Flying tractor — внесення ЗЗР та добрив дронами

12 апреля 2021 в 11:00

2906

Flying tractor — внесення ЗЗР та добрив дронами

Поява БПЛА над полями складова глобального тренду з поступової автоматизації сільськогосподарської рутини. Через технічні обмеження на відкуп дронам зазвичай залишають функції картування полів та спостереження за рослинами. Та нові моделі безпілотників розширюють портфель послуг. Сьогодні за допомогою дронів аграрії вже можуть вносити трихограму, ЗЗР та рідкі добрива.


Зі збільшенням технологічності й точності агрооперацій в Україні починає рости та розвиватись ринок с/г послуг. Доведена ефективність точного висіву, використання GPS-сигналу, диференційованого внесення ЗЗР та добрив, робить економічно привабливим залучення до їх виконання підрядних компаній з сучасним парком техніки. 

Поступово на ринку з’являються і ті компанії, які крім вже знайомих технологій, пропонують нові послуги, самостійно створюючи власний ринок. Серед таких компанія, яка пропонує аграріям послуги десикації, внесення ЗЗР та рідких добрив за допомогою дрона-обприскувача власного виробництва з футуристичною назвою Flying tractor, або Літаючий трактор.

Розробник дрона Владислав Юсім згадує, що коли компанія вперше представила робочу версію безпілотника на виставці у 2017 році, аграрії поставилися до ідеї малооб’ємного внесення скептично. Наземні обприскувачі виливають на культуру по 300-400 літрів рідини на гектар, тому витрата 5 літрів на гектар не здавалася чимось надійним. 

Випробувати технологію першим погодилося господарство в Чернігівській області. Там агродроном було оброблено 12,5 га соняшнику. Досвід виявився позитивним і сьогодні компанія звітує вже про 47 тис. га обробленої площі по всій Україні тільки за 2020 рік.

Переваги внесення ЗЗР та добрив дронами

Владислав Юсім зазначає, що дрони не витісняють наземну техніку і внесення під корінь нікуди не дінеться. Але для внесення по листу вже зараз ефективніше використовувати технології БПЛА.

Переваги технології повітряного внесення:

  • відсутність стікання розчину в ґрунт, та більш точне його розміщення на органах рослин;
  • відсутність втрат врожаю через механічне пошкодження культур;
  • можливість обробки незалежно від стану ґрунтів, та фази розвитку рослин;
  • економічні вигоди (економія матеріалів, палива, людської праці).

Штанга обприскувача Flying tractor обладнана форсунками для дрібнодисперсного розпилення, які розбивають краплю на фракції 150-200 мкм. Лопаті октокоптера створюють притискне зусилля яке спрямовує рідину на рослину.

Польові дослідження показали, що розмір краплі 150-200 мікрон оптимальний для засвоєння рослиною. При роботі наземними обприскувачами зі звичайними форсунками крапля розбивається на фракції розміром 100-500 мкм, що призводить до втрат. Краплі до 150 мікронів можуть випаровуватися не потрапляючи на лист, а краплі понад 250 мікронів повільно засвоюватися і стікати з листа.

Недолік використання наземної техніки при обробці культур суцільного посіву — це пошкодження рослин робочими органами сільськогосподарської техніки. Під колесами обприскувача може гинути 5% врожаю. Зменшує врожайність і наявність в полі технічних колій. На відміну від наземних, повітряні механізми не залишають колій, не травмують рослини, можуть захистити врожай після дощу та на пізніх стадіях розвитку культур, коли наземна техніка обмежена в пересуванні.

Внесення ЗЗР за допомогою Flying tractor дозволяє господарству заощадити

Внесення дронами дозволяє зекономити:

  • паливо для польової техніки;
  • заробітну плату механізатора;
  • воду і прилипачі (для приготування розчину вони потрібні у меншій кількості).

Прилипач вноситься відносно об’єму води, а не діючої речовини, тому замість 1-2 л прилипача на 300-400 л води (на 1 га) для наземного обприскувача, при роботі Flying tractor ми використовуємо 10-15 мілілітрів на 3 га площі поля

Владислав Юсім

Також важливий фактор для замовлення послуги — збереження здоров’я працівників. Обприскування в полі відбувається без особистої присутності, а всю необхідну інформацію про хід виконання робіт оператор дрону отримує завдяки встановленій на літаючий трактор камері.

Послуга внесення за допомогою Flying tractor

Сьогодні послуги аграріям надають 28 бригад з літаючими тракторами розташовані по всіх регіонах країни. В послугу входять:

  1. Створення електронної карти поля клієнта за допомогою дрона.
  2. Планування польоту за допомогою програмного забезпечення: створення траєкторії польоту, з використанням GPS, внесення поправки на вітер (за необхідністю) тощо.
  3. Змішування препарату для внесення у власних ємностях з агрохімікатів клієнта. Спеціалісти слідкують, щоб консистенція була оптимальна і не було осаду. Рецепт суміші (пропорції діючих речовин) узгоджується з замовником.
  4. Виконання операції: дрон літає навігаційними лініями на висоті 2 метрів над рослинами. Максимальна робоча висота 4 метри (при ширині захвату 6 метрів).

Вартість послуги для всіх культур 300 грн/га.

Попри первісний скепсис сьогодні по послугу обробки починають звертатися і овочівники, і ягідники. Головні замовники — аграрії що вирощують культури суцільного посіву. За кілька років роботи у компанії вже з’явились постійні клієнти, які замовляють обприскування від 3 до 8 разів за сезон.

Крім надання послуги обприскування компанія також продає дрони. Вартість безпілотника в базовій (мінімальній) комплектації 436 тис. грн. До пакета входять: дрон, програмне забезпечення, пульт керування з екраном, 3 батареї, зарядний пристрій, запасні лопаті, курс навчання на одного пілота.

По розрахунках розробників, для того, щоб покупка літаючого трактора була доцільною, необхідно мати в обробці принаймні 30 га.

Ринок внесення препаратів за допомогою дронів-обприскувачів тільки формується, але позитивні відгуки свідчать що найближчим часом він буде швидко зростати. 

Зі змінами клімату в сільське господарство приходять нові проблеми, і протягом сезону рослини все частіше потребують захисту від хвороб та шкідників. Точне внесення ЗЗР дронами ледь не єдина технологія, яка допоможе локалізувати проблему та вжити вчасні захисні міри в будь-який час протягом сезону незважаючи на стан ґрунту та фазу росту культури.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх