Про сучасні виклики агроринку, а також про майбутнє сільського господарство в умовах розвитку IT-технологій та нових потреб споживача.
Цього року на 10-ій конференції “Ефективне управління агрокомпаніями” унікальним досвідом та практичними порадами ділились спікери з Австралії, США, Німеччини, Великобританії та Хорватії. Тематика виступів охоплювала сучасні проблеми агроринку: зміну культури споживання, впровадження інновацій в агробізнесі та залучення покоління Z в село.
Агропродовольчий ланцюг: еволюція суперечливих потреб споживача та суспільства
Сьогодні харчові продукти складають дедалі меншу частку бюджету. Сучасний ланцюжок реагування є ефективною моделлю для агровиробників. Консолідація та вертикальна координація розширили різноманітність пропозицій на ринку та покращили потік інформації. Однак, дрібні фермери та посередники стали жертвами цього процесу,
Споживачі все частіше вимагають, щоб харчові продукти втілювали їхні моральні уподобання. Вартість їжі є незначною умовою для багатьох західних покупців. Вони вимагають від агровиробників:
- уникати хімічних речовин, антибіотиків, ГМО;
- гуманно поводитись з тваринами;
- обмежувати вплив вуглецю та інші екологічні засади;
- перейти на "місцеве" виробництво.
Бенчмаркінг в агробізнесі — інструмент підвищення ефективності підприємства на ринку
Бенчмаркінг — це інструмент зіставлення показників, який дозволяє оцінити власні переваги та точки для потенційного зростання. Дана інформація може зробити агропідприємство більш конкурентоспроможним на ринку, але тільки в тому випадку, коли інструментами бенчмаркінгу вміють користуватись.
Якщо інформація не перетворюється в управлінські рішення, то вона просто зайва. Бенчмаркінг — це процес пошуку кращих результатів і шляхів для досягнення цих результатів. Для чого це потрібно:
- бенчмаркінг дозволяє виявити слабкі сторони бізнесу або, по-іншому, місця з найбільшим потенціалом — сфери, які вимагають максимальної управлінської уваги.
- бенчмаркінг складає ланцюжок для прийняття рішень: чи підіймати зарплату агроному і наскільки, яке обладнання потрібно закупити, що посадити і т.д.;
- це можливість ставити реалістичні, напружені, але досяжні цілі.
Цифровізація агромоніторингу — основний фактор для збільшення виробництва та зменшення ризиків втрат продовольства
Протягом сезону агровиробник може зібрати велику кількість даних з кожного гектара. Зокрема це дані:
- з супутника;
- з автопілотів з техніки — близько 200-300 різних картографій полігонів з кожного гектару, які включають і додаткову інформацію про швидкість руху агрегата, норму внесення, глибину посіву, сингулярність тощо;
- з дронів — близько 4 млн пікселів даних з кожного гектару поля.
В результаті фермер отримує три категорії інформації, яка потрібна сьогодні для прийняття правильних рішень — дані про ґрунт, метеоумови, посіви та техніку.
Щодо структури ґрунту, рельєфу та ущільнення — показники майже статичні. Однак агросектор має й інші категорії, які динамічно змінюються — вегетація рослин, метеоумови. Щоб вчасно реагувати на будь-які проблеми, агровиробнику потрібно проводити моніторинг полів та швидко отримати аналітику щодо стану його посівів.
Управління даними — це майбутнє агробізнесу. Найближчим часом агровиробництво базуватиметься виключно на даних, усуваючи абсолютно всі інтуїтивні чинники. Сьогодні найбільші агрохолдинги вже користуються Data Management для управління кожного блоку компанії,
Про сучасні виклики агробізнесу в умовах діджиталізації та про майбутнє сільського господарства розповіли Георг Фон Нолкен, засновник Continental Farmer Group та Уілл Уеллс, CEO Hummingbird Technologies.
Цьогоріч Continental Farmer Group почала співпрацювати з компанією Hummingbird Technologies. Платформа Hummingbird допомагає автоматизувати дані з безпілотників та супутників, проводити навчання пілотів, здійснювати підрахунок сходів та визначати проблемні ділянки.
Продукт повинен гарантовано працювати. Ми віримо, що створили надійний продукт для моніторингу полів. Ми постійно намагаємось удосконалити роботу нашої платформи. Це нелегко, бо потрібно навчити пілотів правильно завантажити дані. Ще одна складність — ми постійно стикаємось із різними типами ґрунтів та погодними умовами,
Реалії українського АПК вимагають більш достовірних даних. Це б дозволило збільшити врожайність та оптимізували внесення ЗЗР. Для цього потрібно проводити агромоніторинг та аналізувати зроблені знімки за допомогою інноваційних платформ. Сьогодні автоматизація процесів виробництва необхідна і вона економічно доцільна в умовах збільшення попиту на харчову продукцію.