Купувати чи орендувати техніку — що вигідніше?

21 июля 2021 в 11:00

3119

Купувати чи орендувати техніку — що вигідніше?

Які переваги для фермера дає аутсорс? Чому агрохолдинги відмовляються купувати техніку? Розповідаємо як аграріям ефективно використовувати ресурси, аби конкурувати на ринку.


Сьогодні вже недостатньо просто вирощувати і продавати продукцію. Потреба підприємств у постійному підвищенні ефективності своєї діяльності призводить до появи нових інструментів, що дозволяють досягти цієї мети. Одним з найбільш популярних нині є аутсорсинг (передача виконання будь-якої задачі або процесу спеціалізованому зовнішньому оператору).

Купити або орендувати? Яке рішення краще? 

Перш ніж купувати обприскувач, фермер повинен розуміти з якою метою він купує його. Відповідно він виконуватиме конкретні операції особисто або найматиме механізатора. Тоді навантаження збільшується, адже потрібно буде контролювати всі процеси, організовувати роботу. Відповідно на все потрібен час. І фермер витрачає власний час на дані процеси, хоча міг би більш продуктивно використовувати його.  

Якщо раніше аграрій просто повинен був бути присутнім на першому етапі виробництва — вирощування сировини, то сьогодні цього вже не достатньо. 

Аби власник господарства міг виживати серед великих агрохолдингів, він повинен створювати продукт не просто сировину, а вже працювати над переробкою. Окрім цього, думати як заробити більше грошей з 1 га, щоб конкурувати при оплаті за оренду. Адже ціна буде рости і з кожним днем буде складніше виживати на ринку. 

Аутсорсинг якраз надає можливість збільшити кількість вільного часу, аби вивчати більше, масштабувати бізнес. За рахунок вільного часу фермер економить гроші у порівнянні з холдингами, де є найманий персонал. 

Якщо фермер має велику кількість землі в оренді і наймає персонал, то він нічим не відрізняється від холдингу. Адже його витратна частина досить велика. 

Скільки коштує обприскувач? Де вузьке місце будь-якого обприскувача?

Обприскувач самохідний вартує приблизно 250-300$ тисяч. Для того, щоб окупити свої фінансові вкладення, цей агрегат повинен виробляти свої мотогодини для нормальної амортизації. Вузьким місцем його продуктивності вважається перезаправка. Якщо обробляємо 200 га — 10 перезаправок. Якщо 400 га — 20 перезаправок. Наприклад, візьмемо пів години на перезаправку обприскувача. Якщо 10 перезаправок, значить 5 годин просто витрачається на перезаправку. Тобто, 5 годин працюють — 5 годин перезаправляються. Кожен аграрій повинен рухатися по ланцюгу доданої вартості і максимально продуктивно використовувати свій час. 

Що має час фермеру? Постійний розвиток, нові вміння для масштабування бізнесу, вивчення новинок на ринку. Ніхто за Вас не вирішить у якому напрямку рухатися. Аграрій самостійно повинен обрати свій шлях розвитку. Або вирощувати пшеницю і займатися глибокою переробкою, виробляти борошно, випікати хліб, ставити власні торгові точки і доводити товар до кінцевого споживача чи вирощувати соняшник, відкривати маслобійню, виробляти крафтові масла і продавати. Все індивідуально. На сьогодні ринок не дозволяє аграрію займатися лише сировиною. Інакше він стає просто неконкурентоспроможним. 

Чи є сенс купувати обприскувач фермеру, у якого 500 — 1000 га? 

Якщо фермер має 5 тисяч га землі, тоді є сенс купувати самохідний обприскувач. Якщо ж землі менше, то перш ніж купувати потрібно мати на увазі, що обприскувач повинен обробляти мінімум 15 тисяч га за сезон, аби мати схожу ціну з ринковою за 1 га. 

Інше питання — краще мати 1 обприскувач на 5 тисяч га чи 3 на 15 тисяч га? 

Оскільки завжди варто враховувати непередбачувані погодні умови, недостатня кількість часу або що. Тож в загальному обробіток трьома обприскувачами 15 тисяч га буде набагато ефективніший, ніж одним 5 тисяч га. 

У даній ситуації яскраво виражений принцип аустосора — намагаємося заповнити радіус, який обслуговуємо достатньою кількістю техніки, аби якісно зробити роботу. Це як робота таксі Uber. Наприклад, в одному районі біля закладу обслуговує одна машина, а відразу є два клієнти. Тоді один буде чекати своєї черги, втрачаючи власний час. А якщо одночасно буде обслуговувати три машини на конкретний радіус, то ймовірність того, що одночасно всі пасажири захочуть їхати — невелика. 

Яка різниця між капітальними і операційними витратами з точки зору аутсорсу? 

Аграрії не завжди розуміють різницю між капітальними витратами й операційними. З точки зору аутсорсу — у чому перевага? 

Аутсорс — це операційні витрати. Наприклад, у фермера земельний банк становить 2 тисячі га. Операційні витрати — дві тисячі. Завтра вирішив продати тисячу га землі, при цьому зайвої техніки не лишилося. Тобто, витрати його становлять вже на одну тисячу га. 

Капітальні інвестиції. Фермер придбав техніку на 2 тисячі га землі, після чого вирішив одну  тисячу га продати. Однак об'єм техніки залишився все одно на дві тисячі га. Відповідно витрати збільшилися, бо вона повинна виробляти свої мотогодини. 

Звичайно можна обробляти технікою кому землю, але не кожен аграрій розуміє, що це вже окремий бізнес. Тоді він вже стає аутсорсером. 

Навіщо рахувати власні гроші? 

Одна з головних проблем більшості аграріїв — вони не рахують власні кошти, які витрачають.  Адже можна зекономити ці кошти чи вкласти їх у розвиток іншого бізнесу. Наприклад, є ж ОВДП (облігації внутрішньої державної позики). Можна взагалі не витрачати гроші, а покласти під відсоток. Альтернатива заробити 5% на рівному місці. 

То ж навіщо рахувати ті гроші? Щоб розуміти в яку суму обійшлася та чи інша покупка. Наприклад, фермер придбав трактор із розрахунком, що амортизує його за 10 мотогодин. 

Маючи власний земельний банк, він порахував що в середньому за п'ять років буде обробляти на дві тисячі мотогодин за рік, тобто вкладається в п'ять років.А якщо він продав шматок землі, а трактор лишився. Відповідно тоді техніка виконує не 2 тисячі мотогодин, а одну. Тобто, за п'ять років відпрацював п'ять тисяч мотогодин. Паралельно в аграрія накопичується вартість грошей на ті гроші, які вклав. Наприклад, 200$ тисяч. Якщо п'ять років він використовував гроші вартістю 5%, то в результаті на цю суму додається вже 25%. Відповідно трактор коштує вже 250$ тисяч. 

Виникає питання, чи варто тоді купувати техніку? 

Отже, неправильне вкладання і використання грошей в техніку, яка не потрібна фермеру впливає на вартість мотогодин. Він може найняти трактор, а може придбати власний. Але треба правильно рахувати власні гроші, аби витрати не перебільшувати прибутки.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх