Прибуткові молюски: як заробити на равликах, устрицях та мідіях?

25 марта 2019 в 11:00

10755

Прибуткові молюски: як заробити на равликах, устрицях та мідіях?

Вирощування устриць, равликів та мідій може принести хороші прибутки. Але чи просто налагодити такий вид бізнесу в Україні?


Хто займається равликами в Україні?

В Україні розведенням виноградних равликів займається 10 великих компаній і кілька десятків дрібних фермерів. Більшість з них вирощують равликів останні три-п’ять років і експортують до 90% продукції.

За кордон продають живих охолоджених равликів. У 2016 році на зовнішні ринки пішло близько 347 тонн. У 2017-му виробництво молюсків припинило зростання і обсяг знизився на 0,9%. 2018-го взагалі впало у 6 разів.

Експерти пояснюють це відновленням молюсків після активного експорту. Тепер фермери закуповують маточне стадо і чекають на його зріст. Щоб вийти на закордонний ринок потрібні великі об’єми, близько 20-30 тонн молюсків у одній партії. Проте, одна ферма на Полтавщині у цьому році планує зібрати щонайменше 50 тонн їстівних равликів і відправити їх на експорт.

Кому продавати?

Основні споживачі — жителі країн ЄС. Логістика українського експорту незвичайна: спочатку живих молюсків везуть в Литву, Румунію і Польщу, там переробляють у напівфабрикат, заморожують і везуть на інші ринки: в Італію, Іспанію, Німеччину і Францію.

Скільки можна заробити на равликах?

Українські ресторани купують живого охолодженого равлика по 180-200 грн за кілограм, в роздробі готовий напівфабрикат коштує близько тисячі гривень за кілограм, в ЄС продукцію закуповують гуртом. Крім молюсків деякі фермери продають ікру равликів — 50 грамів коштує 1850 грн. Поки що обсяги цієї продукції занадто малі для поставок на зовнішні ринки.

Для створення равликової ферми необхідно близько 150 тис. євро

Стартовий капітал створення повноцінної ферми зі спеціалізованим обладнанням і переробним цехом (рідкість для наших фермерів) оцінюють у 150 тис. євро. Такі інвестиції дозволяють вийти через три-п'ять років на обсяги 10-15 тонн на рік. За цей період можна дійти до 100% рентабельності бізнесу.

Які перспективи?

Україна може значно наростити поставки равликів в Європу та інші регіони світу, проте для цього вітчизняне виробництво молюсків має вийти на якісно новий рівень. Повноцінною ця конкуренція буде тоді, коли равлика почнуть переробляти, і для цього необхідні переробні потужності, сертифіковані за нормами ЄС.

Устриці, мідії, рапани: як вирощувати в Україні?

У 70-80-ті роки на півдні України вирощували мідій. Цим займалися фахівці з Криму, Одеської та Херсонської областей. Однак нині марикультура в державі розвивається дуже повільно.

Вирощувати устриць в Україні почали на початку двотисячних: перша ферма відкрилася в Криму. А друга у 2014 році в Херсонській області (пізніше переїхала в Одеську область). Сьогодні подібних ферм можна перерахувати на пальцях однієї руки. Рапанів спеціально не вирощують, а виловлюють в морі. Обсяги виробництва мідій та устриць ще не покривають навіть внутрішній ринок.

Поклад устриць

 

Поклад устриць. Джерело: mc.today

Інформації щодо експорту кожного виду з продуктів немає. Учасники ринку говорять, що на експорт в основному йде м'ясо рапанів. Українські устриці і мідії на зовнішні ринки не поставляються. Основними покупцями рапанів є В'єтнам, Китай і Південна Корея.

Кілограм українських мідій в магазинах коштує від 100 грн, м'ясо рапанів – від 140 грн. Гуртова ціна для мідій в Україні – від 30 грн/кг. Собівартість виробництва устриці складає менше одного євро. Собівартість вирощування кілограма мідій оцінюється приблизно в 0,3 євро.

Інвестиції у вирощування мідій та устриць

Андрій Пігулевський, власник “Устриці Скіфії” інвестував у створення ферми близько $200 тис. Щоб виростити устриць потрібно 2-3 роки. Зараз він вирощує близько 17 тонн молюсків в рік, в планах через три-чотири роки наростити обсяги до 40 тонн.

На Чорному та Азовському морях можна виробляти щорічно не менше 20-30 тис. тонн мідій та інших молюсків. Але навряд буде великий успіх на зовнішніх ринках, де за ціною і якістю у лідерах чилійці.

А ось в устриці є шанс. У перспективі найбільший – китайський ринок.

Вчені прогнозують, що до 2030-2035 рр. устриці на атлантичному узбережжі зникнуть: з 2008 року у молюсків відзначається підвищена смертність — через вірус, що вражає до 50% устриць.

Перепони в розвитку бізнесу

Серед основних перешкод заплутана нормативно-правова база. Також є ряд бюрократичних труднощів: підприємці і фермери просто не ризикують братися за таке виробництво. Експерти вважають, що потрібна підтримка на законодавчому рівні, лізингова програма і можливість орендувати території під плантації на тривалий термін.

Найприбутковіший канал збуту

По-перше, для успішної справи, попит на молюсків має бути високим по всій Україні. Сьогодні головним мінусом є відсутність відповідної гастрономічної культури в регіонах. Тож доводиться ретельніше обирати канал просування товару. Найкращі канали збуту сьогодні: фестивалі, ресторани, компанії з виробництва напівфабрикатів, а також фармацевтичні компанії.

Читайте також наш покроковий гід — як вирощувати равликів.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх