Розмір державної підтримки аграріїв за 2021 рік становить 1,55 млрд грн із передбачених в бюджеті 4,5 млрд грн. А є ще податкові пільги підприємствам та податкові кредити й держгарантії. Куди йдуть ці ресурси? Хто отримує держпідтримку?
Якісна і справедлива підтримка аграріїв з боку держави дає агросектору можливість розвиватись та конкурувати на світових ринках. На жаль, не всі фермери знають про напрями держпідтримки й тим паче як її отримати.
Як аграрію отримати підтримку від держави?
Завантажуй та дізнаєшся скільки можеш отримати грошей від держави!
Перш ніж звертатися до держави за підтримкою — аграрій повинен чітко усвідомити яку мету хоче досягти. Чи то кредит, чи обладнання, чи додаткові кошти або що. Наступний крок — чіткі терміни, за які вдасться все реалізувати: вибрати програму, підготувати документи та подати заявку.
Оскільки державна підтримка працює в більшості випадків таким чином, що вона обмежена бюджетним роком. І тільки тоді звертатися до держави за підтримкою. Аграрій повинен думати чого він хоче в наступному році вже сьогодні.
Уся державна підтримка АПК (дотації) на цей рік поділяється на дві групи:
- традиційна — часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва, здешевлення кредитів, розвиток садівництва, виноградарства та хмелярства, фінансова підтримка розвитку фермерських господарств, розвиток тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції;
- нова — агрострахування, відшкодування втрат від посухи, розвиток меліорованих земель, виробництво органічної продукції, картоплярство та субсидія на гречку.
Які є інструменти державної підтримки?
На державному рівні можна виділити форму прямої бюджетної підтримки:
- надання субсидій на сільськогосподарське виробництво і матеріально-технічні ресурси;
- субсидування короткострокового та інвестиційного кредитування підприємств і організацій АПК;
- надання субсидій на компенсацію частини витрат агровиробників на страхування врожаю сільськогосподарських культур;
- субсидії на витрати капітального характеру та ін.
Форма непрямої підтримки на цьому ж рівні полягає у:
- здійсненні закупівель сільгосппродукції й продовольства для державних потреб;
- регулюванні виробничого ринку, за допомогою проведення закупівельних і товарних інтервенцій із зерном;
- захисту економічних інтересів товаровиробників при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності у сфері АПК та ін.
Важливо! Якщо аграрій, наприклад, не встигне вчасно подати документи для отримання державної підтримки, то зможе скористатися нею тільки в наступному періоді. На жаль, деякі агровиробники навіть не знають про напрями державної підтримки, а хтось просто не користується нею.
Де шукати програми державної підтримки?
На сайті Міністерства аграрної політики є окремий розділ державної підтримки. Також звернутися у структурні підрозділи облдержадміністрації з питань агропромислового розвитку.
Важливо! Дуже уважно заповнювати пакет документів заявки для отримання допомоги.
Традиційні державні програми підтримки АПК на 2021 рік:
- Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва.
- Фінансова підтримка заходів у агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів.
- Фінансова підтримка розвитку, садівництва, виноградарства та хмелярства.
- Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств.
- Державна підтримка розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції.
Чи може один фермер подавати заявку на декілька програм держпідтримки?
Обмеження загальної суми держпідтримки в одні руки. У бюджетному кодексі України передбачено, що державні кошти не можуть використовуватись на один об'єкт кілька разів. Наприклад, фермер займається тваринництвом. Він може отримати часткове відшкодування їх вартості від держави. Також після придбання техніки вітчизняного виробництва аграрій отримує компенсацію вартості 25%.
Отримати допомогу зможуть будь-які сільгосппідприємства з вище означених, крім тих, що перебувають у стані ліквідації та мають порушені справи про банкрутство або ж мають піврічну заборгованість перед бюджетом станом на перше число місяця, в якому ухвалюється рішення про надання допомоги.
Куди подавати документи?
За кожним напрямом державної підтримки аграрій отримує інформацію куди потрібно подавати відповідний пакет документів. Є чотири підрозділи. Якщо фермер отримує кредит — до банку. Інший напрям — держфонд. Також є структурні підрозділи облдержадміністрації з питань агропромислового розвитку. І є напрями, за якими документи подаються безпосередньо до Мінагрополітики. Далі документи реєструються в електронній системі документообігу.
Отже, не слухайте пліток щодо неефективності державної підтримки. Держава на сьогодні надає можливості, хоч і не зовсім досконало. Тож чому б не скористатися такою можливістю!?
Проєкт реалізується за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.