Чому я вважаю, що агро- та фудтех-інновації зараз одні із найбільш перспективних на ринку, та де українським стартапам знайти інвестиції.
Олександр Сорока, партнер Network VC
Глобальний аграрний ринок потребує інновацій
Понад 193 мільйонам людей на Землі не вистачає харчів — рекордно велика кількість за весь час.
Ситуація з продовольчою безпекою у світі складна як ніколи, і один зі способів нагодувати людей — інвестувати в агротехнології.
Інвестори проявляють цікавість до foodtech-стартапів — обсяг венчурних інвестицій хоч і не відновився до рівня кількарічної давнини, але несміливо зростає.
Україна має відразу дві сильні сторони, які можуть допомогти забезпечити їжею більшу кількість нужденних людей: і розвинену аграрну, і розвинену IT-індустрію. Це дає українським стартапам хорошу базу для тестування своїх продуктів в Україні.
Українські аграрії також активно інвестують в технологічні рішення
Витрати зростають, світові ціни на агропродукцію падають, кліматичні показники нестабільні, тому аграрії шукають способів підвищення рентабельності. Вже зараз складно знайти фермера, який би не думав про обприскування дронами чи GPS-трекінг. А в останній рейтинг найбільш інноваційних компаній України вже входять два агрохолдинги: МХП, який поставив ціль до 2030 року досягти вуглецевої нейтральності, та Kernel, який активно оцифровує всі процеси. Крім того, війна і її наслідки (втрата посівних площ, експортної виручки, виїзд співробітників тощо) ще більше посилюють потреби в інноваціях.
Українські стартапи — на рівні світових
Наведу кілька прикладів, які це доводять. Наприклад, AgriEye, сервіс на основі штучного інтелекту та роботи з великими даними, який дає змогу моніторити поля та дає рекомендації по внесенню добрив, засобів захисту рослин тощо. Або компанія Kray Protection, яка нагадує, що дрони можуть бути не тільки військовими :) Її дрони використовуються для точного та ефективного обприскування рослин на полі. Чи, скажімо, компанія Agro App, яка робить отримання кредиту для фермерського господарства надзвичайно простим завдяки роботі з відкритими даними та швидкій оцінці надійності позичальника. А компанія Robotec випускає сільськогосподарських роботів, які точно знищують бур’яни та усувають хвороби рослин.
Ці бізнеси народились в Україні, хоча частина з них отримала інвестиції від західних фондів і релокувалась на Захід.
Де агростартапам знайти гроші та допомогу в Україні
Український фонд стартапів — це державний фонд, який не вимагає частки в бізнесі. Він може профінансувати акселераційну програму, також надати грант. Стартапи у сфері агротехнологій серед лідерів за кількістю отриманих грантів.
AgTech Farm — найбільший профільний фонд в Україні, який вже проінвестував понад 1 мільйон доларів.
Також раджу засновникам звернутись до кількох великих списків українських інвесторів та детальніше дослідити їхні портфоліо. Їх можна знайти тут і тут.
Крім інвестицій, також додам кілька профільних проєктів, реєстрація на які зараз закрита, але за якими варто слідкувати. Agri Food Startup Bootcamp — програма підтримки, яка дає можливість пройти профільні воркшопи, налагодити контакти з учасниками ринку, презентувати продукт інвестору. Холдинг МХП запустив MHP Innovation Lab для пошуку проєктів, спрямованих на декарбонізацію, а також запустив вже дві ітерації MHP ACCELERATOR. Мінагро минулого року проводило AGRO HACKATHON.
Де знайти гроші у світі
Є багато незалежних фондів, які інвестують в foodtech-стартапи, їх список можна подивитись тут, тут або тут.
Інвестиціями активно займаються і харчові гіганти. Зокрема, Mondelēz має інноваційний та венчурний хаб Snack Futures. Втім, його профіль — стартапи, які запускають на ринок нові снеки, а не технологічні стартапи.
Cargill Digital Business Studio має більш широкі інтереси. Зокрема, стартап-студія інвестувала в Digital Saathi, індійську консультаційну платформу та маркетплейс для малих фермерів; Chekt — модулі для доставки та зберігання замовлень із закладів харчування, або в Hot Take, платформу для вивчення настроїв та реакцій покупців.
Nestlé Startup Program також має вузьку спеціалізацію — зосереджується на молодих командах (більшість людей до 30 років), чиї рішення можна вбудувати в ланцюжок постачання томатів. Також можна звернути увагу на Nestlé Youth Entrepreneurship Platform, платформу з лекціями та івентами для молодих підприємців.
Також треба згадати та про можливість отримати фінансування від Європейського союзу. Україні тепер доступні відповідні програми. Наприклад, EIC Fund, EIC Accelerator. Більший список фондів та можливостей шукайте на офіційному сайті Єврокомісії.
Найкращі умови для foodtech — у Долині
Аналітики на основі кількості foodtech-стартапів виділили 5 найкращих екосистем: Кремнієва Долина, Нью-Йорк, Лондон, Лос-Анджелес та Бостон.
Інновації в агро та харчовій індустріях будуть залишатись одними з найбільш затребуваних
Літо 2022 стало найбільш посушливим за кілька сотень останніх років. Уряди та міжнародні організації не можуть впоратись з проблемами голоду для мільйонів людей. З початком російсько-української війни світ вступив у великий період політичної нестабільності. А ще війна та пандемія коронавірусу довели, що виклики для всього ланцюжка постачання можуть наступити у будь-який момент з будь-якої сторони. Стає очевидним, що потреба в інноваційних рішеннях буде тільки зростати — і в Україні, і у світі загалом.
Тому заохочую молоді команди придивитись до foodtech та agtech як до вкрай перспективної ніші для бізнесу. Сподіваюсь, моя колонка наведе вас на роздуми або допоможе знайти інвестиції.