Розробка ЗЗР: Чому потрібно обирати препарати від перевірених виробників?

14 декабря 2021 в 17:00

4856

Розробка ЗЗР: Чому потрібно обирати препарати від перевірених виробників?

Компанія ALFA Smart Agro виробляє засоби захисту рослин та мікродобрива, та на своєму прикладі показує, за якими принципами сьогодні живе вітчизняна галузь виробництва агрохімії.


Ринок засобів захисту рослин України на 80% складається з продуктів, що імпортуються з-за кордону. Найбільший вітчизняний виробник — компанія ALFA Smart Agro. Вона займає лідируючу позицію за обсягами застосувань препаратів — 10,4 млн га (однократне внесення) в період з листопада 2020 р по серпень 2021 р. Кожне третє українське господарство використовує розробки ALFA Smart Agro.

Сьогодні ефективне рослинницьке виробництво без використання хімічних препаратів неможливе. Самі лише гербіциди щороку зберігають до 50% світового врожаю культур, тож питання відмови від препаратів наразі не стоїть. Дедалі більш суворі норми вимагають, щоб агрохімікати були безпечні для навколишнього середовища, аграрії вимагають дієвості, а самі компанії розуміють, що життя продукту на ринку буде залежати від його доступності.

Директор департаменту досліджень та розробки ALFA Smart Agro Сергій Кнечунас так описує етапи роботи над новими препаратами:

1. Розробка препарату починається з вивчення проблематики. Який світовий досвід протистояння проблемі (інфекції, грибку або вірусу який вражає рослину)? Які діючі речовини можуть бути корисні? 

2. З усього переліку існуючих діючих речовин, складається список з 10-20 і більше які найкраще підходять для вирішення проблеми, після чого перевіряється їх наявність на ринку (у вигляді готового продукту, або активного інгредієнту). Немає сенсу працювати над продуктом з діючою речовиною, яку потім не можна вивести на ринок.

3. Обрані діючі речовини тестують. Перевіряється актуальність речовини, визначаються концентрації з якою вона працює. Речовини оцінюються за  спектром дії — багатокомпонентні продукти повинні забезпечувати комплексний захист, не обмежуючись вирішенням однієї проблеми.

4. Коли з обраних діючих речовин залишається 4-5, оцінюється вартість рішень. Продукт повинен бути не тільки ефективним в боротьбі з хворобою, а і за ціною конкурентоздатним на ринку.

Час роботи над новим продуктом

Створення нового продукту це кропітка робота яка займає 3-5 років. Методи за якими працює  ALFA Smart Agro не націлені на створення копії існуючого продукту. Під час тестувань завдання науковців домогтися синергізму при взаємодії речовин, що призведе до кращого захисту і прибавки врожаю. 

Зробити остаточні висновки по препарату можна тільки після збору врожаю. Хоча ефективність препарату на тестовій ділянці можна оцінити вже на 7-14 день після внесення, необхідно переконатись що препарат безпечний для рослин.

Як визначається вміст компонентів?

Під час тестувань випробовуються різні норми вмісту компонентів. В пошуках золотої середини дозування збільшується, або зменшується, щоб препарат залишався ефективним і не мав фітотоксичного впливу на рослину. 

Як розповідає Сергій Кнечунас (ALFA Smart Agro): під час створення свого гербіциду Хаммер Дуо, компанія поступово отримала показник меншого впливу на культурні рослини шляхом зменшення концентрації 2,4 Д (2-етилгексиловий ефір), але лише до того рівня, щоб забезпечити синергізм (посилення дії) із флорасуламом. Бо якщо надто зменшити, можна втратити ефективність. Пошук оптимального співвідношення — це завжди пошук балансу. Сьогодні препарат успішно використовується для боротьби з бур’янами на ярій та озимій пшениці, та кукурудзі.

Важливість допоміжних компонентів

Проте крім основних компонентів і їх співвідношення, не менш важливі допоміжні компоненти. Це те, що відрізняє препарати з нібито однаковими діючими речовинами. Ефективний препарат гармонійно поєднує препаративну форму, та компоненти, які дозволяють розкрити потенціал діючої речовини.

Наприклад, при створенні десиканту Альфа-Дикват компанія стикнулася з тим, що діюча речовина залишає точкові опіки на поверхні рослини, залишаючи саму рослину зеленою, ніби препарат взагалі не вносився. Були детально вивчені властивості близько 20-30 допоміжних компонентів, щоб змусити речовину працювати правильно.

Є компоненти, які дозволяють уникати кристалізації робочого розчину, інші протидіють перемерзанню, випаданню в осад, блокують утворення надмірної піни тощо. Препарат повинен мати необхідні споживчі властивості: розчинятися, зберігатися протягом гарантійного терміну, не спричиняти проблем при внесенні. Іноді для того щоб запрацювала одна діюча речовина, таких компонентів потрібно 10-12.

Кілька років тому компанія ALFA Smart Agro працювала над створенням продукту на основі імазамоксу та імазапіру. З’ясували, що попри високу розчинність у воді імазамоксу (626 г/л, ознака системних гербіцидів), він має надзвичайно низький показник ліпофільності (здатність діючої речовини до проходження воскового нальоту, бар’єру, що знаходиться на поверхні рослини). Тож без використання допоміжних компонентів ця діюча речовина буде залишатись на поверхні рослин і ніякий гербіцидний ефект спостерігатись не буде.

Тож не менш важливу ніж діючи речовини роль мають препаративна форма і склад. Однакові діючі речовини у різних виробників і працювати будуть по-різному. Тому орієнтуватися лише на діючу речовину не можна.

Особливості малооб’ємного внесення

Повітряне внесення препаратів за допомогою дронів-обприскувачів набирає популярність, і компанія не залишається осторонь, працюючи над створенням препаратів для малооб’ємного внесення. 

Свої продукти компанія тестує і адаптує до умов малооб’ємного внесення, щоб переконатись, що вони не втратять ефективність при змішуванні з малою кількістю води (5 літрів замість 200 при класичному внесенні). Необхідно забезпечити стабільність діючих речовин при розведенні в малих об’ємах рідини на протязі 24 годин (час, який потрібен для внесення продукту).

Не всі продукти можна адаптувати до внесення дронами. 90% протестованих складних бакових сумішей (по 5-7 компонентів) через сито діаметром 45 мікронів не пройшли. Також сьогодні ще неможливо адаптувати ґрунтові препарати, з високою нормою внесення і необхідністю якісного зволоження ґрунту. Малооб’ємно такі препарати можна буде вносити лише після дощу, тож поки це не актуально. 

За останні кілька років пройшли тестові випробування і використовувались на дослідних ділянках кілька інсектицидних і фунгіцидних 2-3-компонентних препаратів. Ці продукти будуть зареєстровані для внесення методом ультромалооб'ємного обприскування.

Щодо технології внесення ЗЗР дронами загалом, спеціалісти радять комбінувати малооб’ємне та класичне внесення. Коли розмір рослин обмежує використання наземного обприскувача, краще звернутись до дронів. Але внесення ґрунтових препаратів, чи гербіцидів при густому травостоянні краще довірити перевіреним наземним рішенням. 

Якщо хочете бути в курсі всіх топових інсайтів аграрного сектору — вступайте до Агро Інноваційного Клубу! У нас тільки практична й корисна інформація!

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх