Фейкова органіка: міжнародний резонанс та шляхи боротьби

8 марта 2019 в 15:00

4610

Фейкова органіка: міжнародний резонанс та шляхи боротьби

На ринку дедалі більше органічної продукції. Яка її частина підробляється?


Світовий органічний ринок продовжує зростати і досяг $97 мільярдів. США лідирує, маючи €40 млрд споживчого прибутку. Далі йдуть Німеччина — €10 млрд, Франція — €7,9 млрд і Китай — €7,6 млрд.

Найбільшу частку органічного ринку — €13,3% від загального ринку продовольчих товарів займає Данія. В Україні це 0,7 %.

Що означає “органічний”?

Органічні харчі — продукт системи сільського господарства, яка уникає використання штучних добрив, пестицидів, регуляторів росту та кормових добавок для тваринництва. Також заборонено опромінення та використання генетично модифікованих організмів (ГМО) або продуктів, вироблених з або за допомогою ГМО. Сертифікований логотип на органічній продукції має свідчити про те, що їжа виробляється відповідно до встановлених стандартів.

У чому ж фейк?

Сьогодні внутрішній споживчий ринок органічних продуктів в Україні продовжує розширюватись через основні мережі супермаркетів, які дедалі активніше розвивають цю привабливу та іміджеву лінійку. Основними з них є фрукти, овочі, зернові культури, м’ясо та молочні продукти, крупи та хлібобулочні вироби. В асортименті понад 100 найменувань товарів українського виробництва.

Проте мало хто знає, що маркування “Еко”, “Біо”, “Натуральне” тощо, не є справжнім показником органічного продукту вищої якості. І на жаль на вітчизняному ринку з’явилося багато підробок. Все через безліч прогалин у правовому полі. Наприклад, знаки маркування, дуже рідко вимагають сертифікати, що підтверджують екологічність продуктів. Та і покарання за використання термінів “Еко”, “Біо”, “100% натуральне”  відсутнє.

Користуючись необізнаністю споживачів, такі продукти продають за цінами органічних, що на третину дорожчі, ніж звичайні.

У 2017 році The Washington Post провело дослідження, як неорганічну продукцію з органічними етикетками поставляють в США. Наприкінці 2016-го 36 млн фунтів “органічної” сої та кукурудзи транспортували з України транзитом через Туреччину до Каліфорнії.

Згідно з документами, отриманими The Washington Post, вантаж спочатку був позначений як звичайні соєві боби. Але у Каліфорнії товар вже був позначений як “органічний”. Це збільшило його вартість приблизно на $4 млн, створивши принаймні одну додаткову компанію у ланцюжку поставок.

Така метаморфоза сої, а також дві інші подібні поставки зерна, проаналізовані компанією The Post, демонструють слабкі місця в тому, що Сполучені Штати гарантують, що товар із маркуванням USDA (Міністерство сільського господарства США), є дійсно органічним.

Імпортовані кукурудзяні та соєві відвантаження, досліджені The Washington Post, були значною мірою призначені стати кормами для тварин і увійти до ланцюга постачання деяких з найбільших виробників органічних продуктів. Органічні яйця, молоко, курятина і яловичина повинні походити від тварин, які споживають органічні корми.

Представники USDA стверджують, що їхня система захисту від шахрайства є надійною. Останніми роками, навіть коли кількість органічної кукурудзи та сої, що імпортуються до Сполучених Штатів, зросла більш ніж у три рази, Міністерство сільського господарства США не вжило жодних серйозних санкцій за ввезення шахрайського зерна.

Навіть коли USDA реагує на скарги щодо сумнівного імпорту, заходи проходять занадто пізно, щоб запобігти потраплянню продукції до споживачів. Лише через чотири місяці після того, як соєві боби прибули до Каліфорнії чиновники взяли зразки для перевірки на вплив пестицидів. До того часу близько 21 мільйонів фунтів вантажу з 36 вже досяг ферм і млинів. А клієнти, які придбали соєві боби, сказали, що вони не знали про проблему, поки не подзвонив репортер з The Washington Post.

Підроблені продукти ставлять під загрозу здоров'я та безпеку споживачів, і зрештою коштують невиправдано дорого. Крім того, це може серйозно зашкодити довірі до брендів. У таких складних шахрайських схемах кожна країна розбирається своєрідно. У кожної своя система сертифікації та перевірок, проте всі беруть до уваги міжнародні стандарти. Україна не є виключенням.

От як позначають органічну продукцію за кордоном: ORGANIC в Англії, BIOLOGISCH або OEKOLOGISCH в Німеччині, ISSUE D`AGRICULTURE BIOLOGIQUE у Франції, BIO у Швейцарії, ECO в Нідерландах. Україна минулого року зробила крок до свого такого єдиного логотипа. От як він буде виглядати — ОРГАНІЧНИЙ ПРОДУКТ/ORGANIC PRODUCT.

organic

Нові правила

“Чотири роки тому, коли органічний рух в Україні був не надто потужний, підробок майже не було”, — сказав керівник напрямку органічних продуктів “Фабрики бакалійних продуктів” Олексій Соломко. За його спостереженнями, масово псевдоорганічні продукти з’явилися 2012-го. Тоді притягнути до відповідальності нечесних виробників було неможливо за відсутності законодавчої бази.

Сьогодні все починає змінюватись. Влітку 2018 року прийнято Закон України “Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції”, який буде введено в дію 2 серпня 2019 року. Нині міністерство працює над розробкою нормативно-правових актів. Таких передбачається 12: 3 постанови Кабінету Міністрів України та 9 наказів Мінагрополітики.

Перелік виробників органічної продукції можна буде побачити на сайті Мінагрополітики. У реєстр мають бути включені автоматично ті виробники, що отримали статус “органічного” відповідно до міжнародних стандартів.

Сертифікувати органічні виробництва в Україні будуть відповідні органи сертифікації акредитовані в Національному агентстві з акредитації. Тривалість цього процесу залежить від галузі.

Поля та пасовища — від 24 місяців, з багаторічними рослинами сертифікують від 36 місяців, у аквакультурі — 24 місяці, ферми з вирощування великої рогатої худоби (м'ясо) і коней — 12 місяців, кіз, свиней і корів (молоко) — 6 місяців, птиці (м'ясо) — 10 тижнів, птиця (яйця) — 6 тижнів.

Підтверджувати статус органічного продукту виробникам доведеться кожні 15 місяців. Задоволення таке не безкоштовне, прийдеться платити. Вартість залежить від площі угідь, галузі АПК, стану господарства, кількості працівників. Контроль за маркуванням продукту здійснює Держпродспоживслужба.

За порушення вимог – штраф. Для юридичних осіб — вісім мінімальних зарплат, зараз — 29 784 грн, для фізосіб-підприємців — п’ять мінімальних зарплат, зараз — 18 615 грн.

Такі умови з європейськими стандартами, на думку Ключового експерта проекту EU4Business/FORBIZ Джошуа Бадах мають повноцінно реалізувати великий потенціал органічної продукції України на міжнародному ринку.  Це залучить додаткові інвестиції, позитивно вплине на зайнятість населення і розвиток сільських територій. Вкрай важливо створити більш сприятливі умови для роботи бізнесу та заохочення підприємництва до органічного виробництва  вважає Джошуа Бадах.

Україна продовжує розвивати виробництво органічної продукції і вже зовсім скоро матиме свій логотип. Популяризацію “органічної” їжі міністерство планує зробити частиною стратегії продовольчої безпеки і способом просувати українську продукцію на світових ринках. Такі факти ілюструють розвиток органічного сільського господарства. А стимулюються воно здебільшого завдяки людській турботі про власне здоров'я.

Читайте також: Эко, био и органик — в чем разница?

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх