Майнові та земельні відносини в сім’ї фермера

10 марта 2021 в 15:20

3903

Майнові та земельні відносини в сім’ї фермера

Про нюанси побудови фінансових відносин в сім'ї фермера ми спілкувалися з експертом з права в родині, адвокатом Павлом Осадчим.


Яка власність подружжя є спільною

Відкриття ринку землі зумовить появу ще одного, ключового для сільського господарства, виду майна. Правова послідовність, і взагалі, можливість, розподілу землі після розлучення (нарівні з іншими активами підприємства) залежить від того, яким способом були придбані сільгоспугіддя.

За словами Павла Осадчого, люди, які вступають в шлюб, повинні розуміти, що з моменту його реєстрації будь-який об'єкт (як рухомий, так і нерухомий) набуває статусу спільної власності подружжя. Це означає, що якщо майно набувається на одного з подружжя, то другий також має право на його половину. Виходячи з українського законодавства, при відчуженні такого майна потрібна згода другого з подружжя. Значить, що якщо земля або комбайн оформлена на чоловіка, то прийшовши до нотаріуса для оформлення купівлі-продажу, акту дарування, або застави — він повинен мати при собі дозвіл на цю операцію від дружини.

Що стосується нерухомості, то при оформленні операцій, які виконуються особою, яка перебуває в шлюбі, за законом нотаріус зобов'язаний запросити згоду другого з подружжя і без цього оформлення операції неможливо. А ось з продажем рухомого майна слід бути уважним — вона оформляється ЦНАП МВС і не потребує нотаріального посвідчення. Це часто використовується для ухилення від законного розділу майна без згоди другого з подружжя.

Правові відмінності фермерського господарства

За законодавством фермерське господарство відрізняється від інших організаційно-правових колективних форм власності тим, що брати участь в ньому за законом можуть лише члени сім'ї або родичі. Судова практика при розділі фермерських господарств схожа з ТОВ, а значить виділити частку в ньому не можна, тому що це порушить основи його діяльності. Член сім’ї, який залишає родину, може претендувати лише на компенсацію частини вкладених грошей (наприклад, в статутний фонд підприємства). 

Наприклад, якщо чоловік під час шлюбу створив підприємство, внісши на його розрахунковий рахунок статутний капітал 1 млн гривень і у всіх реєстрах він значиться власником 100% статутного капіталу — то в разі поділу майна дружина може претендувати на 50% від статутного капіталу, а не на 50% підприємства. Як варіант, вона також може претендувати на дивіденди, які підприємство нараховує своїм учасникам за підсумками фінансового року. Але в Україні практика їх нарахування не застосовується (за рідкісним винятком) в зв'язку з високим оподаткуванням. 

Виходить, що при розлученні забрати з фермерського господарства трактор не можна, якщо його покупцем оформлено саме господарство.

Складності поділу майна при розлученнях

З землею теж виникають цікаві ситуації. Наприклад, чоловік до шлюбу отримав в дар земельну ділянку (те, що отримано в дар не ділиться). Згодом він створив сім'ю і на цій землі побудували будинок. Чоловік жив у повній впевненості що в разі розлучення будинок дістанеться йому. Але ситуація інакша — при розлученні будинок ділиться, тому що на нього було витрачено час і кошти обох членів сім'ї. Те, що вкладалося в будівництво — бралося з загального бюджету.

При розлученні в більш сприятливому становищі знаходиться той член родини, на якого оформлено майно — йому навіть доводити нічого не треба. Іншій же стороні, яка хоче отримати свою частину, потрібно оплатити роботу оцінювачів, судовий збір, витрати на накладення арешту, адвоката, та й терміни судових слухань можуть бути не маленькими. Доведеться доводити, що вона має якесь відношення, наприклад, до квартири і нести на це витрати. А в подальшому домовлятися про те, як користуватися, володіти і розпоряджатися квартирою.

Магічний шлюбний договір 

Врегулювати майнові відносини в родині допомагає шлюбний договір (до речі, він може бути підписаний і під час життя в шлюбі). В практиці Павла Осадчого часто зустрічається ситуація, коли при укладенні шлюбного договору подружжя бажає закріпити право залишати придбане ними майно в особистій власності, а не в загальній. Це робиться для того, щоб в разі розлучення самостійно володіти, користуватися і розпоряджатися їм. При наявності контракту якщо, наприклад, після його підписання був куплений автомобіль і оформлений на жінку, то його відчуження або розділ безперспективний.

Сьогодні за статистикою міністерства юстиції кількість шлюбних договорів що завіряються нотаріусом в Україні зростає. Це позитивна тенденція, адже, чим краще врегульовані майнові відносини в родині, тим більш "твердою" стає поверхня, на якій стоять чоловік і жінка. Вони знають наперед, що буде їх чекати при можливому закінченні відносин, та розуміють, які доведеться нести зобов'язання. Це мотивує їх жити разом мирно.

Як правильно запропонувати другому члену сім’ї укласти шлюбний контракт?

Юрист рекомендує не нав'язувати другій половині свої умови, а запропонувати компроміс, зацікавити її. Для цього один з подружжя повинен дати трохи більше, ніж хотів би. А другий — отримати трохи менше, ніж розраховував. Якщо один з партнерів зацікавлений, а інший ні — діалогу не вийде. Просто прийти і без прелюдій запропонувати укласти контракт можна лише тоді, коли для сім'ї ця тема є актуальною і обговорюваною.

Детальніше дивіться в відео з нашого онлайн-мітапу: “Фінансові стосунки у сім'ї фермера”.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх