Голова Української зернової асоціації Микола Горбачьов розповів про нестачу вагонів, необхідність розширення пунктів зберігання зерна на залізничних станціях та терміналів в портах.
8% врожаю кукурудзи втрачено через нестачу елеваторів
Приблизно 8% кукурудзи цього року залишились на полях через заповненість елеваторів.
Також в цьому році у порівнянні з 2017 середня кількість завантажених вагонів впала з 51 925 до 49 814 шт. Але вже замовлені нові вагони у Крюківського вагонобудівного заводу, тому за прогнозами кількість завантажених вагонів зросте до 76 923 шт. уже в 2022 році.
Урожайність зернових в Україні зростатиме
Хоча експорт у 2018 році загалом впав, виробництво зерна в Україні буде зростати через підвищення урожайності. Поки що ці показники в Україні у 2 рази нижчі, ніж у Франції.
Експорт зернових у 2016-18 роках помісячно. Джерело: УЗА.
Проблема зберігання зерна на залізничних станціях
Зростання врожайності зумовить іншу проблему — нестачу місця у пунктах зберігання на залізничних станціях. Станції не зможуть вмістити ту кількість врожаю, яка буде надходити.
Розширення портових терміналів
Основні порти, через які йде експорт це:
- Миколаївський морський порт — 30,9%;
- Морський торговельний порт “Южний” — 21,1%;
- Морський торговельний порт “Чорноморськ” — 18,4%;
- Одеський морський порт — 18,3%.
Через Маріупольський морський торговий порт йде 3,1% зернового експорту, а через Бердянський морський торговельний порт — 1,5%.
Ще одна актуальна проблема української логістики — це розширення портових терміналів. За думкою Миколи Горбачьова, її можна вирішити або продовжуючи розвивати порти з великою пропускною спроможністю, або пожвавити розвиток малих та середніх портів.
Наразі топ-4 портів з найбільшою місткістю терміналів виглядає так:
- Миколаївський морський порт — 928 тис. тонн;
- Морський торговельний порт “Южний” — 786 тис. тонн;
- Одеський морський порт — 695 тис. тонн;
- Морський торговельний порт “Чорноморськ” — 676 тис. тонн.
Микола Горбачьов виступив 28 листопада на Ukrainian Agribusiness Forum. Він вважає, що після розв’язання питання з нестачею вагонів перед агробізнесом постануть інші логістичні проблеми. Однак за допомогою довгострокового стратегічного планування можна уникнути гострих кризових ситуацій.