Grain Ukraine 2019: на ринку переважає оптимізм

6 июня 2019 в 20:25

2329

Grain Ukraine 2019: на ринку переважає оптимізм

Динаміка розвитку українського ринку зернових дає привід для оптимізму – таким був головний лейтмотив IV Міжнародної конференції Grain Ukraine, що відбулася в Одесі 24–25 травня 2019 року. Провідні гравці та експерти висловили переконаність, що у сезоні 2019/2020 українські аграрії перевищать рекорд минулого сезону. Головним викликом залишається транспортування врожаю у порти.


В.о. міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева спрогнозувала, що обсяги виробництва зернових в Україні у 2019/2020 порівняно з минулим сезоном зростуть на 1% і досягнуть 70,8 млн. тонн. Урожай пшениці і ячменя збільшиться на 1,8 млн и 900 тис. тонн відповідно. При цьому очікується скорочення на 2 млн тонн виробництва кукурудзи.

Ще однією ознакою поліпшення ситуації стали великі злиття і поглинання.  Співзасновник та СЕО порту ТІС Андрій Ставніцер акцентував увагу на чотирьох. SALIC купив агрохолдинг “Мрія”, Bayer відкрив завод з виробництва насіння, до Allseeds увійшов голландський фонд Diligent Capital Partners, а японська "Сумітомо" купує “Спектр-Агро”. Подібні зміни сигналізують про вихід агросектора України на новий рівень і про глобалізацію українського аграрного бізнесу.

Пріоритетними напрямками для портфельних інвесторів є проекти, пов'язані зі зберіганням і переробкою зерна, транспортуванням, енергоефективністю та використанням біомаси. Звичайно, кожен інвестор негативно ставиться до політичної невизначеності. Однак представники міжнародних фінансових установ, що працюють в Україні, заявили на Grain Ukraine, що змогли адаптувати свої стратегії під існуючі ризики і поки не планують скорочувати обсяги інвестицій. Це, зокрема, підтвердили заступник голови ЄБРР в Україні (інфраструктура й енергетика) Марина Петров і керівник діяльності IFC в Україні Олена Волошина. Успішним кейсом став один з найбільших інвестиційних проектів України останніх років — будівництво зернового терміналу MV Cargo, який фінансували обидві структури.

У зоні уваги фінансистів не тільки великі позичальники, але і кредитування малого і середнього агробізнесу. Європейський і Світовий банки надали 100 млн євро цьому сегменту, незважаючи на складності з фінансовою звітністю і оцінкою кредитоспроможності. Директор корпоративного бізнесу “Райффайзен Банк Аваль” Руслан Співак розповів, що щорічно на кредитування аграріїв банк направляє більше 15 млрд грн і не має наміру зменшувати цей обсяг. Втім, Міністерство аграрної політики та продовольства України вважає, що нинішнього рівня підтримки малого і середнього агробізнесу замало, і заявляє про необхідність перерозподілити державну підтримку на їхню користь. До речі, серед учасників Grain Ukraine 2019 представників цього сегмента стало помітно більше, ніж у попередні роки, що є позитивним знаком.

Практики, які взяли участь в аграрній панелі, підняли питання ефективності інновацій для фермерів. Агрокомпанії розуміють необхідність інвестування у нові технології, але нерідко це потребує більше внесків, ніж бізнес здатний повернути. Тому головний виклик — знайти працюючу бізнес-модель для їх втілення. Серед перспективних інновацій були згадані ефективний посів, управління даними і комп'ютерне бачення.

В цілому експерти конференції зійшлися у тому, що український агроринок прагне до більшої цивілізованості та виходу з сірої зони. Від фермерів чекають переходу від продажів зерна "з поля" за готівку до реалізації врожаю світовим трейдерам, самостійній роботі з іншими країнами. До того ж, репутація українського зерна на міжнародних ринках поліпшується, а стандарти якості наближаються до європейських. Це підтвердив старший трейдер Promising International Trading Co. DMCC Хазем Сакер під час торговельної панелі: в цьому році його компанія не отримала жодної скарги на українську пшеницю. З ним були солідарні директор Engelhart CTP Ukraine Олена Зирянова і генеральний менеджер регіону Дунай/Україна Cargill Василє Варварой. Уже зараз українське зерно може конкурувати з французьким і німецьким, а невдовзі буде здатне скласти конкуренцію Австралії, Аргентині та США.

Експортна картина позитивна і в частині розширення географії українського збуту зернових. Аналітик аграрних ринків Чорноморського регіону Refinitiv Світлана Малиш констатує рекордний експорт вітчизняної кукурудзи, пов'язаний з її рекордним урожаєм. Однак є і зворотна сторона — ціни на світовому ринку через високі врожаї і жорстку конкуренцію рости не будуть.  Хоча, як зазначила старший економічний аналітик International Grains Council (IGC) Міріам Морат, ситуація змінюється дуже швидко за рахунок погодних змін (зокрема, посушливості в Європі і невизначеності у Південній півкулі), стану посівів і неясності майбутніх торговельних відносин між Австралією і Китаєм,  Канадою і Китаєм, США і Китаєм. Як зазначив чорноморський представник трейдера Olam International Роман Русаков, торговий конфлікт по лінії США-КНР, що увійшов в активну фазу, дає можливість Україні розширити співпрацю з Піднебесною.

Проблемним залишається питання логістики — і чим більше зростає експорт, тим гостріше стає виклик. Навряд чи варто розраховувати, що найближчим часом проблема буде вирішена. Як зазначив заступник міністра інфраструктури України з питань європейської інтеграції Віктор Довгань, майбутній парламент буде більш популістським і лівим. Тому питання про ринок землі і приватної тяги, швидше за все, не підніматиметься, і аграрним компаніям доведеться підвищувати ефективність в існуючих рамках.

Graine Ukraine

В таких умовах потрібен конструктивний діалог з державою, який може привести до знаходження результативних організаційно-адміністративних рішень. Так, у нинішньому році “Укрзалізниця” (УЗ) спільно з великими гравцями ринку запустила пілотний проект графікових маршрутних відправок зернових "Нитки графіка". Директор з логістики Kernel Микола Мірошниченко поділився досвідом його реалізації на інфраструктурній панелі Grain Ukraine. Однак загострюються інші проблеми, наприклад, зношеність парку вантажних вагонів.  Як розповів директор департаменту стратегічного розвитку та інвестиційної політики АТ "Укрзалізниця" Антон Саболевський, 70% зерновозів в Україні старші 20 років, причому частина парку купувалася самими аграріями вже в зношеному стані.

Спостерігається також хронічна нестача локомотивів. Якщо у випадку з зерновозами є приватні оператори, то в цьому випадку все — у власності УЗ. (Законопроект про допуск приватної тяги до сфери залізничних перевезень восени 2018 року було провалено у парламенті.) Окремою проблемою є рівень тарифів. На конференції розгорнулася дискусія навколо зближення тарифних планів на перевезення різних класів вантажів, яку ініціював президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов. Проте представники міністерства та УЗ вказали на те, що, скоріше, тарифи можуть вирости для рударів, а не знизитися для зерновиків.

Транспортні проблеми галузі зустріли розуміння у фінансових кіл. Так, Марина Петров позначила, що ЄБРР працює над фінансуванням збільшення в "Укрзалізниці" парку зерновозів і висловила надію, що почне вирішуватися проблема локомотивів. Також банк погодився профінансувати проект електрифікації гілки, що веде до Миколаївського і Херсонського портів. Нарешті, розглядаються проекти розвитку альтернатив залізничним перевезенням, зокрема, річкового судноплавства. Що стосується річкових перевезень, то Віктор Довгань вказав на необхідність капітальних ремонтів шлюзів, а значить, їх фінансування буде закладено в тарифи і акцизи.

Генеральний директор групи терміналів Risoil S.A. Максим Широков, в свою чергу, актуалізував необхідність наведення порядку в портовому господарстві: введення режиму вільних портів; зняття з бізнесу фінансового навантаження по додатковим сервісам; цільового використання портових зборів на поліпшення інфраструктури.

В цілому, як відзначали учасники конференції, доставка зерна в порти залишається головним викликом українського агросектора, поряд з мораторієм на землю.

Забезпечити українському зерну доступ на ринки збуту — ключова задача терміналу MV Cargo, екскурсія на який проводилася спеціально для учасників Grain Ukraine у ​​другий день події. Офіційне відкриття терміналу, згідно анонсу Андрія Ставніцера, відбудеться 6 вересня 2019 року. Свято буде відмічатися разом з іншою важливою датою — 25-річчям ТІС. На даний момент термінал працює майже рік: оброблений перший мільйон тонн зерна, завершено будівництво складу наземного зберігання ємністю до 80 тис.тонн. Потужність терміналу складе 5 млн.тонн на рік.

Цього року Grain Ukraine відвідало 500 учасників з 10 країн.

Організатор Grain Ukraine — група компаній ТІС, співорганізатор — компанія IdeasFirst. Рrimary sponsor — компанія GSI. Official sponsor — CIM Bank.

Більше — на facebook-сторінці конференції.

Grain Ukraine — міжнародна галузева платформа для діалогу найбільших представників агроринку, керівників українських агропродовольчих компаній, комерційних та інвестиційних банків, а також технологічних трендсеттеров в агросфері. Тут обговорюються останні тренди аграрного ринку, а також розвиток стійких бізнес-моделей і впровадження агроінновацій.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх