Підготовка до весняного посіву: з чого вона складається та на що звернути увагу?

Агро Інноваційний Клуб
Підготовка до весняного посіву: з чого вона складається та на що звернути увагу?


Не секрет що низька якість посіву лімітує майбутній врожай вже на початку сезону — помилки при посіві даються взнаки протягом всього періоду вегетації. На якість виконання операції впливають різні причини, від технічної підготовки та людського фактора до неконтрольованого природного фактора. Однак з усіма проблемами при посіві аграрій може якщо не впоратись, то принаймні підготуватись до них та мінімізувати їх вплив на підсумкову врожайність.

Про те, як ефективно підготуватись до посівної розповів Олексій Агєєв, інженер-мехатронік систем точного землеробства SmartFarming.

Якісна посівна складається з підготовки поля, налаштування техніки, навчання механізатора, вибору гібрида (посівної норми тощо) та, врешті, виконання польових робіт з потраплянням у вікно для посіву та дотриманням всіх вимог.

Причини найбільших втрат врожайності:

  • недотримання строків посіву;
  • неякісна робота посівної техніки (проблема з очисниками ряду, налаштуванням притискного зусилля, низький коефіцієнт сингуляції (наявність двійників/пропусків));
  • невірно підібрана норма висіву;
  • надто висока швидкість посіву;
  • невірна глибина посіву тощо.

Як встигнути посіятись вчасно?

Спеціалісти які досліджують вплив помилок при посіві на втрату врожайності, вказують на найбільший негативний вплив саме порушення строків посіву. Універсального розв'язання проблеми не існує і в залежності від агрокліматичних умов можна або почати сіяти раніше (підібравши відповідний холодостійкий гібрид культури), або переобладнати сівалку, щоб мати змогу працювати на вищій швидкості та закрити наявні площі вчасно.

Більш холодостійкі гібриди дають швидший розвиток і можливість раннього посіву, але трохи меншу врожайність. Серед переваг холодостійких сортів також можливість пройти запилення за більш сприятливих умов перш ніж пилок втратить фертильність (до настання посухи та підйому температури).

Агрономи радять проводити лабораторний "холодний тест" для встановлення властивостей посівного матеріалу. Тест триває близько двох тижнів і в результаті аграрій дізнається як обране насіння буде поводитись при низьких температурах. Результати тестів часто відрізняються від зазначених виробниками насіння показників. В залежності від результатів може знадобитись змінити посівну норму (збільшити на 15% замість рекомендованих 5% тощо). Дуже важливо починати посівну знаючи свій гібрид.

Якщо намагатись вкластись в строки без раннього посіву за оптимальної вологості та температури ґрунту, не обійтись без переобладнання сівалки. Сівалки обмеженні у швидкості роботи зі збереженням якісних характеристик посіву. Для анкерних сівалок це 4-5 км/год, для восьмирядних — 7-8 км/год, велика сівалка обладнана притискними системами працює при 12 км/год. Щоб працювати на швидкості 15 км/год і не втрачати якість треба переобладнати сівалку та встановити сучасне обладнання для точного посіву (наприклад, виробника Precision Planting).

На що звернути увагу при підготовці сівалки?

При підготовці сівалки точного висіву треба звернути увагу на:

  • наявність запчастин;
  • пошук та виправлення несправностей;
  • перевірку сівалки перед виходом в поле.

Не треба економити на запчастинах. Не всі елементи та не на всіх вузлах можна замінювати на неоригінальні запчастини від інших виробників. Різниця у ціні не перекриє втрати від зниження якості посіву.

Підготовка сівалки має починатись з повноцінного техогляду за чек-листом:

  • перевірка очисників ряду, 
  • перевірка притискачів насіння, 
  • перевірка висівних трубок, 
  • перевірка дисків сошників,
  • перевірка системи загортання ряду, 
  • положення висівної секції, 
  • калібрування висівного апарату 
  • перевірка загального стану всіх кріплень, вузлів та з’єднань.

Помилки при налаштуванні призводять до появи двійників/пропусків та нерівномірних інтервалів між сходами (рослини більше конкуруватимуть за елементи живлення); нерівномірної глибини закладання насіння та неякісного насіннєвого ложа (призведе до появи нерівномірних сходів та втрати потенціалу врожайності культур).

Бажаєте дізнатись більше? Заповніть форму і експерти зв'яжуться з вами

Як окупається навчання механізатора?

Крім того, що будь-яка технологія потребує спеціаліста, який здатен її впровадити, важливим фактором якісного виконання посіву є здатність отримувати інформацію, та налаштовувати й коригувати роботу сівалки.

Сучасні сівалки точного висіву обладнані моніторами, на яких відображаються всі дані про посів: показники з усіх датчиків та сенсорів, параметри роботи кожної висівної секції, показник поточної сингуляції, дані вимірювання притискного зусилля з ґрунтом; контроль норми висіву (з’являється можливість посіву зі змінною нормою), наявність насіння в бункерах, обчислення площі та картографування посіву. Вміння читати та розуміти ці дані дозволяє проводити поточну діагностику та виправляти несправності, замість працювати з забитим сошником чи порожнім бункером, ігноруючи попереджувальні сигнали.

Експерти підрахували, що зменшення сингулярності посіву на 1% дорівнює пропорційному зниженню підсумкової врожайності (на 1%). Тож витрати на навчання механізаторів виправдовуються завжди!

Проблеми нерівномірних сходів

Актуальною проблемою у 2023 р буде наявність в полях великої кількості рослинних залишків. Через проблеми з логістикою та неможливість нормального ведення господарської діяльності багато стеблових культур залишилось в полях. Таких об’ємів “озимої кукурудзи” як цього року (близько 2 млн га) в Україні давно не було. Через пізні жнива в полях лишиться багато решток, що знизить швидкість виконання посіву (повертаємось до проблеми потрапляння в строки), та призведе до нерівномірної появи сходів (залишки в посівній борозні забирають вологу потрібну для проростання тож насіння буде розвиватись із запізненням).

Наявність незароблених пожнивних решток призведе до негативного фітотоксичного ефекту з порушенням нормального розвитку рослин, затримкою росту кореневої системи, порушенням обміну речовин. Відповідний депресивний ефект вищий в анаеробних умовах. Щоб усунути проблему знадобиться розгортати рештки при посів, використовуючи системи розчищення які можуть розташовуватись біля висівного ряду або на рамі сівалки.

Більш детально про технології, які можна використати для покращення якості посіву, можна дізнатись з нашого відео: "Посівні перегони 2023: як стартувати та фінішувати в призерах".

Матеріал став можливий за підтримки USAID AGRO, що виконується компанією Chemonics Україна



Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх