курсовказівників, підрулювачів, автопілотів.

Діджиталізація господарства починається зі складання електронних карт земельного банку. Географічна прив'язка всіх даних необхідна для зонування полів та складання детальних карт-завдань, моніторингу роботи техніки.

Далі необхідно впроваджувати спеціалізовані платформи для обробки інформації. У них для наочності інформація накладається на базовий шар — електронну карту полів. Таким чином, аграрій дізнається про вміст на різних ділянках поля поживних елементів, вологозабезпеченість, наявність шкідників та захворюваність культур.

Карта забур'яненості. Джерело: Hummingbird Technologies

Історичний аналіз врожайності, визначення найбільш продуктивних ділянок поля, вегетаційні індекси. Сьогодні для прийняття рішень аграрій може використовувати інформацію, якої раніше не мав. Тому й змінюються підходи до планування і виконання технологічних операцій з урахуванням даних.

Яким чином інформація допомагає підвищити ефективність?

Датчики, засоби дистанційного моніторингу допомагають аграрію збирати дані зі значних площ полів, формувати завдання для техніки. Датчики роботи техніки — оцінювати якість і коректність виконання операцій.

Також контролюється робота механізатора — чи витримує він швидкісний режим, чи правильно налаштував техніку? Якість виконання посівних робіт стає відома задовго до появи сходів, з'являється можливість пересіву ділянок, внесення коректив під час виконання робіт.

При виникненні проблем з бур'янами, хворобами, чи появі інших несприятливих для росту культур факторів — оперативність отримання інформації дозволяє мінімізувати збитки.

Висока оснащеність технічного парку господарства дозволяє виконувати завдання з підвищеною точністю. Вода, добрива, ЗЗР та десиканти вносяться точно, своєчасно і в необхідних для нормального росту і розвитку рослин кількостях. Підвищується рентабельність і екологічність виробництва, досягається максимально можлива продуктивність.

Важливість комплексного підходу

Кожне з рішень точного землеробства підвищує ефективність конкретних технологічних операцій. Однак щоб сумувати ефект — необхідне комплексне впровадження господарством інноваційних технологій. Моніторинг полів важливо проводити протягом усього періоду вегетації. Необхідно контролювати стан культур, визначати дефіцит корисних елементів, динаміку розвитку зеленої маси, вологозабезпеченість. 

Моніторинг врожайності важливий для підрахунку виносу хімічних елементів з ґрунту і визначення фактичної продуктивності ділянок.

Збір великої кількості даних надає повну інформацію про стан поля, але в той же час ускладнює їх обробку та аналіз. Для полегшення роботи різні компанії супроводжують свої рішення програмними продуктами для аналізу та трансформації інформації в карти-завдання для техніки. 

Зібрані за допомогою дронів дані завантажуються на спеціалізовані платформи для обробки та аналізу. На основі отриманих карт вегетаційних індексів будуються карти-завдання на диференційоване внесення азотних добрив, ЗЗР та десикантів. 

Карта-завдання на диференційоване внесення азоту. Джерело: Hummingbird Technologies

Ці карти можна відразу завантажувати на бортові монітори техніки у вигляді shape-файлів. Таким чином крім інформації про реальний стан посівів аграрій отримує практичні рішення щодо розв'язання проблем, які виникли.

На українському ринку вже є ряд компаній, які пропонують комплексні рішення. Паспорти полів, журнал операцій, динаміка змін показників. Алгоритми автоматично перетворюють інформацію в графіки та форми звітності. Зручний інтерфейс надає багато варіантів для генерування власних звітів. Крім того є можливість співставлення різних даних для аналізу ефективності технології, визначення причин низької врожайності та інші.

Залежно від кількості реалізованих в господарстві рішень розробники можуть налаштовувати функціонал системи під клієнта. Забезпечувати інтеграцію з іншими програмними продуктами, що використовуються агрокомпанією.

Виробники техніки розширюють функціонал своєї продукції, випускаючи трактори з вбудованою функцією автопілота, сівалки з функцією диференційованого висіву. Тому купуючи техніку, аграрій вже платить за ці рішення, незалежно від того чи буде він їх використовувати.

Матеріал вийшов в журналі "Агроеліта", №12, 2019

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх