ROI — один із головних фінансових показників бізнесу. Він показує його окупність, рентабельність інвестицій. Показник демонструє, чи бізнес приносить прибуток вище або нижче середнього.
Прибутки аграрних холдингів формуються за результатами реалізації виробленої продукції, продуктів її переробки та іншої промислової продукції власного виробництва, а також надання різних послуг.
Компанія збільшує виторг, тим самим постійні витрати не змінюються. При збільшенні виторгу зростають змінні витрати й дохід від продажів, тим самим вони приблизно корелюються між собою.
Якщо підприємство прагне підвищити рівень прибутковості, йому, звісно, слід або скоротити витрати, або збільшити чистий дохід. Рівень рентабельності підвищується завдяки:
- продажу продукції за вищими цінами;
- продажу більших обсягів прибуткової продукції;
- зменшення собівартості реалізованої продукції, а також рівня адміністративних витрат і витрат на збут;
- оптимізації асортименту реалізованої продукції щодо збільшення питомої ваги більш прибуткових її видів.
Будь-які витрати компанії можуть бути розраховані з точки зору рентабельності інвестицій. Одним із головних фінансових показників є ROI — окупність, рентабельність інвестицій. Допомагає утримувати компанію на правильному шляху. Показник демонструє, чи бізнес приносить прибуток вище або нижче середнього.
Як його порахувати? Ділимо прибуток ($1 млн) на середній показник інвестованого капіталу за рік (середній показник) — ($1 343 тисяч) = 7,4%.
ROI рахується за даними чистого прибутку, але у нашому випадку є прямий результат по кожному напрямку агрохолдингу.
- ROI рослинництва — 7,4%;
- ROI тваринництва — 5,6%;
- ROI елеватори — 17,9%;
- ROI загальний по агрохолдингу — 8,2%;
Отже, у лідери вийшов показник елеваторів. Гроші, вкладені в бізнес елеваторів (основні кошти, дебіторка, запаси) — вище, ніж інші показники. Як бачимо, рентабельність маржинального прибутку, так і окупність займають перші позиції.
Будь-яка компанія повинна ухвалювати рішення щодо інвестування грошей на підставі фінансових показників. Розуміння вашого прибутку та впливу інвестицій на бізнес є важливим та надзвичайно корисним при ухваленні рішень щодо розвитку компанії.
Дві переваги, які дає вам розрахунок рентабельності інвестицій:
- дозволяє відстежувати та аналізувати короткострокові та довгострокові проєкти;
Рентабельність інвестицій допоможе визначити, наскільки швидко і легко ви досягаєте цих показників.
- допомагає утримати компанію на правильному шляху, демонструючи, чи бізнес приносить прибуток вище чи нижче середнього.
Це гарне нагадування для власників компаній про те, чи правильним шляхом вони рухаються.
Тепер розрахуємо загальний ROI — це відношення чистого доходу компанії (за мінусом загальних витрат) $55 тисяч до повного інвестованого капіталу ($1 894 тисяч) = 2,91%.
Про що сигналізує загальний ROI компанії? Даний показник характеризує ситуацію бізнесу в цілому й аграрій вже думає чи варто йому продовжувати розвиватися в цьому напрямку. Аграрій повинен навчитися розподіляти ресурси компанії за пріоритетами.
Розрахунки за показниками балансу агрохолдингу.
Як будь-який інший актив підприємства "дебіторська заборгованість" потребує розуміння її суті та жорсткого контролю за процесом перетворення такого активу у безнадійний борг, що може загрожувати стабільній роботі бізнесу. Тому дуже важливо постійно тримати руку на пульсі й аналізувати показники дебіторки.
Переходимо до розрахунків дні дебіторки — це середній залишок по дебіторці ($30 тисяч) ділимо на дохід від продажів ($550 тисяч) і множимо на 365 днів = 20 днів.
Тепер щодо рівня запасів — беремо середній залишок по запасах і ділимо на змінні витрати (-$400 тисяч) і множимо на 365 днів = 137 днів.
Наступний етап — розрахуємо дні по кредиторці. Треба дані кредиторки (-$37 тисяч) поділити на всі прямі витрати ($450) та помножити на 365 = (-30) днів. Зі знаком мінус, бо це кредиторка.
І залишилося порахувати роки основних коштів — беремо залишок основних витрат ($1 200 тисяч) і ділимо на дохід ($550 тисяч) = 2,2 року.
Отже, як бачимо, поганий показник обігу рослинництва по запасам — 137 днів. Тобто, аграрій повинен або балансувати шляхом кредитування або зменшувати рівень запасів або збільшувати об’єми діяльності (більше вирощувати і продавати). При цьому залишок не змінився, а виріс грошовий обіг.
Що таке операційний леверидж?
Завдяки операційному левериджу в аграрія завжди можливість впливати на валовий прибуток шляхом зміни структури собівартості й об'єму випуску продукції.
Операційний леверидж — це частка постійних витрат у загальних витратах бізнесу.
Порахуємо операційний леверидж тваринництва: потрібно постійні витрати напрямку (-$50) поділити на загальні витрати (-$450) = 11%. Досить невеликий леверидж. Тобто, якщо рослинництво різко втратить об’єми, сплатити постійних витрат доведеться менше. А в тваринництва дана частка вище (22%), в елеваторів — 18%.
Чому важливо періодично перевірити цей показник? Завдяки даному аналізу аграрій бачить настільки ризиковане буде падіння того чи іншого напрямку. Сьогодні дуже складна економічна ситуація через пандемію, яка спричинила падіння активів бізнесу. І коли бізнес повернувся на той рівень постійних витрат, який був у період великої активності — компанія зазнала великих втрат, а хтось взагалі став банкрутом.
Основний меседж даного аналізу — вчасно аналізувати загальну картину по кожному напрямку холдингу, зрозуміти за рахунок доходу чи грошового обігу є дисбаланс ROI, а також моніторити показники рентабельності підприємства.
Особливу увагу приділяти саме фінансовому доходу. Оскільки він має особливо важливе значення в сучасних ринкових умовах, коли керівництву потрібно постійно ухвалювати рішення для забезпечення прибутковості, а отже, фінансової стійкості підприємства. Фактори, що впливають на рентабельність виробництва, численні і різноманітні. Тому дуже важливо аналізувати кожен напрям агрохолдингу як окреме підприємство.
Підприємці не замислюються про контроль фінансів, поки не стикаються з нестачею грошей. Навчитися вести облік своїм грошам дуже легко. Завдяки курсу “АГРО ГРОШІ” зможете розібрати в фінансах, складати план розвитку бізнесу та зрозуміти, як він полегшує вести бізнес.
Хочете знати всі топові секрети успішного аграрного бізнесу — вступайте в Агро Інноваційний Клуб, аби постійно бути на одній хвилі з ринком!
Матеріал реалізовано за підтримки Програми USAID по аграрному і сільському розвитку — AGRO, яка виконується компанією Chemonics (Кемонікс) International.