Рослинне м’ясо в Україні. Все, що ви хотіли знати

28 августа 2020 в 12:20

10275

Рослинне м’ясо в Україні. Все, що ви хотіли знати

Рівно рік тому, у серпні 2019-го виникла ідея привезти в Україну Beyond Meat бренд — м'ясо на рослинній основі. Дистриб'ютор почав розвивати збут в Києві. Потім — в Одесі, Харкові та Львові. Через відсутність конкурентів з виходом на ринок проблем не було, а от зі скептиками довелося попрацювати.


Заснована у 2009 році компанія Beyond Meat є найвідомішим у світі виробником альтернативного рослинного м'яса.

Що таке альтернативне м’ясо?

Воно буває двох типів: штучне і рослинне. Штучне — вирощене в пробірці з м'язових тканин парнокопитних. Рослинне технічно не має до м'яса взагалі ніякого відношення: воно повністю складається з рослинних компонентів.

Серед інвесторів бренду Beyond Meat засновник Microsoft Білл Гейтс, актор Леонардо ді Капріо і колишній гендиректор McDonald's Дон Томпсон. У 2019 компанія на IPO залучила $240 млн.

Станіславу Луцковичу, директору та співвласнику компанії “Вест Міллз”, ідея ввезти Beyond Meat в Україну прийшла під час перегляду порталу CrunchBase, на якому можна відслідковувати динаміку злетів різних стартапів.

Beyond Meat дуже сильно виділявся на тлі інших. У них були високі показники, вигідна первинна публічна пропозиція. Тому я зацікавився ним. Та одними оглядами й дослідженнями ситим не будеш. Потрібно було на собі випробувати, чи дійсно цей продукт на смак не відрізняється від звичайного м'яса. За цим довелося їхати у Голландію. Там ми з компаньйоном не лише спробували рослинне м'ясо і впевнилися у його смакоті, а й почали комунікацію з дистриб'ютором, який відповідає за усі поставки в Європу. І десь через півтора, два місяці ми успішно підписали договір про вихід Beyond Meat на український ринок

директор та співвласник компанії “Вест Міллз”, офіційного дистриб'ютора Beyond Meat в Україні, Станіслав Луцкович.

Дослідження й аналіз українського ринку, перед стартом продажу Beyond Meat в Україні показав, що вегетаріанці підтримують продукт на 100%, а вегани — на 50%. Вони зазначили, що їм не подобається ні смак сьогоднішнього тваринного м’яса, ні його запах.

Ми вважаємо, рослинне м’ясо — є важливим елементом переходу від звичайного споживання до усвідомленого, і відповідно до вегетаріанства. А м'ясоїдам завжди не вистачало смачної альтернативи. Зараз вона є

Станіслав Луцкович.

Логістика і продаж

Нині в Україну у замороженому стані надходять два основних види каліфорнійської продукції Beyond Meat. Це бургерна котлета, яка аналогічна м'ясу яловичини і ковбаски — аналог свинини. З Америки м'ясо спочатку при температурі -18 градусів дістається Голландії. Звідти відповідно всім вимогам зберігання дистриб'ютор перерозподіляє продукцію по всій Європі. В Україні кожна поставка завжди ретельно перевіряється, відправляється на склад і вже звідти м'ясо надходить до ресторанів та роздрібних точок продажу.

На першому етапі 99% рестораторів, шеф-кухарів не розуміли, про що йдеться, що це за продукт. Ми провели величезну роботу по навчанню і донесенню філософії бренду власникам закладів, шеф-кухарям і маркетологам. Здебільшого всі питання зникали одразу після дегустації. Зараз у нас близько 300 партнерів — ресторани і магазини. Мережі Retail як тільки побачили активний попит у ресторанах, самі ж вийшли на нас. І в принципі, на сьогоднішній день вони займають близько 50% від обороту

Станіслав Луцкович.

Інгрідієнти

М'ясо яловичини по відношенню з м'ясом Beyond Meat має точно такі ж показники по калорійності, жирах, вуглеводах і білках. Але при цьому рослинне м'ясо не містить холестерину, антибіотиків і гормонів. Глютену, сої та ГМО у ньому також немає. У складі продукту: гороховий та рисовий білок, рапсова й рафінована олія, картопляний крохмаль, яблучний екстракт, а червоний колір надає буряковий сік.

Важливо, що м'ясо Beyond Meat в основі своїй бере не сою, як звичайні вегетаріанські продукти, а білок бобових. Адже до соєвих продуктів у харчових дослідників є ряд питань щодо корисних властивостей. Хоча у декого може бути алергія і на бобові, та про це на упаковці м’яса від Beyond Meat є попередження.

