Перспективи біометану в Україні

3 октября 2022 в 14:00

6987

Перспективи біометану в Україні

За ініціативи агентства з відновлюваної енергетики (АВЕ) нещодавно був проведений захід для українських аграріїв, підприємців з членом правління Європейської біогазової асоціації (EBA), директором та співвласником компанії Rika Biotech, Грегорі Крупніковським щодо перспектив біометану в Україні.


Сьогодні основний ризик біоенергетичного ринку в Україні — питання платоспроможності. Все інше — технології, персонал, інновації — без критичних проблем. За словами Грегорі Крупніковського, Україна є чи не єдиною країною, яка має широкий вибір сировини для виробництва біогазу

Україна вважається аграрною країною, у цьому криється великий потенціал для біоенергетики (наявність локальної та порівняно дешевої сировини).

Як експортувати біометан? 

В Європі сьогодні є така річ як “must balances”. Перехід до нульового рівня викидів є життєво необхідним для порятунку нашої планети, проте також матиме переваги й для зовнішньої політики: світ, який працює на чистій енергії, стане стабільнішим і кращим світом для всіх.  Умовно кажучи, можна виробляти біометан в Іспанії, купувати в Лондоні, Парижі, Стокгольмі й т.д. Витрати на умовне транспортування, оскільки по всім параметрам він еквівалентний до природного газу, майже ідентичні. Єдина проблема — для того, щоб “must balances” реалізувати треба побудувати теоретичний шлях молекули від одного пункту призначення до іншого.  

Чи буде існувати цей газовий потік з України в Європу після закінчення війни — ніхто напевно не знає. Або рф ізолюють взагалі й ніякого транспортування газу не буде. Якщо ж так станеться, тоді є альтернатива — зрідження газу на місці. Тобто виробництво біо зрідженого газу (BIO-LNG), на який є величезний попит, ціна і покупці. При цьому покупці, як на біометан в трубі, так і на BIO-LNG. Укладення контракту на 7-10 років не є проблемою сьогодні

Грегорі Крупніковський, член правління Європейської біогазової асоціації (EBA), директор та співвласник компанії Rika Biotech.

Яка ціна на біометан? 

Сьогодні є два варіанти визначення цінової політики біомету: 

  1. фіксована ціна для деяких покупців + щорічна інфляція для деяких без, фіксована на весь термін;
  2. ціна ділиться на дві частини: біопремія (залежить від сировини, обладнання, сертифікації й т.д.) + ціна природного газу “на завтра” на біржах, наприклад, у Голландії чи Німеччини або інших країнах, куди поставляють.

Фіксовану ціну нині можна отримати приблизно 100-110 євро за мегават години електроенергії в біометані. При 100 євро точно з інфляцією, а при 110 євро можна торгуватися. Якщо ціна з біопремією і ціни газу, то залежно від сировини може сягати 50-70 євро за мегават години, а ціна газу сьогодні — 200 євро. Тобто, отримуєте 270 євро, але вартість газу буде падати. І як буде змінюватися ціна — ніхто не знає

Грегорі Крупніковський, член правління Європейської біогазової асоціації (EBA), директор та співвласник компанії Rika Biotech.

Яка сировина не підходить для виробництва біометану, щоб постачати в Європу? 

На жаль, цукровий жом і сорго — не підходять як сировина для постачання вже готового біометану в Європу. 

У межах України — так, але за її межі — ні. Можуть звісно придбати, але задешево, оскільки продукція не відповідає європейським умовам

Грегорі Крупніковський, член правління Європейської біогазової асоціації (EBA), директор та співвласник компанії Rika Biotech.

Для Греції сьогодні зробили виключення: раніше в них було цукрове виробництво, відповідно вирощували буряк. Нині його більше немає, але аграріям дозволили продавати продукцію біогазовим заводам. При цьому виплачуючи їм субсидії з європейських фондів як нібито вони його використовують як продукт. Чи вдасться зробити таку ж схему для України — невідомо поки що.  

Які продукти можна використовувати для виробництва біометану? 

Є ряд додаткових продуктів, які можна використовувати від біометанових установок в Україні: 

  • рідний CO2;

Сьогодні в Європі катастрофічний дефіцит вуглекислого газу. Оскільки він є похідним продуктом виробництва амонію з природного газу, а через високу ціну на природний газ практично всі амонієві заводи зупинилися.

Вартість рідного газу в різних країнах становить 1200 євро/т. Чи можна укласти довгостроковий договір — поки що складно сказати. Через кілька тижнів можна буде вже відома інформація

Грегорі Крупніковський, член правління Європейської біогазової асоціації (EBA), директор та співвласник компанії Rika Biotech.

  • дигестат, який розділений на дві частини — рідку й напівтверду, що можна досушити. 

Якщо вона з пташиного посліду, тоді ціна сушених гранул сягає 300-400 євро/т. 

  • азотне добриво, рідке або розчин сульфату амонію з азотовмісних продуктів для біогазових заводів, які мають відносно не високу ціну. Наприклад, 50-100 євро/т за розчин 40%. 
  • аміачна вода, що є більш цікаво, з відсотковим вмістом азоту 8,00 до 15, 00. 

Наприклад, ціна за такий розчин в інших країнах становить $1000/т. 

Тобто, біометановий завод має 4 статті доходу — гранули добрив, метан, азотне добриво та рідкий вуглекислий газ. Сьогодні можна, враховуючи ціну в Україні на газ (400 євро за мегават години орієнтовно), використовувати цукровий жом для виробництва біометану і продажу всередині країни, як природного газу. Забудьте, що він біометан. Все окупається

Грегорі Крупніковський, член правління Європейської біогазової асоціації (EBA), директор та співвласник компанії Rika Biotech.

Біогаз із відходів 

Біогаз може бути отриманий з будь-яких біологічних залишків — органічних, агропромислових, побутових відходів, стоків комунальних, так і з рослинної сировини — силосу, жому, соломи, пожнивних залишків, деревних відходів, листя, трави.

Щодо практики європейських країн: 

  • кухонні відходи (очищені); 

У Мадриді є роздільний збір різних видів відходів, у тому числі кухонних, які збираються кожного дня і привозять на звалище. Мадридське звалище виробляє 2 тисячі кубометрів біометану за годину. 

  • рибні відходи; 

У Норвегії є біогазові заводи на рибних фермах, які використовують відходи риби. 

  • барда

В Англії й Шотландії є біогазові заводи, які працюють на відходах з віскі. 

Є біогазові заводи на пивних заводах.

  • оливкова олія

Є заводи в Іспанії, які працюють на відходах з оливкової олії. 

Також підходять рештки після виробництва апельсинового , яблучного соку, джемів, будь-яких м’ясних продуктів, посліду, кров ВРХ і пташина, шлунки ВРХ. 

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram. 



Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх