Сервісні послуги як інструмент для виживання малих та середніх агровиробників України в період війни та повоєнної відбудови

Фото: static.wixstatic.com

Фото: static.wixstatic.com

За прогнозами експертів, війна відкинула рівень агробізнесу в Україні на десятиліття назад. Сучасні реалії призвели до пошкоджень агропідприємств та руйнувань існуючих бізнес-ланцюгів агробізнесу, наслідком чого стало загальне падіння рентабельності агровиробництва з 70-100% до 10%, а по окремим с/г культурам – від’ємний фінансовий результат. Для прикладу, EBITDA по кукурудзі за 2022 рік впала нижче 50 S/Га проти 900 S/Га за 2021 рік. Висока собівартість вирощування разом з падінням цін на реалізацію готової агропродукції всередині України призвели до значного дефіциту грошових коштів у малих та середніх агровиробників.


Державні програми фінансування підтримали агровиробників в посівних компаніях 2022 та 2023 років. Сьогодні агровиробники перейшли до тотального режиму економії і основним їхнім завдання є вижити.

Режим економії відчувається на всіх етапах агровиробництва – внесення добрив, застосування ЗЗР, використання посівного матеріалу, якість підготовка ґрунту, корекція сівозмін тощо.

Разом з тим, фінансово-банківська система скоротила обсяги інвестиційного фінансування, що на фоні падіння кредитоспроможності агровиробників майже повністю призвело до зупинки оновлення парків с/г техніки, машин та агрегатів. В таких надскладних умовах малі та середні агровиробники потребує сторонньої допомоги.

Одним з елементів такої допомоги є залучення постачальників сервісних послуг для основних технологічних процесів агровиробництва на аутсорсинговій основі. Іншими словами, це придбання послуг агровиробниками на платній основі у професійних гравців ринку. В такій моделі агровиробник не потребує значних інвестицій в купівлю дорогих та сучасних основних засобів, а залучує сервісні компанії на окремі етапи агровиробництва за справедливою ціною, покращуючи тим самим рівень свого бізнесу загалом у вигляді розумної оптимізації витрат, впровадження інновацій та точного землеробства на своєму підприємстві. У результаті це призведе до підвищення врожайності, а відповідно і до збільшення прибутку з 1 га вирощування.

Світові донори, розуміючи цю проблему, розробляють програми цільової підтримки агровиробників України. Так, Програма USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО) до 24.05.2023 р. запровадила конкурс на отримання співфінансування для надання сервісних послуг аграрним мікро, малим, середнім підприємствам (ММСП).

Програма USAID АГРО співфінансує дієві бізнес-плани з надання сервісних послуг для аграрних мікро, малих, середніх підприємств (ММСП).

Мета програми – забезпечити сільськогосподарські ММСП своєчасними та якісними послугами, які підтримають їх конкурентоспроможність і сталість виробництва, збільшать додану вартість продукції та сприятимуть впровадженню нових технологій. Діяльність у межах програми також дозволить налагодити активнішу співпрацю між сервісними компаніями та ММСП. 

Програма USAID АГРО готова співфінансувати 8 проєктів із загальним бюджетом – до 122,5 млн грн (з розрахунку від 10,8 до 18 млн грн на проєкт).

Послуги можуть включати (але не обмежуються наступним переліком):

  • Послуги з обробітку ґрунту.
  • Комплекс послуг щодо підготовки насіння до посіву.
  • Послуги мобільного насіннєвого заводу.
  • Послуги з догляду за посівами та збирання врожаю.
  • Логістичні та експедиторські послуги.
  • Послуги з внесення рідких добрив та послуги з диференційного внесення добрив.
  • Послуги посіву та точного посіву.
  • Послуги агроконсалтингу, технологічного супроводу (в т. ч. консалтингу, що базується на агрономічних та лабораторних дослідженнях).
  • Послуги з цифровізації сільського господарства та автоматизації процесів.
  • Послуги у тваринництві та аквакультурі (розведення та зростання продуктивності тварин, ветеринарні послуги, зоотехнічний аналіз, технології відгодівлі та інші відповідні послуги).
  • Послуги з ресурсного аудиту аграрних ММСП та запровадження енергозберігаючих технологій.
  • Інші послуги, що дозволяють досягти поставленої мети.

Повний опис технічного завдання та інструкцій щодо підготовки та подання заявки дивіться за посиланням.

Таким чином, сервісні компанії, які працюють у сфері агробізнесу та відповідають вищеперерахованим напрямам мають можливість підтримати малих та середніх агровиробників України шляхом створення конкурентної та робочої бізнес-моделі, завдяки якій агровиробник може отримати сучасні послуги на більш доступних умовах. Левову частку цих послуг Програма USAID АГРО компенсує сервісним компаніям за агровиробників. Порадою в підготовці бізнес-планів є переведення вартості послуг в розрахунок на одиницю виміру – 1 гектар/1 тону/1 поле/1 добу тощо. Цільова аудиторія споживачів цих послуг – мікро, малі та середні агропідприємства. Перевага буде надаватися тим сервісним компаніям, які мають високу ділову репутацію на ринку, сучасні засоби виробництва, перевірену на практиці експертизу та фахівців. Прохання сервісним компаніям оперативно подавати свої заявки згідно посилання вище та у будь-якій кореспонденції щодо цього конкурсу в темі листа вказувати його назву: РПЗ № 07.

Матеріал став можливим завдяки програмі з аграрного та сільського розвитку USAID AGRO, що виконується компанією Chemonics.

 

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх