Фермерський елеватор: підводні камені, економіка, перспективи

15 октября 2023 в 14:29

5409

Фермерський елеватор: підводні камені, економіка, перспективи

Як аграрію управляти запасами сільгосппродукції, не залежати від ринкових умов і уникнути ризиків, використовуючи власний елеватор?


Цього року аграрії вже зібрали 35 млн т зернових та олійних, на підході за прогнозами УЗА ще близько 45 млн т пізніх культур. Експорт морем повноцінно не працює, порти на Дунаї регулярно обстрілюють росіяни, логістика сухопутного експорту дорога і недосконала. Аграрії почали активно шукати рішення для забезпечення надійного зберігання сільськогосподарських культур і стабільного постачання їх на ринок, а також подолання проблеми втрати врожаю. 

Однак як і в будь-якій сфері, робота з елеваторними потужностями має підводні камені та виклики, з якими може зіткнутися аграрій. Що повинен врахувати фермер при будівництві елеватора та які нюанси врахувати?

Яка зараз ситуація з фермерськими елеваторами?

По-перше, фермерські елеватори суттєво відчули вплив війни. По-друге, якщо розглядати період до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, фермери активно розвивали свій бізнес. По-третє, вони користувалися державною компенсацією, отримували фінансову підтримку та мали доступ до кредитних коштів. На жаль, на сьогодні ситуація кардинально змінилася.

Нині фермери розділилися на два табори. Ті, хто сподівався на державну компенсацію та знижку 25% на обсяги без ПДВ, призупинили свої інвестиції. І ті, хто зазвичай будував потужності шляхом залучення кредитних коштів. Проте зараз отримати кредит стало складніше: їх не всім видають, або дають у невеликій кількості. Тож побудувати за такі кошти елеватор просто неможливо. Відповідно фермери призупинили свої інвестиції або розширюють можливості на базі вже існуючих.

Спільним для обох груп є вплив невпевненості та складності з фінансуванням на розвиток фермерського бізнесу в умовах нинішньої ситуації.

Наприклад у фермера були очищення і сушарка зерна. І йому потрібен ще силос, який він добудовує. Тобто вже не треба будувати повноцінний елеватор, а лише рішення для зберігання. До того ж фермери, можливо, не сильно афішують зараз в мережі Інтернет про будівництво фермерських господарств, тому що війна. Всі все розуміють. Але фермерський сегмент у нас розвинутий і в досить великій кількості ми саме для фермерів випускаємо обладнання і будуємо потужності,

Руслан Демчук, регіональний менеджер KMZ INDUSTRIES.

Переваги фермерського елеватора

По-перше, для фермерського елеватора не потрібно великої кількості персоналу — достатньо всього 5 працівників. Вони здійснюють операції з сушіння і очищення зерна, а в перервах між сезонами можуть займатися іншими завданнями в межах господарства.

По-друге, будуються вони досить швидко. 

У порівнянні з великими агрохолдингами, де власник може перебувати за кордоном, тим самим ускладнює комунікацію та контроль, у фермера-власника є більше відповідальності над будівництвом. Він завжди готовий взяти участь у процесі. Таким чином, фермерські елеватори мають свої переваги, особливо в аспекті більш прозорої та особистої взаємодії з власниками,

Руслан Демчук, регіональний менеджер KMZ INDUSTRIES.

По-друге, порівнюючи будівництво великих елеваторів і фермерських, варто відзначити, що останні будуються досить оперативно. Вже за пів року можна ввести в експлуатацію фермерський елеватор. Проте важливо звертати увагу на якість будівництва, оскільки це вплине на подальшу ефективність.

По-третє, неабиякою перевагою фермерських елеваторів є їхня гнучкість і здатність оперативно адаптувати нові технології. Завдяки таким привілеям вони мають конкурентну перевагу. У той час як великі елеватори можуть затримуватись через тривалі процедури узгодження з власниками, фермери швидко реагують на зміни та завойовують ринок. 

Наприклад, один із наших замовників в Кіровоградській області придбав сушарку на 50 тонн для обробки пшениці та кукурудзи, з якої видається приблизно 24 тонни на годину, і завдяки певним оптимізаціям вдалося збільшити продуктивність до 30 тонн на годину. Цей фермер застосував інноваційний підхід, переводячи зерно для охолодження з виходу сушарки в силоси з подальшим використанням вентиляторів. Це покращило продуктивність і забезпечило ефективну роботу комбайнів без затримок у роботі,

Руслан Демчук, регіональний менеджер KMZ INDUSTRIES.

Навіщо аграрію будувати власний елеватор?

Для вирішення цілого ряду проблем:

  • втрата прибутку через продаж “з поля” по низькій ціні;
  • переплата за зберігання, сушіння, очищення та відвантаження на сторонніх елеваторах: у період збору врожаю ціни особливо високі;
  • ви можете зіткнутися з неправильним визначенням: вологості, сміттєвої домішки, класу та навіть ваги врожаю, який ви здаєте на зберігання на сторонній елеватор;
  • збільшення втрат і травмування зерна при додатковому транспортуванні на зберігання;
  • втрата можливості отримання додаткового прибутку за послуги зі зберігання, сушіння та очищення зерна на вашому елеваторі;
  • великий ризик втрати якості продукції при зберіганні у старих підлогових складах;
  • високі витрати за обслуговування старого елеватора. Нові елеватори працюють ефективніше та економніше.

Яка вартість фермерського елеватора?

Фермерські елеватори для зерна стають все більше популярні серед українських аграріїв. Вони не тільки здатні забезпечити зберігання річного врожаю господарства, але й допоможуть у розв’язанні багатьох проблем, з якими стикаються фермери, не маючи власного зерносховища.

Орієнтовна вартість за фермерський елеватор, який зберігає 3000 тонн, може просушити на добу 400 тонн кукурудзи у температурному діапазоні від 24°C до 14°C складає $850-900 тисяч. 

Єдиний виробник в Україні, який пропонує постачання всього спектру обладнання для елеватора, монтаж такого обладнання та автоматизацію — електропідключення із виведенням на комп’ютер, надає послугу “під ключ” — це компанія KMZ INDUSTRIES. 

Ми надаємо фермерам пропозиції “під ключ” по будуванню фермерських елеваторів. На кожному з етапів будівництва при підписанні договорів на постачання матеріалів, на автоматизацію і т.д. пропонуємо знижки, торги для нашого клієнта. Крім того, KMZ Industries має партнерські програми з банками щодо кредитування придбання елеваторного обладнання нашого виробництва, якими ви можете скористатися,

Руслан Демчук, регіональний менеджер KMZ INDUSTRIES.

З чого фермеру починати будувати елеватор?

Однією з ключових рекомендацій для фермера — це створення проекту для всіх етапів будівництва. Це дозволяє значно зменшити вартість загалом. Якщо у фермера немає достатньо коштів для зведення повноцінного елеватора, то на ринку елеваторних послуг є можливість фазового будівництва. І за словами регіонального менеджера KMZ INDUSTRIES Руслана Демчука, цей варіант чудово працює на практиці. 

Якщо в фермера немає відразу всієї суми, щоб побудувати елеватор, то ми пропонуємо розбивати процес роботи на три етапи. Наприклад, у Черкаській області ми ведемо будівництво елеватора у три етапи, бо у фермера не було можливості сплатити за будівництво елеватора всієї суми. І на практиці це дійсно ефективний інструмент співпраці. Ми завжди намагаємось максимально врахувати потреби та можливості наших клієнтів”.

Комплектація фермерського елеватора включає: 

  • завальну яму;
  • зерносушарку;
  • теплогенератор на біопаливі;
  • сепаратор (очищення зерна);
  • силоси для довгострокового зберігання (від 1 000 до 3 000 тонн);
  • силоси для оперативного зберігання;
  • норії, ланцюгові транспортери, стрічкові транспортери та шнеки;
  • пункт відвантаження на авто та/або залізничний транспорт;
  • пункт відвантаження зернових відходів та пилу.

В цілому, будівництво елеватора розглядається в трьох етапах. Перший етап включає розпорошувальну яму, очищення зерна, норійну вежу та подачу на наявний склад клієнта. Зазвичай на цьому етапі клієнти вже встановлюють значну частину обладнання, бо є розроблений повний проект для свого елеватора.

Другий етап передбачає встановлення сушарки, яка є однією з найважливіших технологічних операцій на елеваторі. Це дозволяє власнику ефективно сушити зерно і заробляти кошти, не лише оптимізуючи власні процеси, але й надаючи послуги іншим фермерам.

Третій етап містить в собі будівництво великого силосу для зберігання зерна. Таким чином, будівництво елеватора розтягується на три роки, дозволяючи фермеру поступово розвивати свої об'єкти відповідно до їхніх потреб та можливостей.

Які рішення пропонує KMZ Industries аграрія, щоб закрити їх потреби?

Компанія KMZ Industries пропонує фермеру комплексні рішення будівництва елеваторів “під ключ”. Один із пріоритетних напрямків їх діяльності – комплексне будівництво елеваторів. 

Вони виробляють повний асортимент елеваторного обладнання:

  • силоси на плоскому (до 27 000 м3 по пшениці) та на конусному днищі (до 1 875 м3), силоси для борошна ХЕ (до 52,9 м³) у трьох модельних лінійках: Brice-Baker (англійська розробка), СМВУ (українська) та Variant Agro Build (українська);
  • шахтні зерносушарки Brice-Baker (британської розробки) і ДСП (української розробки) продуктивністю до 437 т/год;
  • транспортне обладнання: норії, ланцюгові транспортери, стрічкові та гвинтові конвеєри;
  • сепаратори для очищення зерна;
  • допоміжне обладнання (самопливне обладнання, перекидні клапани, рейкові засувки);
  • металоконструкції для обслуговування об’єктів – естакади, сходи тощо.

Дивіться, ми не розрізняємо фермерські елеватори від великих терміналів в Одесі. Для нас це, як конструктор Lego, де кожному клієнту потрібні індивідуальні рішення. Ми виготовляємо обладнання для всіх клієнтів, незалежно від того, чи це фермерський елеватор, чи великий агрохолдинг. Для нас важливо, щоб кожен клієнт мав доступ до необхідних рішень.

Наприклад, для фермерів, яким потрібно мінімізувати використання підсилосних галерей, ми розробили рішення, яке було успішно впроваджено у Львівській області. Це дозволяє значно скоротити витрати на підсилосні галереї, які зазвичай будуються в портах. Усі транспортери, що вивозять зерно з-під великих силосів, влаштовані в фундамент силосу як несучі норії. Великі агрохолдинги та портові елеватори майже не використовують їх, але для фермерів, яким потрібен лише один елемент, щоб не будувати велику нерівну вежу, ми можемо надати саме несучу норію,

Руслан Демчук, регіональний менеджер KMZ INDUSTRIES.

Крім повного асортименту елеваторного обладнання аграрії також можуть скористатися такими послугами як:

  • проєктування елеваторів;
  • монтаж елеваторного обладнання і замовник отримує гарантію на монтажні роботи. Монтують як власне елеваторне обладнання, так і обладнання інших виробників;
  • у разі наявності у замовника власної монтажної бригади надають послугу шефмонтажу для консультації щодо правильності та порядку виконання монтажних робіт;
  • автоматизація елеваторів – дозволяє зробити процеси на елеваторі максимально прозорими і контрольованими, як наслідок – управляти його прибутковістю;
  • навчання співробітників клієнтів правильній та безпечній експлуатації їх обладнання;
  • пусконалагоджувальні роботи для безаварійного запуску зернового елеваторного комплексу;
  • технічний огляд обладнання, виявлення несправностей;
  • сервіс 24/7 цілий рік.

Крім того, замовники можуть отримати фінансування від одного з банків-партнерів KMZ Industries.

Ми пропонуємо повний спектр послуг, і як лідери на ринку, пишаємося нашим сильним менеджерським підходом. У кожному регіоні маємо свого представника, подібного до мене, який готовий співпрацювати з клієнтом, який має бажання будувати, модернізувати або вдосконалювати свої об'єкти. Виїжджаємо на об'єкт разом з нашими технологами та інженерами, щоб показати клієнту концепцію та візію.

Після цього наш проєктувальник розробляє остаточну концепцію, яку схвалює сам клієнт або фермер. Після схвалення ми постачаємо необхідне обладнання, проводимо монтаж та автоматизацію, навчаємо персонал. Ще важливий момент — ми надаємо дворічну гарантію. Протягом цього часу ми завжди готові допомогти й приймати звернення від клієнта,

Руслан Демчук, регіональний менеджер KMZ INDUSTRIES.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх