Підготовка до посівної: Важливість дотримання глибини посіву

25 мая 2023 в 17:00

7324

Підготовка до посівної: Важливість дотримання глибини посіву

Фактор глибини посіву один з найважливіших для отримання якісних дружних сходів. Наслідки недотримання глибини: затримка в розвитку рослин, нерівномірний розвиток, втрати насіннєвого матеріалу (зерно не проростає, або опиняється на поверхні ґрунту), кволі сходи тощо. Нерівномірні сходи призводять до різних фаз та етапів дозрівання, різних термінів збирання, та мають прямий вплив на економічну складову (необхідність десикації, зміщення термінів збирання врожаю тощо).


Щоб уникнути проблем та якісно провести посівну треба правильно визначити глибину посіву, підготувати поле (культивація не має бути глибше глибини посіву), та виконати посів справною, правильно налаштованою сівалкою.

Для вирощування ріпаку ґрунт має бути глибоко рихленим (варто готувати як дрібногрудочковий), щоб забезпечити стрімкий ріст коріння. На розвиток кореневої системи високостеблових рослин позитивно впливає глибоке розпушування (в майбутньому може позначитись на стійкості культур до вилягання).

Перш за все ми маємо визначити на яку глибину закладати насіння. На це впливає сукупність факторів: який гібрид використовуємо, які характеристики поля (структура ґрунту) та за яких умов виконується посів (наявність вологи в ґрунті, температурний режим тощо).

Ми маємо подбати про достатній контакт посівного матеріалу з ґрунтом (підготовка насіннєвого ложа), достатню кількість вологи (щонайменше на 1 см (оптимально 1,5—2 см) нижче рівня залягання вологи).

Насінню кукурудзи для проростання потрібно вологи принаймні 30% від ваги насіння. На піщаних ґрунтах, де волога не утримується в верхньому шарі, може бути необхідно заглибити посів до 7 см.

Також кожна культура має різну енергію проростання, що позначається на критичності наслідків неправильно обраної глибини. Що глибше садимо насіння, то більший опір для проростання. В залежності від фракції ґрунту "сильний" посівний матеріал може нівелювати помилки заглибокого посіву, але багато залежить від культури. Так, соняшник ставиться до глибини критичніше ніж кукурудза.

Але навіть після врахування всіх умов посіву остаточний вибір за агрономом: чи обрати меншу глибину посіву зі сприятливими (з меншим опором проростанню, вищою температурою ґрунту) але менш стабільними умовами, чи заробити насіння на більшу глибину (сталі вологість та температурний режим, та через це дружні сходи) але відтермінувати посів.

Якість роботи сівалки

Сівалка, яка використовується в господарстві, має бути здатна рівномірно розміщувати посівний матеріал на задану глибину без просівів та відповідно до норми висіву.

Наслідки роботи з неякісною сівалкою:

  • через недостатнє притискне зусилля сівалка може вилізти з ґрунту і "сіяти" по поверхні землі;
  • перевищення оптимальної глибини сіву призводить до кволих та слабких сходів;
  • різні секції сівалки працюють на різних глибинах і ми отримуємо строкате поле з нерівномірними сходами;
  • стара розхитана сівалка, яка втрачає глибину (ознакою буде хвилеподібна зміна висоти рослин в ряду).

Оскільки недоліки посіву виправити неможливо, треба приділити увагу налаштуванню та підготовці сівалки. Щонайменше ¾ старих сівалок мають недоліки, які впливають на якість посіву. Щоб не було просівів в майбутньому, треба дослідити технічний стан сівалки перед посівною. Налаштовувати треба не в полі. Прокрутити висіваючи, визначити глибину (нижні точка висіваючих дисків сошника), налаштувати горизонт тощо.

Що треба перевірити в першу чергу:

  • спочатку перевіряється висіваючий апарат (c заміною зношених елементів резинок в пневматичних сівалках тощо);
  • в залежності від конструкції треба налаштувати тиск (пневматичний, пружинний або гідравлічний);

Притискне зусилля — це сила, з якою висівна секція на кожному ряду сівалки спирається на поверхню ґрунту. Якщо немає тензодатчиків, можна виміряти притискне зусилля самому. Треба поставити опорні колеса на бруски та зважити секцію. Вага має бути достатньою щоб підтримувати глибину, але не створювати при цьому переущільнення ґрунту. В високотехнологічних сівалках використовуються для коригування притискного зусилля та забезпечення постійної глибини без зайвого ущільнення (DeltaForce від Presicion Planting).

  • налаштувати  прикочуюче зусилля (якщо переущільнити ґрунт прикочуючи ми колесами, це вплине на те як закрита борозна, що позначиться на сходженні).

Ідеально закритий ґрунт зовні має виглядати як поверхня до проходу сівалки.

  • важливо перевірити налаштування глибини висіву!

В процесі експлуатації заводські налаштування можуть "збитися" і сівалка може заглиблюватися на глибину, відмінну від виставленої механізатором. Для перевірки правильності налаштувань та відсутності розбіжності глибини посіву між рядами треба встановити опорні колеса сівалки на дерев’яні бруски та налаштувати однакову глибину секцій. На важелі перемикання глибини маркером треба зробити позначку (якому положенню важеля відповідає потрібна глибина). Таким чином оновлюється шкала налаштувань до актуальних значень. Особливо ця перевірка потрібна якщо диски чи інші елементи оновлювались частково (на окремих рядах сівалки).

  • налаштувати чистики колес (налипання ґрунту від 1 см істотно впливає на дотримання оптимальної глибини посіву).

Чистик встановлюється щонайменше на 2-3 мм від поверхні опорних коліс. Якщо сівалка стара і з’єднання зношені (колеса хитаються тощо) чистики встановлюються на відстані до 0,9—1 см, щоб із коліс не зрізалась гума.

Причини недотримання глибини посіву можуть бути різні (розтягнуті пружини, неякісно проведена дефектовка, розхитування сівалки, недостатньо тяга трактора), та більшості з них ми можемо уникнути подбавши про технічний стан сівалки (до заміни несправної техніки на нову). Інвестиції в посів одні з найвиправданіших, бо попереджають втрати врожаю від початку сезону.

Матеріал став можливим завдяки підтримці програми з сільського та аграрного розвитку USAID AGRO, що виконується компанією Chemonics.



Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх