Українcька свинина досягла рекордної собівартості, а перевитрати на її виробництві щороку становлять 8 млрд грн. Наслідком стало підвищення цін на харчові продукти. Що буде зі свинарством у 2019 році — говорили на прес-конференції “Правда про вітчизняне свинарство та ризики для бізнесу та економіки”.
За словами Миколи Бабенка, генерального директора Центр підвищення ефективності тваринництва (CIAB), сьогодні в Україні процвітає нелегальний бізнес з продажу інфікованих свиней. Асоціація свинарів України та інші галузеві організації не вживають необхідних заходів, які б вплинули на розподіл державного фінансування, а навпаки — сприяють виділенню дотацій іншим галузям. Щорічно Європа реєструє тисячі випадків АЧС, а Україна — лише 477 випадків інфікування тварин, достовірність цих даних викликає сумніви.
Держава не компенсує власникам свинокомплексів збитки за інфікованих тварин у повному розмірі. За останні 7 років втрати на підприємствах досягли 150 млн грн, і лише 1% з цієї суми було відшкодовано. Щоб захистити себе від банкруцтва, агровиробники змушені приховувати хворобу свиней, а при підозрі — швидко розпродавати худобу.
Над покращенням стану тваринництва в Україні працюють низка організацій, які повинні захищати права виробників свинини та сприяти розвитку всіх галузей тваринництва.
Діяльність Асоціації Свинарів України: принципи та загрози свинарному бізнесу
Асоціація свинарів України — галузеве об’єднання, до якого входять представники свиногосподарств з України. АСУ охоплює 39 господарств, які утримують понад 100 тис. свиноматок і забезпечують понад 41% промислового ринку свинини.
Сумніви щодо виконання основних функцій АСУ виникає у багатьох агровиробників та інших організацій, оскільки не було прийнято ефективних рішень щодо проблеми АЧС. Микола Бабенко стверджує, що дана асоціація — це лише прикриття для підприємців, які хочуть забезпечити продаж ветапаратів, кормових добавок і послуг через свої приватні компанії.
Представники АСУ отримують додаткові кошти від постачання ветпрепаратів, кормових добавок і послуг через афілійовані компанії. Як наслідок, свинокомплекси закуповують набагато більше корму для тварин. Цьогоріч перевитрати на харчових добавках сягнули 30-50%. Щоб переконатись в цьому, потрібно переглянути коди у “Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” трьох представників приватних компаній: Консультаційний центр АСУ, ДК ВЕТ та “Зоетіс Україна”. Співставивши прізвища власників, можна зрозуміти, яку мету переслідує АСУ,
За даними Асоціації фактична собівартість живої ваги свиней становить 37-41 грн/кг — це означає, що перевитрати свинарства в Україні складають 8 млрд грн щороку на корм та ветпрепарати.
Для підрахунку, “Центр підвищення ефективності тваринництва” використав дані ФАО за 2018 рік, які визначають рівень споживання свинини (627,5 тис. т забійної ваги, що складає близько 800 т живої) та показник собівартості живих свиней ЄС (23,5 грн/кг живої ваги). Щоб отримати 8 млрд грн, працівники Центру помножили мінімум перевитрат (10 грн/кг) живої ваги на виробництво свинини за весь рік.
АСУ не дбає про інтереси свинарів та не розв’язує проблему з АЧС, а зосереджує увагу на реалізацію власних інтересів з продажу корму та ветпрепаратів та сприяє розвитку інших галузей
Механізм дотацій: вплив АСУ на фінансування
Специфіка дотацій полягає у повній сплаті аграріями суми ПДВ з державного бюджету. Цей механізм ще називають “квазіакумуляцією ПДВ”, яку впровадили у 2017 році. Однак, система була недостатньо ефективною, оскільки розподіл коштів виявив корупційну складову. Окремі галузі отримали значну перевагу на аграрному ринку. Детально ознайомитись про порядок надання дотацій можна тут.
Виробники курятини отримали мільярдні дотації. Однак, якщо брати 2016 рік, то рентабельність птахівництва за кожен виробничий цикл складала 25-50%. В той час як переважна більшість агровиробників свинини зазнали збитків до 1 млн грн на кожну тисячу голів свиней, а рівень рентабельності у 2017 році у середнього склав 3,5%.
Прогноз на 2019 рік
Представники CIAB визначили два варіанти розвитку свинарства в Україні:
- ціна на свинину зросте до ₴200 за кг, якщо агровиробники не наважаться вжити необхідних заходів для розвитку бізнесу;
- агровиробники контролюватимуть собівартість вирощування свиней впродовж усього року та впроваджуватимуть заходи для зниження цього показника, щоб вартість продукції залишалась стійкою.
Про сучасний стан речей в українському свинарстві Микола Бабенко розповів на прес-конференції “Правда про вітчизняне свинарство та ризики для бізнесу та економіки”.