Під час карантину я особисто перейшов на м'ясо від Beyond Meat на 90%. По-перше, його легко готувати. Кинув на пательню, підсмажив по три хвилини з двох сторін і м'ясо готове. З ним не потрібно морочитися як зі звичайним. Готую собі і стейки, і сосиски і макарони по-флотськи, і навіть борщ варив. Варіантів насправді багато. За весь цей час, як у раціоні з’явилося рослинне м’ясо я відчув легкість у животі, а також легкість мислення. Мої друзі теж захотіли перейняти мій досвід, тепер скуповують ящиками заморожений продукт додому

Станіслав Луцкович.

Коли рослинне м’ясо замінить тваринне?

Є деякі фактори, які будуть на це сильно впливати. Перший з них — ціна. У ресторанах середня вартість бургера з рослинною котлетою — 250 гривень, хот-дога — 200 гривень. Це не велика різниця від ціни за бургер з традиційною м’ясною котлетою, проте, якщо порівнювати просто шматки м’яса у магазинах — різниця суттєва. Наприклад, упаковка 226 г (дві котлети) Beyond Meat коштує — 270-300 гривень, а кілограм яловичини — 135 гривень. 

Ми очікуємо зниження цін. У Голландії побудували завод по виробництву продукції Beyond Meat. Поставки будуть одразу з Європи. Відповідно зменшиться частина логістики, митні витрати і ціна за нашими прогнозами, знизиться відсотків на 25. Цього я вважаю недостатньо, щоб повністю замінити м'ясо рослинним. Нам потрібно, щоб ціна знизилася майже на 90%. Тоді це стало б реальною альтернативою. І не залишилося б жодного аргументу не вбивати тварин, а харчуватися тим, що точно так само смачно, корисно, поживно і більше того — гуманно. До цього ми з часом прийдемо. Технологія буде дешевшати за рахунок збільшення обсягу виробництва. Можна провести аналогію переходу на зелену енергетику і на еко транспорт. Деякі більш прогресивні країни вже перейшли, деякі в процесі, а деякі навіть не думають про це, тому що у них купа інших економічних складнощів. Тому тут питання часу і усвідомленості різних держав

Станіслав Луцкович.

Beyond Meat в Україні незважаючи на карантин лише розвивається. Завдяки скороченню операційних витрат на 65%, офіційний дистриб’ютор не похитнув курсом на успіх. Так вже згодом очікується нова продукція, це — фарш і додаткові види ковбасок. У перспективі — стейки та морепродукти.

Ідея заводу в Україні дуже цікава. Якщо виключити логістичні й митні витрати, які забирають практично 40-45% від вартості продукту, ми зможемо ще значно зменшити ціну на продукт. При цьому у нас в Україні усі інгредієнти для того є. Будемо домовлятися з американською компанією про побудову заводу Beyond Meat в Україні. Для нас це — велика місія. Готуємо фундамент

Станіслав Луцкович.

Де купити і де скуштувати?

В Одесі

Вилки Палки, Сокар, Здоровое питание, Коллаборация, The Roastery by Odessa, Bristol, Минималист, Buddha Beach Club, Reef, Brik, Тrue, Fratelli, Barco, Gagarinn Food Hub, Formula Wellness SPA, The Lodge Cafe, Boutique Hotel Otrada, Pomodoro, True (Сабанський провулок), ZOZH (ринок їжі), Факультет, Щастье, vegan.od.ua.

У Києві

“ЖЗЛ”, Queen, The Burger, Orang + Utan, Mocco, Normal Art Restaurant, Avalon, Bassano Ristorante, The Burger Mexico, Burger & Fries Gulliver, Ketchup Room, Happy Grill Bar, “Альтруіст”, “Нікого не їм”, Dogz & Burgers, Hedonist, Mr.Grill Hotdogs & Burgers, “Монтеккі Капулетті”, Bon Cafe, Izone cafe, мережа Star Burger, Альтруист Бухта, Вегануті, Druzi Cafe, Еко-Буфет, Зе Бургер Доставка, Зеленка, Зеленый Кит, Имбирь кафе , Кафе Eter, Китайка, Крафт Бургер, ЛІБЕРТІ ДАЙНЕР, Мясная Гильдия, Мясо и Вино, Орангутан, Осокор, Сокар, СтарБургер, Вилла Ривьера, Маяк, Фабиус, Havana (Гавана), Тарелка, ШОПАУК, Bristol Hotel и Formula Wellness SPA, Drive Traffic, Escobar, FoodFactor, Green 13, T-bone ( Княжий затон), The Burger Mexico, To Be, Urban Space 500, Vegan.Ra.Man, YIZHA, Євразія.

У Львові

Om Nom Nom, Крафт Бургер.

В Харкові

Jord, Green Food.

У Дніпрі

Балкон / BarkasBar, Varburger.

В Запоріжжі

Bull & Butcher  

Також, в одному з українських партнерських магазинів

“Еко-Лавка”, Vegetus, “Вега маркет”, “ЕкоСвіт”, Maosfood, Пан і Віган, Баклажан (Одесса), Фудекс24, GoodWine, WineTime, Космос, ЭКО Лавка (Одеса), Green Life (Одеса), Прованс (Одеса), FitPie (Чорноморськ).

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх