Рейтингування полів — інструмент прийняття рішень для управління земельним банком

3 апреля 2020 в 11:00

3012

Рейтингування полів — інструмент прийняття рішень для управління земельним банком

Рейтингування полів — це оцінка надійності та сталості кожного окремого поля “на сьогодні” та в майбутньому. В основі рейтингування полів проста математична формула, яка враховує відсоток власних та орендованих земельних ділянок компанії в межах конкретного поля.


Рейтингування полів — це інструмент для оцінки консолідації земельного банку підприємства з перевіркою наявності зареєстрованих правовстановлюючих документів на землі, що фактично обробляються. Правильно проведене рейтингування полів дозволяє оцінити ймовірність порушення цілісності оброблюваного масиву. 

Звучить складно? По суті, це оцінка надійності та сталості кожного окремого поля “на сьогодні” та в майбутньому. В основі рейтингування полів проста математична формула, яка враховує відсоток власних та орендованих земельних ділянок компанії в межах конкретного поля. Якщо площа власних ділянок понад 75%, тоді полю присвоюється високий рейтинг, 40-75% — середнє поле, нижче 40% — ризиковане.

Болі агробізнесу

Більше 7 років ми допомагаємо агробізнесу підвищувати ефективність управління своїм земельним банком. Провівши земельний аудит більш ніж 1 750 000 га, можемо впевнено стверджувати, що практично кожна агрокомпанія в Україні, незалежно від її розміру стикається з хаосом в обліку землі, неефективним землекористуванням та управлінням. Типовий набір проблем українського аграрія:

  • відсутність/некомплектність документів;
  • неконсолідовані землі;
  • нерівнозначні обміни (в більшості випадків ще і не оформлені документально);
  • помилки в обліку;
  • технічні втрати;
  • самозахоплення;
  • відсутність реєстрації, проблеми з термінами.

Найчастіше земля, яку обробляє підприємство, і земля, що перебуває в оренді — це не одне і те ж. В межах оброблюваних полів можуть бути ділянки, право користування якими знаходиться у конкурентів, землі державної і комунальної власності, що обробляються “в сіру”. Водночас орендовані ділянки можуть перебувати за межами оброблюваних масивів, зокрема в межах полів конкурентів. Обміни ділянками між сусідніми підприємствами агрономи укладають здебільшого понятійно та не відображають документально. Агрономи змінюються а інформація втрачається, що в подальшому створює ризики рейдерства та втрати врожаю або ділянок.

В подальшому без актуальної інформації та документів стає неможливим провести консолідацію полів у цілісні масиви. Обробка розрізнених масивів землі і розкиданих по регіону полів призводить до перевитрати ПММ, часу і ресурсу техніки. Крім того, підприємства зазнають збитків через недооброблені орендовані паї, які часто знаходяться в межах чужих полів та через накладання меж сусідніх ділянок.

Приклад рейтингування поля

Як рейтингування полів допомагає аграріям вирішити ці проблеми?

Оцифрування ділянок дозволяє визначити місце розташування орендованих земель і спрощує роботу з ризиками. Керівник може оцінити щільність розміщення хороших полів та можливість/необхідність нарощення оренди ділянок всередині полів, що розташовані поблизу суцільних масивів чи інфраструктурних об'єктів підприємства (баз, складів, елеваторів).

Уточнення меж оброблюваних полів дозволяє виявити технічні втрати і необгрунтоване використання (самозахватів); відмовитися від оренди ділянок, які не обробляються, або використовувати їх для обміну.

Важливий момент, це визначення правового статусу паїв, які обробляються без належного оформлення. Такі ділянки — потенційна мішень для конкурентів, які можуть “розбити” цілісний масив. Своєчасне узаконення власності усуне ці недоліки.

Під час переговорів про обмін корисним інструментом стане оцінка земельного банку конкурента, інформація про взаємне розташування ділянок на чужих полях.

Якщо перед підприємством стоїть мета розширення земельного банку — ця інформація може бути використана для пошуку вразливих місць на полях конкурентів. Для отримання даних про ділянки ми використовуємо сервіс Vkursi Zemli

Приклад розподілу полів за рейтингом

Етапи рейтингування полів. Які показники впливають на рейтинг?

Етап перший.  Для рейтингування полів потрібен реєстр орендованих паїв, тому ми визначаємо зону інтересів підприємства (сільська рада, ОТГ, район). 

Етап другий. Створюємо карту земельних ділянок. Реєстр прив'язується до карти – спочатку наносимо зареєстровані ділянки, які є на публічній кадастровій карті. Після цього в межах поля ділянки діляться на орендовані/не орендовані. Для орендованих визначається статус — зареєстровані/не зареєстровані. Зареєстровані, в свою чергу поділяються по строку дії договорів оренди.

Етап третій. Отриману карту доповнюємо актуальними контурами полів. Ця інформація зазвичай є у підприємства. Якщо ні, або ж вона не точна, варто провести її актуалізацію за допомогою обмірів полів дроном.

Етап четвертий. Виконуємо рейтингування полів.

В алгоритм оцінки поля можуть бути включені додаткові критерії, що залежать від агровиробника. Цінність поля може доповнюватись виходячи з рекомендацій агрономічної служби (залежно від якості ґрунтів, природної продуктивності), витрат на логістику, вартості оренди, тривалості укладених договорів, цілісності масиву. Ступінь детальності диктують завдання, адже продукт рейтингування полів — це фундамент, на якому будуються подальші дії.

Баланс земельного банку, що дозволяє розширити інформацію з рейтингу

Чому краще віддати рейтингування на аутсорс?

Якщо компанію цікавить зріз на поточний момент, то вихідною інформацією рейтингування полів може стати звіт на конкретну дату. В теорії це повинні робити землевпорядники підприємства, але з нашого досвіду вони зазвичай завантажені операційною роботю більш ніж повністю. Тому швидше і в кінцевому результаті дешевше, буде підключення стороннього консультанта. Особливо, коли потрібне оновлення інформації з певною періодичністю — регулярний моніторинг. 

Крім надання інформації (а це можна робити прямо в ГІС компанії), залучення консультанта дозволяє здійснювати супровід компанії до досягнення поставленої мети. Наприклад, пошук вразливостей підприємства-конкурента, скорочення витрат на логістику, розширення земельного банку згідно зі встановленим бюджетом. Варто зазначити, що рейтингування полів ефективніше проводити в комплексі з повноціним аналізом земельного банку, щоб отримати повну аналітику для якісного управління землею.

Василь Шиманський, керівник земельних проєктів SmartFarming

Джерело: smartfarming.ua

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх