Блоги

Перша антикорупційна громадська організація в агробізнесі

13 августа 2019 в 17:05

2918

Джерело фото: knews.kg

Джерело фото: knews.kg

Микола Бабенко розповідає про причини появи Громадської спілки Центр підвищення ефективності в тваринництві.


Ідея створення об'єднання моя і моїх колег з товариства з однойменною назвою — “Центр підвищення ефективності в тваринництві”. Я його створив ще у 2011 році. Громадську організацію створили, бо в Україні сьогодні багато проблем в тваринництві.

Основні проблеми українського тваринництва

Зменшується кількість охочих працювати у тваринницькому бізнесі. Аграрні підприємства відчули реальний кадровий голод. Не вистачає ветлікарів, технологів, менеджерів на фермах. Спеціалісти, яких випускають аграрні ЗВО, зазвичай не хочуть пов’язувати своє життя з тваринництвом в Україні. При цьому багато хто їде працювати на ферми в інші країни, головним чином там вони виконують некваліфіковану роботу.

Перевитрати у свинарстві у 2018 році склали 8 млрд грн, в молочному скотарстві – 18 млрд грн. Ці числа співставні з найгучнішими корупційними скандалами в Україні.

Через високу собівартість — молоко й свинина вдвічі дорожчі в магазинах, ніж в Польщі, а їх споживання б’є нові й нові антирекорди. Наприклад, у 2018 році свинини українці спожили всього 15 кг, коли в ЄС середньодушове споживання 45 кг. Загалом, українці молока і м’яса споживають у 2-3 рази менше фізіологічної норми. 

Чим зумовлені проблеми

Ми розуміємо проблему і знаємо, що призвело до її виникнення. Ось головні чинники, що призвели до наявної ситуації: 

  1. Корупція.
  2. Зловживання.
  3. Масові порушення технології.
  4. Різноманітні фальшування.
  5. Відкати.

Зрозуміло, що коли ти працюєш на результат — найнижчу собівартість, то стаєш незручним, навіть, небезпечним для тих, хто заробляє на чужому бізнесі у свою кишеню.

Таку людину спробують дискредитувати, їй будуть перешкоджати виконувати свої обов’язки.

Ми це відчули на власному бізнесі. За вісім років нашим Центром виведено з передбанкрутного стану 20 підприємств тваринництва, довелося ініціювати звільнення понад 100 корумпованих керівників. В противагу — корупціонери спробували створити нам негативний образ на ринку — мовляв, усі наші клієнти закриваються через 3 місяці.

Які задачі буде вирішувати громадська спілка

Ми ініціювали створення громадської спілки для  того, щоб вирішити наступні завдання:

  1. Підвищення престижу роботи в тваринництві.
  2. Підвищення рівня оплати праці кваліфікованих, відповідальних спеціалістів. Часто власники підприємств самі винні в появі на своєму підприємстві відкатних схем — ставлячи невиправдано низьку заробітну плату спеціалісту.
  3. Громадська спілка – це об’єднання, яке забезпечить кожному учаснику підтримку, кращі умови, захист.
  4. Противага корупції в публічній владі, асоціаціях, бізнесі. Спілка буде висвітлювати проблеми, порушення на всіх рівнях, щоб прибрати їх. Корупція, насправді, боїться розголосу, боїться публічності.
  5. Пропаганда ідей доброчесності, неприйняття відкатних схем. Це створення нової культури ведення бізнесу. Культури, яка змінить нашу країну.

Громадська спілка допоможе отримати компенсації свинокомплексам у випадку АЧС 

АЧС в Україні  уже сім років. А свинокомплексам не платять компенсацій за знищених тварин. Водночас, кошти виділялися окремим великим бізнесам, які не мали жодних проблем. Відсутність компенсацій свинокомплексам призвела до появи нелегального ринку свинини інфікованої АЧС. Однак керівництво галузевої асоціації разом з Держпродспоживслужбою не визнають існування нелегального ринку свинини інфікованої АЧС. А в професійному середовищі відомі випадки, коли тисячі, десятки тисяч свиней інфікованих АЧС продавалися за 1-3 дні за півціни. Інфіковане м’ясо поширюється не тільки Україною, а і країнами ЄС і інших країн світу. Зважте, у нас 6 млн трудових мігрантів.

Громадське об’єднання дозволяє більш ефективно впливати на проблему відсутності компенсацій свинокомплексам у випадку АЧС. Мета ГО — зібрати тих людей, які бачать і розуміють, що відбувається з системою. І бажають привести систему в норму.

У нашому розумінні, норма – це відновлення справжньої конкуренції нижчою собівартістю на фермі, а не розміром відкату чи рекламою. Зараз конкуренція майже знищена, насамперед, галузевими асоціаціями. При асоціаціях створені їх керівництвом приватні компанії. 

ГО об’єднує зусилля її учасників задля просування в Україні ідей прозорості, підзвітності та доброчесності публічної влади, бізнесу. Висвітлення і вирішення проблем, фактів корупції в органах влади, асоціаціях, аграрній освіті та науці та бізнесі.

Ми вважаємо створення громадського контролю та громадянського суспільства — це передумова зниження рівня корупції в державі.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх