Податки у сільському господарстві: помилки великого та малого бізнесу

26 марта 2019 в 10:20

4228

Податки у сільському господарстві: помилки великого та малого бізнесу

Юрист Андріана Мартинів пояснила, що таке Всеукраїнська нормативно грошова оцінка, як її використовувати для сплати земельного та єдиного податку 4-ої групи, а також про підводні камені по виплаті орендної плати.


Що таке Всеукраїнська нормативна грошова оцінка?

З 1 січня 2019 року набула чинності загальнонаціональна нормативна грошова оцінка (НГО) земель за межами населених пунктів.  НГО скасовує необхідність складання технічної документації для окремих ділянок сільськогосподарського призначення. Вона впливає на розрахунок суми податкових зобов’язань на поточний рік.

Грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів провели протягом 2018 року на площі у 35 млн га згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 №105. До 20 лютого 2019 року аграрії вже повинні були подати декларацію за одним із двох варіантів: за новою Всеукраїнською НГО або за 1995 рік з коефіцієнтами індексації.

Є база для оподаткування двома варіантами: єдиним податком (ЄП) 4 групи та земельним. Наказ Мінагро №552, яким затверджена Всеукраїнська НГО не зареєстрований у Мінюсті. Крім того, Наказ нині не підлягає реєстрації і має поки що лише рекомендаційний характер. Щодо людей, які відповідали за її введення відкриті кримінальні провадження. Є сумніви, наскільки коректна Всеукраїнська НГО. Наступне, будь-які зміни елементів податків та зборів мають набувати чинності через півроку. Проте, хто давно в агробізнесі знає — споконвіку цей принцип порушувався,

Андріана Мартинів.

Юрист наголосила, що багато фермерів використовували цього року Всеукраїнську НГО, і брали витяги, хоча аграрії ЄП 4-ої групи не повинні були цього робити.

Адже, коли перший раз змінюються НГО або взагалі вперше подається декларація, звіт про землю, це стосується не ЄП 4-ої групи, а земельного.

Зараз триває процедура підтвердження статусу платника ЄП 4-ої групи. Начальник податкової викликає і запитує про надані витяги, які отримані не на вашу компанію, а взяті з адміністрації. Податкова не може прийняти їх і підтвердити аграрію статус платника ЄП 4 група. Така ситуація по всій Україні. І це лише перший дзвіночок. Податок 4 група дуже важливий для агробізнесу. Він звільняє від податку на прибуток, від земельного податку, спецвикористання. Всеукраїнська НГО у цій історії трошки недоречна,

зазначила Андріана Мартинів.

То що ж робити агровиробнику?

Це індивідуальне питання. Залежить від того, що ви вирощуєте. У яких обсягах, де ваша земля і як побудована структура вашого бізнесу.

Якщо ви маєте до 50 га, будемо вважати, що це мале підприємство, тоді немає сенсу заморочуватися з ЄП 4 група. Це може бути сімейна ферма. У даному випадку 3-я група є набагато простішою, вигідною і зрозумілою,

порадила Андріана.

Сьогодні є політична воля, щоб застосовували ВНГО. Проте правильно було брати стару, з коефіцієнтами індексації. Тож маємо проблему у всіх, тільки на різних рівнях.

Найголовніша — це підтвердження статусу платника ЄП 4 група. Сьогодні це досить складно зробити. По-друге, в країні немає чіткості зі сторони Державної фіскальної служби з приводу ВНГО.

Хочу ще зауважити, що дуже багато є випадків коли сіножаті використовують як ріллю. Це не видно в числах, але перевірка зіставляє вашу урожайність з площами і все це вилазить у документах. Тут існує правило: якщо у вас є сіножаті і ви використовуєте це як ріллю, тоді ви застосовуєте НГО як за ріллю,

сказала юрист.

Яку НГО треба використовувати?

Відповідь на це запитання – відкрита. Юридично треба було брати стару, тому що вона є дійсною. Я акцентую вашу увагу, що будьте готові до того, що будуть питання по підтвердженню статусу платника ЄП 4-та група. Суто юридична рекомендація: якщо ви “злетіли” з єдиного податку 4 група — не рекомендую оскаржувати це в адміністративному порядку. Ви можете написати скаргу, але виключно, щоб перекрити той час, який піде на підготовку документів до суду. Вам вигідніше подати клопотання про зупинення виконання цього рішення. Суд може його задовольнити,

додала Андріана.

В ідеалі для вирішення питання має бути офіційна позиція Державної фіскальної служби і роз’яснення, яку ж брати грошову оцінку. І варто спробувати отримати це роз’яснення колективно: офіційним запитом спільно з громадськими організаціями, відповідними аграрними асоціаціями, і Міністерством фінансів.  

