Елеватор — ключ до зберігання сільгосппродукції

26 октября 2023 в 15:00

4678

Елеватор — ключ до зберігання сільгосппродукції

Чому елеватори сьогодні стають ключовим фактором у здобутті незалежності для аграріїв?


Експорт морем повноцінно не працює, порти на Дунаї регулярно обстрілюють росіяни, логістика сухопутного експорту дорога і недосконала. Що в таких умовах відбувається з попитом на елеваторні послуги та з цінами на них? Чи дійсно елеватор — це незалежність для аграрія?

Чи збільшився попит на елеватори після закриття зернової угоди?

Україна зустріла сезон з меншими залишками зерна в порівнянні з попереднім роком. Через складну ситуацію з експортними відвантаженнями попит на зберігання на зерносховищах зріс. 

За словами Руслана Демчука, регіонального менеджера KMZ INDUSTRIESцей рік трохи незвичайний, адже після закриття зернової угоди компанія не встигала обробляти замовлення від аграріїв. 

Після закриття зернової угоди і зупинки експорту в серпні нам почали “обривати” телефон. Усі ринулися розбудовувати свої потужності. Наприклад, у замовника вже є елеватор, умовно на 3000 тонн зберігання і він хоче добавити ще 5000 тонн, тому що немає куди дівати зерно. Якщо раніше він продавав продукцію з поля, а частину залишав, то наразі все залишає на зберігання в своєму елеваторі. І потім вже продасть, наприклад весною, коли буде гарна ціна,

Руслан Демчук, регіональний менеджер KMZ INDUSTRIES.

Як бачимо, попит на зберігання зерна високий, оскільки вартість, особливо, зернових культур, низька. Не кожен фермер має місткості для зберігання, щоб дочекатися підвищення цін і пізніше реалізувати свою продукцію, тому вони користуються послугами елеваторів.

На які елеваторні рішення великий попит серед аграріїв?

Експерти зазначають, що зміна попиту спостерігається щороку, і наразі динаміка досить яскраво виражена. Виділяють чотири напрямки. Перший — це будівництво терміналів на кордоні з Європою, залізничних терміналів та сухих портів. Особливо актуальним це рішення було минулого року, і хоча в цьому році цей запит трохи зменшився, проте процес будівництва триває. Люди активно розширюють експорт на залізниці, де є з'єднання з європейськими кордонами.

Другий великий сегмент попиту — це переробка сільськогосподарської продукції. Регіональний менеджер KMZ INDUSTRIES Руслан Демчук зазначає, що на ринку переважає тренд на переробку. 

Ми зараз ведемо переговори та підписуємо угоди з клієнтами, які будують маслоекстракційні заводи. Також співпрацюємо з тими, хто переробляє сою. Отже, переробка стала важливою галуззю нашої роботи. Поки що ми не маємо обладнання для переробки, але є обладнання для зберігання і підготовки зерна до подальшої переробки. Тому ми укладаємо угоди, зокрема, на зберігання та підготовку зерна, яке потім відправляється на переробку. Це ще один важливий тренд, який ми спостерігаємо,

Руслан Демчук, регіональний менеджер KMZ INDUSTRIES.

Третім важливим трендом є, як можна було б очікувати, питання ремонту силосів. У компанії KMZ INDUSTRIES зазначають, що нині спостерігається значна кількість запитів на ремонт силосних споруд, особливо в південній Україні та на лініях зіткнення. 

На жаль, на лініях зіткнення ситуація гірша, і дзвінків є дуже мало через очевидні труднощі. Однак з південної України надходить значна кількість звернень. Деякі з них стосуються невеликих ремонтів, інші — більших. Звідси ми чуємо про прохання відремонтувати силоси, сушарки та норії. Дзвінків і запитів щодо ремонту сільськогосподарських споруд наразі надзвичайно багато,

Руслан Демчук, регіональний менеджер KMZ INDUSTRIES.

Четвертий сегмент ринку — фермери, які обробляють 500 гектарів і більше. 

Нашими стабільними клієнтами є фермери, які обробляють 500 гектарів і більше, але також ми співпрацюємо з тими, хто обробляє менше площі. Наприклад, один із наших клієнтів із Черкаської області обробляє 300 га. Якщо фермери мають фінансові ресурси та готовність до розширення, ми завжди готові співпрацювати з ними,

Руслан Демчук, регіональний менеджер KMZ INDUSTRIES.

Через скільки окупиться інвестиція в побудову елеватора?

На жаль, в нашій країні йде війна, і багато молодих людей вступають до Збройних Сил України. Деякі виїжджають до Польщі або Німеччини, якщо мають таку можливість. У селищах спостерігається процес урбанізації, і знайти спеціалістів стає досить складно, особливо для елеваторів, які часто розташовані в селищах, зокрема фермерських. Це одна з головних проблем, з якою стикаються всі.

За словами Руслана Демчука розв'язанням цього питання є максимальна автоматизація елеваторів. 

Ми пропонуємо максимальну автоматизацію до того рівня, коли кожну технологічну операцію на елеваторі може виконувати одна людина. Це спрощує пошук та навчання працівників, а також полегшує мотивацію для їх роботи. До цього додається навчання на сусідніх елеваторах, які вже встановлені та функціонують протягом багатьох років. Ми надсилаємо людей туди в відрядження, щоб вони здобули досвід та отримали інструктаж щодо сушіння та інших аспектів роботи,

Руслан Демчук, регіональний менеджер KMZ INDUSTRIES 

Повертаючись до питання про фінансування, на жаль, банки, незважаючи на наявність фінансування від міжнародних донорів, не поспішають надавати кредити фермерам. Це стається через певний тренд у фінансовому секторі, який нам відомий. Представники аграрного сектору скаржаться, що сьогодні отримати кредит дуже і дуже складно навіть для обігових коштів. 

Представник компанії KMZ INDUSTRIES наголосив, що нині українські фермери у дуже складному становищі, у них не вистачає обігових коштів, не кажучи вже про капітальні інвестиції.

Якщо раніше за фермера “билися” банки, то зараз, на жаль, отримати кредит надзвичайно складно. Ще на оборотні кошти можливо, а на капітальні інвестиції досить складно. І державна компенсація взагалі не працює. Ми в свою чергу намагаємося допомогти аграріям — надаємо додаткову знижку в процесі переговорів,

Руслан Демчук, регіональний менеджер KMZ INDUSTRIES.

Елеватор — це незалежність для фермера. У чому вона проявляється?

Перевага однозначна і очевидна — фермер не залежить від ціни на продукції і має сховище для зберігання та обробки зерна. Це стає його власним товаром, і він самостійно ухвалює рішення що робити з ним: сушити, зберігати чи продавати. 

Іноді виникають ситуації, коли необхідно зберігати до кращої вартості, очищати, продавати, не продавати, чекати на літо, весну або що. Елеватор — це, по суті, власний склад, який включає в себе багато процесів. Тобто аграрій стає незалежним. Нині ця можливість обмежується доступом до світла та газу. Проте щодо світла, наприклад, фермер може встановити генератор. Це, звісно, може коштувати дорого, але є такі випадки. 

Власний елеватор також дає можливість отримувати додатковий прибуток, наприклад, з оренди приміщень для зберігання ТМЦ або обробки насіння. Це надзвичайно важливо, оскільки додатковий дохід ніколи не буває зайвим.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх