Стартап, що стане Mono в агросфері. Огляд сервісу швидкого отримання кредитів AgroApp

16 октября 2020 в 11:00

5319

Стартап, що стане Mono в агросфері. Огляд сервісу швидкого отримання кредитів AgroApp

Фермери зазнали “холодного душу”, коли банки під час епідемії зачинили відділення і припинили видавати кредити. Адже потреба швидко поповнити обігові кошти для купівлі ТМЦ у них лишилася. На допомогу прийшли фінтех-компанії, які поєднують фермерів, банки і постачальників ТМЦ та дозволяють отримати кредит і здійснити купівлю за декілька днів. Сьогодні ми розібралися в тому, як працює один з таких сервісів — AgroApp, що заснував топ-менеджер декількох українських банків Ярослав Смакота.


Ярослав Смакота до AgroApp був віцепрезидентом українського "Альфа-Банку", заступником директора банку "Петрокоммерц-Україна" і директором фінансово-економічного департаменту ДПЗКУ. Тому він має досвід як у банківській справі, так і в агробізнесі. 

AgroApp — один із фінтех-проєктів Ярослава, завдання якого — максимально спростити процес отримання кредиту для аграрія. Зараз бізнес на цьому будує не лише AgroApp, на ринку з'являються подібні рішення, тому що є проблема: працювати з традиційними банками фермерам незручно через недружні до фермера внутрішні процедури і необхідність довго чекати на рішення.

Що за сервіс і як ним користуватися? 

AgroApp об'єднує на одній платформі фермерів, постачальників ТМЦ і банки й значно спрощує життя кожному з них. Фермерові — в отриманні фінансування, постачальникам і банкам — у пошуку клієнтів. 

Для фермера завдання максимально просте. Якщо він хоче отримати кредит для купівлі насіння, пестицидів або агрохімікатів, йому потрібно:

1) Залишити заявку (з мінімальними даними про компанію). 

2) Обрати постачальника/виробника, у якого він хоче придбати ТМЦ. 

3) Вказати бажану суму кредиту. 

4) Обрати банк (чи надіслати на розгляд декільком банкам і потім обрати той, що запропонує кращі умови). 

5) Надати банку документи. 

6) Отримати гроші на свій рахунок. 

7) Оплатити купівлю.

Банк погоджує кредитний ліміт впродовж двох днів і перераховує гроші на рахунок впродовж двох тижнів.

Фінтех

Є чат-бот у Телеграмі 

Через нього теж можна подати заявку. Адреса: @agroappbot. У компанії навіть є окреме відео про те, наскільки це простий процес.

AgroApp оцінює фермера самостійно, тому дізнатися про рішення можна настільки швидко

AgroApp бере дані з 70 відкритих реєстрів і співпрацює з сервісами YouControl, Feodal.online і Vkursi Zemli. Отримані дані дозволяють скласти точну картину про юридичну особу і земельний банк для того, щоб оцінити фермера і його надійність як позичальника. Таким чином, банкам не потрібно проводити свій класичний тривалий аналіз, їх функція зводиться тільки безпосередньо до фінансування.

З якими банками працює 

OTP, “Альфа-Банк”, “Райффайзен Банк Аваль”, “Ощадбанк”, “MTB Банк”. 

З якими постачальниками працює 

Оскільки AgroApp отримує від постачальників комісію тільки за успішні угоди, а не за власне факт присутності на платформі, в його інтересах відбирати постачальників з високою репутацією і таких, що забезпечують високу якість продукції.  

На сьогодні сервіс працює з UKRAVIT, Інститутом здоров'я рослин, “Ніка-Агротрейд”, “Кроп Майстер Дистрибьюшн-КМД”.

Плани на майбутнє: екосистема сервісів навколо фермера 

Команда AgroApp переконана, що аграрій має займатися своєю профільною роботою, а бігати по банках або витрачати час на пошуки елеватора, який приймав би зерно за вигідними цінами, не його завдання. Зараз AgroApp працює над мобільним застосунком, в якому аграрій міг би бачити елеватори, що його оточують, ціни на них та мав би можливість прямо там оформити угоду. І там же, в цьому застосунку, отримати кредит або купити ТМЦ.

Висновок для фермерів

AgroApp вирішує основний біль фермерів під час спекотного бізнес-сезону — потребу в терміновому фінансуванні. І перетворює його з об'єкта ринку (банк обирає його з-поміж багатьох фермерів) на суб'єкта — тепер фермер може обирати банк.

Висновок для банків

Зараз у портфелі AgroApp шість банків, з якими вони співпрацюють. Ще з трьома очікується підписання угоди. Банки побачили перспективний продукт, що може залучати для них клієнтів, і така співпраця змінює ринок. 

Традиційно саме банки обирали аграріїв, яким надавали кредит. Відомі IT-рішення, які дозволяють фермерам обирати банки. А на прикладі AgroApp ми бачимо таке IT-рішення, яке ще і обирає, з якими банками співпрацюватиме, а з якими не буде, яким приводитиме клієнтів, а яким ні.

Це вкотре демонструє, що на ринку аграрного фінансування конкурентоспроможними будуть не ті банки, які намагаються займатися всім і відразу — пошуком клієнтів, їх оцінюванням, видачею кредитів, — а ті, що краще за інших просто виконуватимуть свою основну роботу — видаватимуть фінансування.

Ярослав розповів про проблеми українських банків, які, на його думку, заважають банкам успішно розвивати фінтех-бізнес. 

1) Зазвичай IT-команда і банківські працівники абсолютно не пов'язані між собою, тому їм так складно створити IT-продукт, що закривав би бізнес-потреби банку. 

2) Топ-мененджери українських банків не вірять, що українські фінтех-проєкти здатні розробити продукт, який “вистрілить". Замість цього вони довіряють великим і всесвітньо відомим розробкам. Проте IBM, здається, ще не звернулася до жодного українського банку з пропозицією разом запускати продукт на кшталт AgroApp. 

3) Вони надовго відкладають ухвалення рішень і втрачають дорогоцінний час. 

Банкам, які хочуть бути конкурентними на ринку аграрного фінансування, вигідно приходити на платформи типу AgroApp зараз, поки ніша ще не зайнята, поріг входу не такий високий і комісія за угоди ще не зросла.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх