Що треба знати про аграрний реєстр?

31 декабря 2020 в 11:00

2917

Що треба знати про аграрний реєстр?

Про особливості аграрного реєстру та отримання держпідтримки впродовж онлайн-мітапу Aggeek Money розповідав Денис Паламарчук, директор департаменту аграрної політики Мінекономіки.


Що таке аграрний реєстр?

Аграрний реєстр — це повноцінна система, яка спрощує отримання держпідтримки. Якщо говорити про філософію системи, то Міністерство спершу прагне автоматизувати державну підтримку для аграріїв і створити “Кабінет Аграрія”, в якому буде інформація про стан земельних ресурсів конкретного суб’єкта та інші дані про техніку, худобу тощо.

Навіщо потрібен аграрний реєстр?

Сьогодні купа інформації щодо держпідтримки не зовсім зрозуміла; деякі аграрії просто не розуміють процедуру і не тільки стосовно подачі документів, а й сам процес; інші вважають, що все відбувається непрозоро і принципово не подаються для отримання держпідтримки. Всі ці питання повинен вирішити аграрний реєстр. Головне створити функціонал, який буде простий та зрозумілий.

Аграрій на кожному етапі зможе отримати інформацію про те, на якій стадії обробка заявки.  Спочатку аграрій повинен зареєструватися в системі, подати відповідну заявку онлайн і і після можна отримати виплати, не виходячи з будинку.  

У чому перевага рішення?

Сьогодні працює обмежений функціонал, що передбачає подання документів онлайн. Все те саме, тільки аграрій підписує, сканує і завантажує документи в систему, а потім вручну їх розглядає. Пакет документів однаковий, однак є можливість онлайн їх подання і розгляду. 

У майбутньому буде функціонувати повноцінна система обміну даними між іншими реєстрами, тоді умовно пакет документів буде мінімальний чи взагалі відсутній. 

Ідея полягає в тому, що вже зареєстрованому аграрію у системі потрібно буде лише обрати програму підтримки, звісно якщо він підійде під кваліфікаційні вимоги, і матиме змогу отримати держпідтримку автоматично просто подавши і підписавши заявку онлайн без будь-яких додаткових документів.

Які строки реалізації проєкту?

Наразі виділено 27 млн грн з проєкту “Прискорення приватних інвестицій в сільському господарстві” від Світового банку. Після оголошення тендеру на розробку програмного забезпечення, будемо мати чіткі плани на реалізацію. Основне завдання на сьогодні — протестувати систему по деякім програмам державної підтримки до кінця 2021 року.

Як плануєте вдосконалювати систему?

На першому етапі основний фокус буде на держпідтримці, а пізніше плануємо створити “Кабінету Аграрія”, де б аграрій зміг отримати повну інформацію про свої активи і надалі там будуть додаватись за потреби інші модулі, наприклад: GIS-модуль, який може показувати місце розташування земельних ділянок і оброблюваних масивів, тому що зараз вони ніколи не збігаються.

Окрім того, повинна бути інтеграція з банками для виплат держпідтримки, тому що деякі програми держпідтримки оперуються саме через банки.

Чи всі програми держпідтримки планують проводити через аграрний реєстр?

У 2021 точно не всі. Ми не встигнемо по всіх реалізувати повністю функціонал. У майбутньому виключно всі програми будуть проходити через аграрний реєстр. У цьому багато плюсів для аграрія і для працівників банку. По перше, знадобиться менше часу на опрацювання; по-друге, будуть задіяні лише кілька працівників, що зменшить виникнення механічних помилок або взагалі вони будуть відсутні.

На скільки цей реєстр буде відкритий для фермерів. Чи може агровиробник побачити інформацію по сусіднім господарствам?

Персональні дані звісно не публікуватимуть, однак агреговану інформацію, що не містить персональних даних скоріш за все так. Це  буде не тільки портал для реєстрації і отримання держпідтримки, але й включатиме розділ аналітики і для Міністерства і для суспільства також. 

Як працюватиме функція “Прозорість” та як за допомогою реєстру вона буде забезпечуватись?

Прозорість означає, що кожен може отримати інформацію про виплати. У нас буде модуль агрегації щодо виплат. 

Умовно кажучи, сьогодні виплачено 100 млн держпідтримки. Чи буде деталізація по суб’єктах — треба дискутувати. Прозорість каже про те, що повинно бути, оскільки всі повинні бачити, що немає великих компаній чи господарств, які отримують надприбутки. Законодавчо обмежити можна тільки верхньою сумою виплат на одного суб’єкта.

Також потрібно контролювати не тільки виплату на одного суб’єкта, але й на пов'язаних осіб, щоб не було подрібнення суб’єктів господарювання, тому що верхня межа виплати державної підтримки постійно зменшується. Щоб не виникло бажання у аграріїв отримати більше коштів подрібнивши свій бізнес, треба контролювати пов’язаних осіб. Технічно це складно, тому що немає зараз аналогу ні в ЄДР, ні в інших системах, однак ціль зробити так, щоб це працювало саме за таким принципом. Поки такої можливості немає

Чи не вплине агрореєстр на розвиток таких компаній, як Vkursi.Zemli та Feodal, що працюють з даними по землі?

Такі стартапи надають певні послуги аграрію, які держава не в змозі надати. Державі невластиві функції продажу сервісів, тому що як правило всі держрозробки безкоштовні або умовно на межі рентабельності. Основне зобов’язання держави працювати для компаній і бізнесу, а не для отримання прибутку. Однак, деякі функції агрореєстру дійсно є конкурентні, тому розробникам можливо прийдеться видалити схожі аналоги, однак бізнес гнучкий і зможе підлаштуватися.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх