Блоги

Оцифровка свинарського бізнесу

Оцифровка свинарського бізнесу

Микола Бабенко, генеральний директор “Центру підвищення ефективності в тваринництві” розповів про оцифровку свинарського бізнесу.


Що представляє собою сучасний облік на свинокомплексі?

Зазвичай, виділяють технологічний, управлінський та бухгалтерський облік.bЗ бухгалтерським все зрозуміло, його чіпати не будемо. Під технологічним маю на увазі облік переміщень, вирощування, відтворення, селекції, продуктивності, споживання корму, ветеринарних заходів і т. п. Управлінський — облік доходів, витрат і собівартості. Ми працюємо з технологічним та управлінським обліком. З свого досвіду, свинокомплекси за принципом ведення обліку можна розділити на три категорії:

  • тільки на папері
  • на папері і в Екселі
  • у спеціалізованій програмі

Останніх поки ще меншість. Нещодавно ми проводили опитування серед підписників в соцмережах і email-розсилці про те, як вони ведуть облік. Виявилося, що спеціалізованим софтом користується всього близько 20% опитаних.

Чому такий малий відсоток підприємств використовує спеціалізоване програмне забезпечення?

Все залежить від власника та його бажання контролювати свій бізнес. Непередбачені обставини, такі як девальвація національної валюти, подорожчання кормів, фальсифікація кормів, подорожчання ліків, використання підробок, помилки в підборі ліків або недотримання плану ветеринарних заходів, провали по опоросам, зниження цін на живих свиней, подорожчання енергоносіїв і т. д. можуть змусити свинокомплекс відхилитися від основного курсу, наміченого керівництвом спочатку.

Якщо керівництво виявиться нездатним знайти і виправити або відреагувати на ці відхилення від початкових планів, перш ніж бізнесу буде завдано серйозної шкоди, досягнення цілей, можливо навіть саме виживання бізнесу, буде поставлено під загрозу.

Організація контролю в будь-якому бізнесі – в першу чергу завдання власника. У нас же склалася практика, що собівартість вирощених свиней власники дізнаються в кращому випадку після закінчення року – після закриття періоду. Тобто, багато хто веде бізнес “в сліпу”.

Часто контролю на фермі просто немає?

В певній мірі, так. Зазвичай, це працює таким чином: власник або директор дає завдання технологу подати звіт з якимись показниками. Технолог їх розраховує самостійно і подає звіт керівнику. А керівник не завжди може адекватно перевірити чи правильно пораховані показники, за якою методикою, в таких звітах можливі як ненавмисні, так і навмисні помилки.

Без спеціалізованої і зрозумілої програми складно виявити фальсифікацію цих показників. Наприклад, можна осіменяти більшу кількість свиноматок і відлучати поросят, а подавати це за збільшення багатоплідності. Або осіменяти «запасних» свиноматок щоб приховати поганий відсоток плідної злучки. Або переводити поросят не технологічними групами, а збирати найбільших і «омолоджувати» відстаючих.

До того ж, контролюють часто не те. Всі хочуть отримати красиві цифри конверсії корму, багатоплідності, терміну вирощування або ще чого-небудь. Але не враховують скільки це коштує. В результаті показники красиві, а прибутку немає.

Які програми використовують?

Як правило, ставлять європейські програми. Наприклад, АгроСофт або Фарм. Або пишуть щось своє, використовують Ексель.
Обидва варіанти не підходять для реалій промислових свинокомплексів.

Чому європейські програми не підходять для промислових свинокомплексів у нас?

В ЄС інший підхід до сільського господарства. Там свинокомплекс – це майже завжди сімейна ферма, на якій іноді ще працює кілька найманих робітників. Вони купують готовий комбікорм, а не виготовляють його самі. Випадків фальсифікації кормів і ветеринарних препаратів майже немає. Ветеринарні лікарі, зазвичай, обслуговують кілька господарств у районі і точно підбирають ліки і ні в кого не стоїть мета порушити ветеринарну схему.

Великих свинокомплексів, таких як на території країн СНД, в Європі не багато. До того ж там є чіткий поділ на репродуктори і відгодівельники – перші продукують поросят 25 кг, а другі їх вирощують до забійного ваги.

А у нас багато найманого персоналу, лікарі, зоотехніки, менеджмент, виробництво комбікормів. Ферми майже завжди повного циклу. А нерідко одне підприємство має кілька ферм в різних місцях.

Якщо ферма і купує західний софт, то в ньому, як правило, працює тільки одна людина: технік штучного осіменіння або зоотехнік, іноді керуючий. А власник або ТОП-менеджмент нічого в ньому не розуміє.

Та ж історія і з Екселем. Це, безумовно, відмінна програма з найкращим потенціалом. Але з файлом даних працює в основному одна людина, можна поміняти формулу, можна помилитися. Вкрасти або стерти файл в кінці кінців.

Ми вважаємо, що програма повинна бути доступною, захищеною від маніпуляцій цифрами і охоплювати всі сфери виробництва.

Центр вирішив написати таку програму?

Не зовсім. Точніше, спочатку ми взагалі не планували займатися програмуванням. Основна діяльність Центру — впровадження інновацій та антикризовий менеджмент. Ми проводимо аудити, складаємо бізнес-плани, ветеринарні схеми, раціони годівлі і впроваджуємо їх.

Наше завдання – допомогти клієнту отримати низьку собівартість свинини, а для цього потрібен точний облік.

У 2011-2013 роках ми пробували різні програми обліку на фермах. Нам потрібен був хороший інструмент для контролю всіх процесів на фермі. Підходящу нам програму ми не знайшли.

У 2013 році познайомилися з програмою Компанії 1С. З нашою допомогою вийшла конфігурація «1С:Селекція в тваринництві. Свинарство для України». Вона була перспективніше західних програм і від була орієнтована на великі ферми. Була можливістю керувати товарними тваринами. Були задатки обліку кормів, ветпрепаратів та інших матеріалів, але користуватися ними було незручно.

Ми вирішили використовувати цю програму і стали офіційним партнером 1С. У 2014 році продали і впровадили першу в Україні конфігурацію «1С:Селекція в тваринництві. Свинарство». У цьому ж році провели перше впровадження в Росії на промисловому свинокомплексі на 30 000 свиней в Курській області.

Функціоналу 1С:Селекції нам теж було мало. Деякі механізми були незручними або не зовсім правильними з точки зору технології. Але ми розуміли, що потенційно 1С:Селекція може стати більш “продвинутою” і об’єднати в собі і технологічну і управлінську програму.

На жаль, розробник не реагував на наші пропозиції і з 2014 року ми почали допрацьовувати її функціонал своїми силами. Протягом 2015-2017 років повністю переробили основний функціонал і додали багато нового.

В результаті вийшла зовсім інша програма. І в 2018 ми її випустили під назвою PigCentre.

Чим відрізняється наша програма від інших?

PigCentre — перша програма, яка рахує собівартість свинини.

Ми повністю переписали модулі обліку товарного поголів’я, репродукції, кормовиробництва. Додали нові аналітичні звіти. Розробили управлінські звіти для керівників.

Існують три аспекти управлінського контролю, які ми реалізуємо в нашій програмі:

Встановлення стандартів — це точне визначення цілей, які повинні бути досягнуті в позначений відрізок часу.

Вимірювання того, що було насправді досягнуто за певний період, і порівняння досягнутого з очікуваними результатами.

Корекція серйозних відхилень від початкового плану. Одна з можливих дій — перегляд цілей для того, щоб вони стали більш реалістичними і відповідали ситуації.

Що змінюється на підприємстві після того, як воно почне працювати з нашим програмним забезпеченням?

Для фахівців — стає простіше працювати. У PigCentre ми зробили дуже зручним внесення даних. В день для внесення всіх маніпуляцій — осіменіння, опороси, переміщення, відлучок, вибраковки, годівлі, ветеринарії і тд — потрібно не більше 30 хвилин.

А на основі цих даних формується потужна аналітика. Не потрібно заповнювати ніякі папери – все можна надрукувати вже готове з програми.

Для власників і ТОП-менеджменту – легше контролювати роботу ферми. Сформував Звіт керівника і в ньому розписані всі технологічні показники. Можна навіть налаштувати щотижневу відправку вже сформованого звіту на електронну пошту.

Найголовніше, на наш погляд, це контроль технологічної собівартості в реальному часі. Коли бачиш скільки грошей витрачається на вирощування по кожній групі, набагато легше приймати управлінські рішення.

Що нового, цікавого очікує користувачів програми найближчим часом?

З розробки — в 2019 році запустимо модуль “бізнес-план”. Програма на основі наявних показників та технологічної карти буде розраховувати потижневий бізнес-план з усіма основними показниками по фермі. Це функціонал нами вже написаний і зараз тестується.

По стратегічному просуванню — готуємо базу для продажів за кордоном. До 2018 року ми продавали і впроваджували програми тільки в Україні і трохи в Росії. З випуском власної конфігурації ми вирішили розширити географію продажів на країни з розвиненим свинарством.
Запрошуємо всіх, хто хоче бути в авангарді свинарства до співпраці.

З функціоналам програми можна ознайомитися на наших сайтах: https://soft.ciab.expert

Редакція Aggeek.net не несе відповідальності за зміст блогів. Ми можемо не розділяти точку зору, викладену автором.

 

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх