"Гіркий смак” садівництва в Україні: виклики та реалії бізнесу

15 ноября 2023 в 11:30

2848

Фото: emosa

Фото: emosa

У якому стані перебувають українська галузь садівництва та які стратегії ефективно допомагають садівникам адаптуватися до нових викликів та змін на ринку?


Україна займає вигідне геополітичне становище з погляду логістики, оскільки її розташування дозволяє здійснювати торгівлю, як мінімум, до Європи, Азії та Африки. З точки зору ефективності виробництва фруктів і овочів наша країна суттєво поступається таким країнам як Чилі, Перу. 

Українське садівництво — один з найбільш перспективних напрямків агросектору та економіки загалом, адже він створює високу додану вартість та дає надходження до бюджету. Специфіка галузі садівництва у тому, що вона потребує великої кількості робітників, що дає можливість створювати нові робочі місця. Разом з тим, у цій галузі є низка проблем, які гальмують її розвиток, відтак, потребують негайного вирішення.  

Яка ситуація на ринку садівництва? 

З початком війни плодо-овочева галузь зіштовхнулися з низкою викликів. 

По-перше, зростання собівартості вирощеної продукції та подорожчання усіх її складових приблизно на 20-30 %, а іноді і на 60 %, девальвація, додаткові витрати підприємств, зокрема на придбання генераторів, скасування кредитних програм на купівлю добрив і пестицидів. 

По-друге, суттєва нестача працівників через мобілізацію та міграцію українців, що особливо відчутно в західних регіонах України. Окрім того, окупація регіонів, де вирощувалася левова частка овочів і ягід, зокрема Херсонської та Запорізької областей. 

По-третє, проблема з деякими позиціями сертифікованого садивного матеріалу, адже частина великих розсадників знаходяться або в окупації (наприклад, на Херсонщині), або в зоні бойових дій (наприклад, Бахмутський розсадник).

Збройний конфлікт призвів до значних змін на ринку, відчутних як у сфері вирощування, так і в забезпеченні послуг та збуту продукції. Відсутність можливостей для нормального функціонування логістичної інфраструктури обмежує ефективність транспортування та збуту продукції.

З іншого боку кризові умови вимагають від садівників бути більш інноваційними та ефективними в господарюванні. Деякі фермери шукають нові ринки збуту, а інші - впроваджують сучасні технології для оптимізації виробництва.

Проблеми садівників 

В умовах військового конфлікту українські садівники стикаються з численними проблемами, які впливають на всі аспекти їхньої діяльності. Одним з ключових викликів є нестабільність та непередбачуваність ситуації, що важко враховувати при плануванні та веденні господарства.

Окрім відсутності працівників на обрізку (це переважно жінки, як зазначено вище) серед працівників фермерських господарств відбувся значний призов до лав ЗСУ механізаторів та водіїв. Це сповільнює, а інколи навіть унеможливлює, проведення якісних садівничих процесів. 

Крім того, знижується доступ до земельних ресурсів через переміщення населення та реорганізацію територій. Це призводить до необхідності переформатування господарств та зміни культур, що може займати час і вимагати додаткових витрат.

Другий важливий аспект — логістичні труднощі. Обмежена можливість перевезення сільськогосподарської продукції впливає на збут та призводить до складнощів у вивезенні та постачанні необхідних ресурсів для виробництва.

Нестабільність економічної ситуації також впливає на питання залучення інвестицій та доступ до кредитів для розвитку господарств. Садівники шукають альтернативні шляхи фінансування та співпрацю в умовах економічної нестабільності.

Важливим є і питання безпеки працівників та можливості утримувати робочу силу в умовах воєнного конфлікту. До початку повномасштабної війни обрізку дерев виконували жінки, з яких понад 60 % виїхало з постійних місць проживання, що поставило в критичну ступінь можливість виконувати садові технологічні процеси. 

За даними Вінниця-садвинпрому лише 20 % садів були не обрізані або частково обрізані, а це значно погіршить якість плодів та ускладнить догляд за насадженнями в майбутньому. 

Які рішення пропонує ринок? 

Як на європейському, так і на українському ринках все більше поширюється рішення механізованого обрізування та формування плодової стіни. Плодова стіна створює оптимальну архітектуру для роботи машин, які проріджують зав’язь, також спрощується доступ працівників до всіх частин крони. На механізоване обрізування 1 га саду потрібно 3–5 годин, залежно від техніки та віку насаджень.  

На відміну від механічної, ручна обрізка саду передбачає постійну наявність кваліфікованих співробітників. 

Важливо зазначити, що без обрізки сад не буде давати конкретну продукцію, тим паче таку, яка придатна для експорту. Відповідно її відсутність буквально загрожує бізнесу і галузі загалом. 

Вирішенням питання є використання технологій механічного догляду за садами для полегшення навантаження на людську працю — це обприскування садів, підрізання кореневої системи, обрізка насаджень механічним шляхом. 

Сервіс від ТОВ “Біохім Агро” допомагає садівникам розв’язувати дані проблеми й створити експортно цікавий продукт. Вони втілюють передові рішення інтенсивного садівництва під ключ. Надають професійний супровід представникам сільського господарства: 

  • від тих, що планують закласти одно гектарний сад до тих, що мають 800 га садових насаджень; 
  • від складання бізнес-моделі до отримання врожаю та впровадження власного перероблення плодів на сік. 

До компанії звертаються ті, хто приходить у садівництво з інших видів бізнесу, а також досвідчені садівники, що хочуть оновити сади й технології, збільшити рентабельність господарства. Великі господарства замовляють в EFT Group (до складу якої входить ТОВ “Біохім Агро”) спеціалізовану садову техніку, дріт, трос, сітки, комплектування для шпалер, системи зрошення та фертигації, їхню автоматизацію. Компанія співпрацює тільки з перевіреними світовими та українськими виробниками якісного обладнання та аксесуарів. 

Однак виникає питання — чому тоді такі обрізчики не знаходиться в кожному господарстві? На це є кілька причин. Насамперед вартість, бо хороший якісний механізм коштує понад 25 тис. євро, а таку техніку не всі можуть собі дозволити. Продуктивність контурної обрізки коливається від віку насаджень та поставлених задач від 2 до 10 га/га 8 робочих годин. Тобто за період основної обрізки (осінь-зима) даний агрегат може обробити до 1000 га насаджень. Економічне обґрунтування придбання такої техніки існує для господарств понад 100 га саду. 

Малому та середньому фермеру значно полегшить можливість виконання даних операцій саме оренда механізму із професійно навчаним механізатором та консультативним супроводом по тому чи іншому сорту і т.д. Також варто уточнити що механічна обрізка саду — це неповне виключення ручної праці при догляді за рослиною. Після контурної обрізки потрібно провести коригувальні обрізки в інших стадіях розвитку рослини, але це значно менше людей та часу.

Ще одне рішення, яке пропонує ринок для вирішення фінансового забезпечення садівництва — це грантові програми. За даними Мінагрополітики, цьогоріч на сади виплачено 395,3 млн гривень грантової підтримки для аграріїв. У межах урядової грантової програми підтримки малого та середнього бізнесу “єРобота” 122 господарства вже отримали державну допомогу на суму 501 млн грн на розвиток садів і теплиць.

Кейси із практики 

Сьогодні компанія ТОВ “Біохім Агро” має великий досвід надання послуг з механічного догляду за садами. Нижче наведені кілька історій агропідприємств, де вже використовували контурну обрізку на господарстві й отримали позитивні результати.  

Навесні цього року ТОВ “Фрут” стикнулося з браком робочої сили на господарстві, внаслідок чого частина їх саду могла бути не обрізана в агрономічно обґрунтовані терміни (до цвітіння), що могло призвести до втрати якості врожаю. 

Вони звернулися  ТОВ “Біохім Агро” зі своїм запитом. 

Складність роботи полягала в тому, що на даній площі розміщена шпалера і кожні 10 метрів в ряду доводилося перемикати роботу обрізчика. З даним завданням оператор справився на відмінно. Все було обрізано в потрібні терміни. Як підсумок, сервіс їх компанії обрізав невелику ділянку 8 га досить дорослого саду. 

Реальний ефект від послуги обрізки господарство отримали через 4 місяці в поточному сезоні. По-перше, плоди більш рівномірні порівняно з минулим роком, гарні за розміром. По-друге, на зазначеній ділянці зазвичай щорічно присутня парша (грибкове захворювання дерев). У цьому році завдяки зменшенню габітусу і кращому провітрюванні крони в результаті наданих послуг ознаки захворювання відсутні. 

По-третє, зменшення витрат на засоби захисту рослин на обрізаних ділянках склали близько 15 %. 

По-четверте, збільшення вартості реалізованих яблук з даної площі на 20 % шляхом досягнення конкурентної якості. 

На сезон обрізки 2023-24 року, в разі фінансових можливостей або наявності партнерських програм, підприємство ТОВ “Фрут” планує збільшити площу під механічну обрізку.

Наступний кейс — ТОВ “Обрій”. Взимку 2023 року підприємство звернулося зі запитом до ТОВ “Біохім Агро” — пошук альтернативних постачальників якісних послуг, оскільки обрізчик, який вони зазвичай орендували, часто виходив з ладу і перегрівався в роботі. Раніше вони мали досвід в регулярному залученні орендованої техніки для обрізки, оскільки не мало і не могло собі дозволити придбання власного обрізчика. 

Компанія оперативно відреагувала і в той же період уклали співпрацю з ТОВ “Обрій” на послуги контурної обрізки, до того ж на чималу площу близько 50 га. В роботі не було жодних проблем, бо агрегат виявився значно потужнішим серед інших альтернатив на ринку. Крім того, робота не вимагала жодних зусиль зі сторони замовника, всю механічну і технологічну роботу (регулювання висоти обрізки, довжину погонів) налаштовував спеціаліст компанії.  

Варто зазначити, що через брак працівників  і високу  вартість ручної роботи це дуже  потрібний технологічний захід, особливо в такі складні часи. 

Які результати отримало господарство? 

По-перше, на 13% зменшилась витрата засобів захисту рослин, тому, що належне освітлення крони дало можливість тримати її в належному фітосанітарному стані. 

По-друге, своєчасність здійснення механічної обрізки дає можливість зробити таку необхідну операцію в жатий термін і не загубити сад на роки. 

Мітап створено за підтримки USAID AGRO, що виконується компанією Chemonics Україна.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх