Системи контрольованого руху техніки: як в Австралії запобігають ущільненню ґрунту

24 сентября 2020 в 11:00

3200

Системи контрольованого руху техніки: як в Австралії запобігають ущільненню ґрунту

Ущільнення ґрунту — це серйозна проблема для сільського господарства. Багатотонні машини на полях з одного боку полегшили роботу людини, а з іншого — ускладнили отримання гарного врожаю.


Як ущільнення ґрунту шкодить агробізнесу?

Важка техніка завдає серйозної шкоди ґрунту, коли проїжджає по ньому: відбувається пошкодження структури ґрунту, зменшується об’єм пор, у ґрунт ускладнюється доступ води та кисню.

Це призводить до негативних наслідків. Збільшується твердість та щільність орного шару, що тягне за собою збільшення витрат на проведення обробітку. Порушується процес циркуляції води та кисню в ґрунті, а разом із тим погіршується і терморегуляція ґрунту. Він починає швидше і сильніше нагріватися, а в ночі та при погіршенні погодних умов швидше охолоджується. Добове коливання температур посилює вплив на сільськогосподарські рослини. 

Також ущільнення може призводити до порушення процесу випаровування вологи: вода починає накопичуватися у верхньому шарі і там застоюється, що призводить до кисневого голодування коренів рослин. У підсумку, коренева система розвивається з порушеннями.

Система контрольованого руху техніки по полю CTF допомагає вирішити цю проблему

Австралія більше ніж інші країни страждала від ущільнення ґрунту. Тому вона однією із перших і почала шукати вирішення цієї проблеми.

Керуючий директор Crop Protection Australia доктор Рохан Рейнбоу розповів, що австралійські фермери суттєво знизили ущільнення ґрунту під час агрооперацій за допомогою системи контрольованого руху техніки по полю (CTF). За його словами, CTF стала домінуючою сільськогосподарською системою в країні. А рівень впровадження методів нульової обробки ґрунту перевищує 85%. Майже половина цих виробників в тій чи іншій мірі практикують систему CTF.

Система контрольованого руху техніки вимагає використання постійних технологічних колій. Це дозволяє більше ефективно використовувати техніку і знизити негативний вплив на ґрунт. 

В результаті, урожайність пшениці підвищується на 13%, а по культурам каноли 11%.  

За даними Австралійського статистичного бюро, 6,7 млн га (третина посівної площі Австралії), оброблялось в режимі CTF.  Приблизно  41% фермерських господарств впровадило цю систему.

Великий не означає ефективний

Впровадження системи CTF вплинуло і на розміри самих тракторів, якими користуються тамтешні фермери. Машини стали економічно вигідніші, бо фермери почали використовувати більш компактні і менш потужні (на 25-30%) трактори. 

Однак позитивний вплив застосування CTF на урожайність залежить від сезону і конкретних обставин. Відбувається це коливання позитивного впливу в межах 5-15%. В залежності від типу ґрунту та пори року. Але в будь-якому випадку вона приносить прибуток — тому ця система стає популярнішою із року в рік серед фермерів Австралії.

CTF — не панацея, це лише один із методів, який себе зарекомендував у Австралії, а також зараз впроваджується у США та Німеччині. І він має певні недоліки.

Згідно з Grains Research & Development Corporation (GRDC) вартість переходу на режим CTF — приблизно $145 тис, які можуть відбитися за два роки за умови збільшення урожайності на 9%. 

Інші дослідження показали, що можна досягати 17% рентабельності інвестицій при  інвестиціях у розмірі $100 тис. Термін окупності 6 років.    

Джерело: futurefarming.com

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх