У 21 столітті забудьте про використання маркерів сівалки та перейдіть на більш сучасну технологію. Одна з них – це правильне налаштування сівалки. До нещодавнього часу одним із способів налаштування було використано маркери для визначення точок початку та закінчення сівби. Але сьогодні на ринку інноваційних технологій, є такі які можуть допомогти у вирішенні цієї проблеми.
Посів без відключення секцій сівалки
При посіві без відключення секцій сівалки перекриття у середньому складають 7% площі поля. При посіві кукурудзи зазначений відсоток призводить до втрати 20 $/га прибутку, а чим більша робоча ширина сівалки, тим більше перекриттів. Даний відсоток залежить від форми та площі поля – чим воно більше, тим менший відсоток. Перекриття знижує врожайність на 25%!
*фото приклад посіву з перекриттям
Одним із найбільш ефективних способів переобладнання є відключення секцій та сошників на просапних сівалках
Відключення секцій на вже засіяних ділянках або за межами поля дозволяє уникнути перекриттів, підвищити швидкість роботи, збільшити врожайність та заощадити на посівному матеріалі. Наприклад, посів просапних культур вимагає більшої точності через конкуренцію рослин за життєвий простір. На полі складної форми економія посівного матеріалу може досягати 15%.
*приклад посіву без перекриттів, з відключенням секцій сівалки
*навісна сівалка для просапних культур на 8 секцій
Більшість сучасних сівалок мають гідравлічний або електричний привід, що дозволяє проводити посів зі змінною нормою та відключення секцій. Головний елемент завдяки якому змінюються норми внесення, – це привід висівного апарата. Моделі з механічним приводом потребують переобладнання.
Попри те, що вже існують технології посіву з використанням датчиків, найчастіше посів зі змінною нормою (диференційний посів) здійснюють на підставі карти-завдання. Для побудови такої карти потрібно спочатку виділити зони продуктивності поля та обрати норму висіву для кожної зони. Варто взяти до уваги, що оптимальна норма висіву може змінюватись залежно від конкретної ділянки, культури та гібриду. Наприклад для кукурудзи норми висіву збільшуються в зонах високої продуктивності та зменшуються у зонах низької продуктивності, а для сої – навпаки.
Оцінка втрат: На кукурудзяному полі площею 20,73 га проводився посів 16-рядною сівалкою. При роботі були записані дані з польового термінала з точністю RTK, а в ГІС-системі – порахована площа перекриттів.
*приклад висіву з перекритям на польовому терміналі
Тому для вибору оптимальної норми та досягнення найбільшої рентабельності варто провести власні дослідження, наприклад, з використанням тестових смуг чи ділянок.
*приклад карти-завдання для диференційного висіву та фактична карта висіву
Тепер детальніше про системи контролю висіву (оперативний контроль висіву)
Сучасні системи контролю висіву, один із найважливіших елементів точного посіву, дозволяють в режимі реального часу відстежувати хід посіву.
Система контролю працює наступним чином: на висівний канал встановлюється датчик контролю висіву, що фіксує кількість насінин, які проходять через сошник. Дані про кількість використаного посівного матеріалу, швидкість та розташування агрегату відображаються на моніторі оператора в реальному часі. Це надає змогу оперативно впливати на якість операції, переналаштувавши техніку. В деяких системах є можливість передачі даних на віддалений сервер – тобто диспетчери можуть віддалено контролювати роботу техніки.
*фото сівалки точного висіву з використанням маркеру сівалки
Аналіз посівних робіт
Після закінчення посіву отримуємо фактичну карту висіву, яку надалі можна використовувати для планування врожайності, складання карт диференційного внесення добрив, а також для загальної оцінки якості виконаних робіт.
Висновок-рішення:
- Провести переобладнання та модернізацію. Встановити на сівалку систему відключення секцій.
- За можливості, завантажити карту електронних контурів для автоматичного відключення секцій за межами поля.
- Провести навчання персоналу, як правильно налаштовувати сівалку та використовувати нові функції.
- Організувати віддалений моніторинг за виконанням посіву. Фіксувати порушення.
- Оцінити роботу системи відключення секцій після завершення робіт. Відео та фото-фіксація роботи системи.
Крім того, не забувайте про безпеку під час роботи з сівалкою, використовуйте захисні засоби та дотримуйтеся інструкцій виробника.