DoAgro 2022: аграрні підсумки воєнного часу та можливості для розвитку

15 декабря 2022 в 11:00

17946

DoAgro 2022: аграрні підсумки воєнного часу та можливості для розвитку


8 грудня 2022 року асоціація "Український клуб аграрного бізнесу" та агенція UCABevent провели ХIV Міжнародну конференцію "Ведення агробізнесу в Україні" (DoAgro22), в межах якої представники влади та бізнесу розглянули майбутні перспективи аграрного сектору України. Конференція традиційно об’єднала представників влади та агробізнесу задля підбиття підсумків і визначення основних викликів 2022 року, котрий через повномасштабну війну став справжнім випробуванням для сільгоспвиробників. 

Серед спікерів заходу – лідери думок аграрного ринку, представники провідних громадських організацій, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, АТ "Укрзалізниця". 

Вітальним словом конференцію відкрив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, який наголосив, що 2022 рік був складний для аграріїв та сповнений форс-мажорів, однак сільгоспвиробники їх впевнено додали й шукали нових можливостей.

Перший виступ одразу підняв вкрай важливу тему – це макроекономічний огляд Тимофія Милованова, президента Київської школи економіки, професора Піттсбурзького університету, Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства (2019-2020 рр). За його словами, в часи війни підприємствам потрібно бути готовими себе захищати, розвиваючи GR, оскільки необхідно вміти пояснити бюрократичній системі, чому ваша компанія є важливою, особливо якщо ваше підприємство є прибутковим та має вільні людські ресурси.

Маючи розуміння основних економічних факторів, що впливають на сільськогосподарський сектор, учасники заслухали Алекса Ліссітсу, генерального директора ІМК, який розповів про підсумки аграрного сезону 2022 року та реальні перспективи наступного року. 

«Враховуючи зниження внесення добрив на 50-60%, значні незібрані площі кукурудзи в полях, нестачу фінансування та необхідність значної економії, очікувана врожайність в 2023 році знизиться залежно від регіону і культури на 10-30% порівняно до середньої минулих років. В підсумку прогнозований вал зерна може скласти 34 млн т, а олійних культур – 13,2 млн т. Відповідно експортний потенціал 2023/24 МР буде близько 35 млн т або 3 млн т на місяць», – прогнозує Алекс Ліссітса.

Одним з нагальних питань для сільгоспвиробників наразі є логістика, її висока вартість та трансформації логістичних маршрутів з моменту початку повномасштабної війни. Тож під час першої панельної дискусії генеральний директор УКАБ Роман Сластьон, заступник директора Департаменту комерційної роботи АТ "Укрзалізниця" Валерій Ткачов, заступник генерального директора з питань логістики ТОВ СП «НІБУЛОН» Сергій Калкутін та директор по логістиці групи компаній «Агрейн» Ігор Пилипенко обговорили можливі шляхи транспортування продукції АПК і головні здобутки та перешкоди українського зернового експорту в 2022 році. Була виокремлена одна з головних проблем транспортування продукції залізницею – це нездатність транспортної системи ЄС поглинути додаткові 120-130 млн тонн експортних вантажів з України, що раніше експортувалися через українські порти.

Конференція продовжилася розмовою про перспективи агробізнесу за умови членства України в ЄС: в.о. керівника проєкту "Німецько-український агрополітичний діалог" Марія Ярошко, керівниця ГО «Агрополітичний діалог "Аграрна рада" Інна Мєтєлєва, заступник Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Ольга Шевченко і заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Маркіян Дмитрасевич поділилися думками щодо імплементації українського законодавства в правовий простір ЄС, розвитку торговельних ринків та покращення процедур транспортування агропродукції в європейські країни.  

Фінальним виступом на конференції голова правління «Біоенергетичної асоціації України» Георгій Гелетуха, пояснив, чому в умовах світового здорожчання енергоресурсів біоенергетика відкриває нові можливості для українського агробізнесу: «Техніко-економічне обґрунтування виробництва біометану з відходів сільського господарства при продуктивності 10 млн м3 біометану/рік демонструє, що собівартість виробництва біометану знаходиться в діапазоні 630-660 євро/1000 м3. У разі ринкової ціни біометану 900 євро/1000 м3 внутрішня норма рентабельності (IRR) проектів буде в діапазоні 25-28% і такі проєкти є цікавими для інвесторів».

Обговорення практик альтернативної енергетики продовжилося під час третьої панельної дискусії. Генеральний директор Gals Agro Сергій Кравчук поділився перевагами енергонезалежності, а заступник голови правління МХП Олександр Домбровський зазначив, що процес зеленої трансформації дає можливість задовольнити всі енергетичні ресурси, які потрібні для компанії, вирішує екологічні проблеми та заміщує мінеральні добрива, що наразі мають космічні ціни. 

Член наглядової ради "Агро-Регіон" та віцепрезидентка Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Катерина Рибаченко розповіла про досвід впровадження спалення біомас. В 2018 році вирішили, що треба спробувати, побудували перший котел на одному з елеваторів. А зараз я з впевненістю можу сказати, що це було рішення безпеки ведення бізнесу, відповідальності перед своїми працівниками, бо виробництво продовжується за будь-яких викликів енергетичної кризи. 

Також на конференції агровиробники, учасники, спікери й урядовці змогли неформально поспілкуватися та обмінятися досвідом й думками під час перерв для нетворкінгу, здобувши нові знайомства та знання.    

Конференція "Ведення агробізнесу в Україні" вже чотирнадцять років поспіль є майданчиком для вільного обміну думками з приводу дискусійних і найболючіших питань АПК, де бізнес і влада шукають ефективні та дієві рішення, що сприятимуть розвитку аграрного сектору України. Команда асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» та агенції UCABevent вдячна всім учасникам та партнерам заходу, «Сингента», Teff group, SDF, BASF, Credit Agricole Bank, AgroPortal.ua, що незважаючи на жодні обставини, змогли розділили цей день агронезламності разом з нами.


Асоціація "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ) була заснована у 2007 році для захисту економічних і професійних інтересів гравців аграрного бізнесу України. УКАБ є унікальною платформою в Україні для налагодження ділових контактів між лідерами агробізнесу, підвищення ефективності їх роботи та налагодження діалогу з органами державної влади. УКАБ активно сприяє українським виробникам у встановленні та підтримці міжнародних ділових зв’язків. До складу асоціації входять найбільші виробники та переробники сільськогосподарської продукції України.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх