Точні технології мають все більше застосування в агросфері, а точне землеробство сміливо перетинається з айті. Завдяки високій технологічності "розумні" розподільники добрив забезпечують якісне однорідне внесення, та навіть можуть використовуватись при диференційованому внесенні добрив.
Як економія добрив так і їх ефективне використання потребують одного — точності внесення. Найголовніше в розподіленні добрив — рівномірність в межах норми внесення. Рекомендації виробників техніки щодо внесення добрив ґрунтуються на математичних та балістичних розрахунках; за їх дотриманням слідкують різні датчики та сенсори. Загалом, сам тільки опис буденної операції внесення добрив здатен потішити футурологів.
Судіть самі:
Крім наборів лопаток для зміни ширини розкидання, машина оснащена системою граничного розкидання, яка вмикається за допомогою терміналу керування. Регулювання норми внесення виконується автоматично в залежності від швидкості руху, даних зважувального пристрою та використання дозувальних заслінок з прохідними отворами різного діаметру. Добрива на розкидні диски спрямовуються системою введення, яка враховує сорт добрива (обираються параметри відповідно до попередніх випробувань компанії). Добрива можна ідентифікувати по фото за допомогою програми DüngeService для мобільних пристроїв Android та iOS. Система ArgusTwin постійно вимірює і регулює напрямок викиду розкидача добрив на основі показників радарних датчиків (з кожного боку розкидного пристрою встановлено по 7 датчиків). Система WindControl автоматично компенсує вплив вітру на картину розкидання зміною частоти обертання розкидних дисків і позицією системи введення. А система FlowControl забезпечує постійний контроль і корекцію норми внесення, реєструючи крутний момент приводів розкидних дисків.
(Наведений приклад — розкидач компанії Amazone, яка на сьогодні є лідером точних технологій серед виробників розкидачів)
Як працюють розкидачі?
Розкидачі добрив Amazone мають по дві лопатки по обидва боки — коротку і довгу. Для різної робочої ширини передбачені різні змінні блоки розкидних лопаток. Довша лопатка розкидає добрива за віяло розподілу короткої. Завдяки різній величині встановленого кута коротких і довгих лопаток розподільник створює мультивіяло розподілу. Якщо робоча ширина розподільника 36 м, то фактично він розкидає добриво на 72 метри (100 % перекриття відбувається з двох проходів).
Розумні розкидачі перебирають на себе значну кількість відповідальності. Техніка рахує за механізатора майже всі параметри. Наприклад, допомагає покращити малюнок внесення добрив враховуючи фактори, що впливають на балістичні характеристики добрив: температуру, вологість, зношеність лопаток, наявність вітру, характеристики добрив. Система Auto TS виміряючи кут вильоту бачить зміни і пропонує прийняти нові параметри щоб вирівняти віяло позаду. При роботі на схилі фіксується зміна точки падіння на тарілку і також пропонується зміна параметрів для більшої точності внесення.
Економічна доцільність
Така увага до технології внесення добрив викликана економічною доцільністю дотримання норми та однорідності внесення. Якісне внесення добрив означає повноцінне живлення рослини та кращий фінальний результат сезону:
більшу врожайність;
Згідно з дослідженнями збільшення нерівномірності внесення добрив на 5% призводить до недоотримання 1,5% врожаю. За актуальними цінами при врожайності пшениці 50 ц/га з 1 тис га ми недоотримуємо 300 тис грн (економічний результат врожаю з 15 га).
меншу кількість використаних добрив.
Під час польового тесту розподільника компанії Amazone навесні 2021 року на базі АФ Колос, с. Пустоварівка, Київська область було доведено економію більше 5% добрив за рахунок функції відключення секцій.
Щоб зменшити термін окупності розкидача виробники також подбали про економію добрив під час розворотів та роботі по краю поля.
По краях полів та в місцях розворотів аграрії часто стикаються з проблемою недостатнього живлення рослин (недотримання норми внесення). Для вирішення, в залежності від межі поля, визначаються точка вимикання (в якій закриваються заслінки) перед заїздом на розворот (вимірюється від центра розкидного диска до середини колії при розвороті), та точка увімкнення (в якій відкриваються заслінки) при заїзді на поле. Вибір точки вимкнення залежить від манери руху при розвороті (з оптимізацією технологічних колій, або з оптимізацією розподілу).
Польові дослідження показують суттєві втрати добрив при крайовому внесенні. Спеціалісти заміряли вагу добрив які опинились за межами полями при нормі внесення 150 кг/га, які становили 48 кг. Згідно з актуальними цінами можна порахувати, що на кожні 1 тис га крайового внесення приблизно втрачається добрив на $ 1 тис.
Як видно з розрахунків високотехнологічні розкидачі добрив окупаються в господарствах з тисячами гектарами посівних площ. Для маленьких господарств можуть стати в нагоді окремі системи для покращення ефективності внесення.
Топ функцій для економії на внесенні добрив:
- Розкидання по гряді. Спеціальний щиток змонтований між розкидними дисками для впливу на віяло розкидання;
- Auto TS. Внесення по краях поля;
- ArgusTwin. Вимірює і регулює напрямок викиду добрив для оптимізації поперечного розподілу. У разі відхилення змінюється позиція системи введення;
- Hydro. Автоматичне обертання розкидних дисків для відповідного добрива за допомогою гідравліки (додатково обладнані датчиками які дозволяють вимірювати крутний момент);
- FlowControl. Забезпечує постійний контроль і корекцію норми внесення, пропорційної швидкості (в кг/га). Попередній ручний контроль кількості внесення (визначення калібрувального коефіцієнта) непотрібен.
До початку війни доля розумних розкидачів на ринку стабільно зростала. Зі 150—200 розподільників які продавались за рік, 20% були високотехнологічними (серед причіпних до 90 %).
Матеріал став можливим завдяки підтримці програми з сільського та аграрного розвитку USAID AGRO, що виконується компанією Chemonics.