Розрахунок орендної плати для цілей оподаткування

Інформація для тих у кого договір оренди приватної землі мінімум на 7 років. Є обов’язкова умова: зазначити у договорі — підлягає земля індексації чи ні. У більшості випадків — підлягає.

Уявімо: прийшов час сплачувати орендну плату. Ви берете 5 % від НГО, яка вже проіндексована. Умовно вийшла сума 10 тис. грн. Ви з цієї суми забрали 18% податку на доходи, 1,5% військового збору і те, що залишилося платити орендодавцю. Але у вас є умова, що орендна плата підлягає індексації. НГО індексується без нашої волі, є процеси, на які ми не впливаємо. А от самі прописуємо у договорі подвійну індексацію. У нас вийшла базова плата 10 тис., і ми ще цю суму маємо проіндексувати. Тобто якийсь ще шматок ми не доплатили людині і занизили базу до оподаткування ПДФО. По договору пишете 5% від НГО, а по факту сплачуєте 7%. Плюс-мінус це перекривається, якщо ви з 7% платите ПДФО і військовий збір. Виходить, що 2% перекриють шматочок, який мав бути проіндексований. Але якщо ви на загальній системі оподаткування і у вас не зареєстровані зміни (у договорі 5%, а ви платите 7%) — це документально не підтверджені витрати у 2%. Це недопустимо,

пояснила юрист-консультант.

Поради агровиробникам

Необхідно зрозуміти, яка у вас склалась ситуація, уважно подивитися договори оренди, суми, що ви нараховували і як платили. Після цього потрібно поступово приводити договори, документи компаній, ферм, агрохолдингів у порядок.

У який бюджет сплачувати ПДФО?

Податок на доходи фізичних осіб має сплачуватись за місцем знаходження земельної ділянки. Податкова не згодна з цим підходом. Лише в липні 2018 року були внесені зміни до податкового кодексу, і пізніше до бюджетного кодексу, де прописано, що ПДФО ви сплачуєте за місцем знаходження земельної ділянки до місцевих бюджетів.

Андриана Мартинів

Андріана Мартинів

Коефіцієнт орендних змін 1,756

Він впливає на податки до бюджету. Податкова стверджує, що коефіцієнт треба застосовувати до приватних земель. Проте Андріанна Мартинів вважає, що це абсолютно не вірно.

Чим більший у вас земельний банк, тим більше грошей ви просто кидаєте у прірву. Цей коефіцієнт міг застосовуватися раніше для земельної державної та комунальної форми власності, але аж ніяк до приватної. Про це є Постанова Верховного суду.

Яка мінімальна сума ПДФО для приватної власності по Закону?

Сума прописується за згодою сторін у договорі оренди.

Договір з емфітевзису

Емфітевзис — право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб. Тобто власник фактично і юридично залишається власником. Він є розпорядником, а не користувачем. І це не означає що до нього не прийде з податкової рішення про сплату земельного податку.

Коли ви вкладаєте багато договорів з емфітевзису, закладайте собі у бюджет земельний податок. Щоб це не було для вас сюрпризом. Обов’язково оплата має проходити через банк. Той урожай? який виріс за договором емфітевзису вважається сільськогосподарським, самостійно вирощеним. Ви його вносите до декларації. Сплачуєте відповідно податок за однаковою ставкою для всіх, і для фермерів і для агрохолдингів. Беріть ще у ваших власників довіреності, що ви маєте право від їхнього імені і за них платити,

наголосила Андріана.

Суборенда

Якщо пропонують брати у суборенду державну чи комунальну землю, що ви повинні розуміти? Перше, за такими договорами, якщо це приватна земля — ніколи не виконуйте оплату наперед. Чому?

Якщо договір оренди розривається — суборенда автоматично також. Ви можете цього навіть і не знати, якщо не перевіряєте постійно. Наступне, з приводу державної комунальної землі — тут з'являються 20% ПДВ. Якщо кошти напряму не потрапляють до державного бюджету, ця операція оподатковується податком на додану вартість і розцінюється як послуга. Коли фермер, державна установа, у яких є акт на постійне право користування землею не мають права здати в оренду, але ви маєте право їм надавати послуги. Це фактично прихована оренда. У такому випадку, потрібно уважно складати акти. У багатьох бухгалтерів є помилка, що ціна ваших послуг — це собівартість. Але виходить, що це безоплатне надання послуг. Тому бухгалтеру потрібно додавати до собівартості ціну за послуги,

підсумувала Андріана Мартинів.

Читайте також: Як підвищити прибутковість агарної компанії, організувавши фінансову службу?

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх