Чому падають дрони?

4 ноября 2021 в 17:00

4794

Чому падають дрони?

Жоден дрон не буде працювати 10 років. Вони не ідеальні! Дрони не ідеально літають, падають, як і будь яка техніка потребують коштів на ремонт, відновлення та догляд.


Згідно з дослідженням Федерального управління авіації Сполучених Штатів Америки дрони що падають з неба не становлять небезпеки для людей. Якщо безпілотник DJI Phantom 3 впаде на голову людини, він має лише 0,3% шанс спричинити серйозну травму, як-от струс мозку. Значно вищий відсоток ймовірності, що від цього зіткнення постраждає дрон. Такі висновки можуть тішити виробників дронів XAG, DJI, SenseFly та інших, бо повітряна безпека один з головних факторів що обмежують використання безпілотників. Проте крихкість механізмів не може не насторожувати покупців. Готовність коптера ціною в сотні тисяч гривень вийти з ладу (ціна самого лише DJI Phantom 4 Pro базової комплектації вище 60 тис грн) не може не відлякувати.

Перешкоди під час польоту

Багато сторонніх факторів можуть спричинити до падіння, або пошкодження дрона. Навіть в полі, де буцімто не має перешкод для вільного руху крім міцного черепа агронома дрон може влетіти в стовпи ліній електромереж, дерева, зіштовхнутись з птахом. Нажаль більшість цих зіткнень призводить до падінь, під час яких страждають лопаті, корпуса, елементи несучих конструкцій.

Частіше за фізичну перешкоду причиною падіння дронів стає вітер (особливо поривчастий). Також виробники радять уникати польотів у зонах з високим рівнем магнітних перешкод (ліній високої напруги, радіопередавачів).

Коли ж дрон експлуатується за всіма правилами, за сприятливих погодних умов і жоден птах не трапляється йому на шляху, залишається ризик розбити його при посадці. Безпілотник не може літати вічно, а посадка один з найризикованіших маневрів, особливо для недосвідченого оператора.

У нас дрон падає раз в неділю, і завжди це стається через помилку пілота!

Микола Черняк, Агродрони.

Та ані в повітрі, ані на землі, ані деінде ще дрон не залишається в безпеці.

Ми обладнували свої буси поличками для дронів, інструментів та акумуляторів. В одній машині погано закріпили поличку і вона в процесі їзди, поки доїхали до полів, впала на дрон і зламала дві лопаті. Запасні лопаті іноземного виробництва обійшлися в $90.

Микола Черняк, Агродрони.

Надійність на ринку послуг

Саме через особливість дронів ламатись, досвідчені сервісні компанії, які надають послуги моніторингу, або внесення ЗЗР дронами, мають парк техніки не 2-4 моделі, а від десяти робочих безпілотників. Наразі таких компаній небагато, але тільки співпрацюючи з ними аграрій може бути впевнений що отримає послугу вчасно.

Некваліфіковані надавачі послуг ламають ринок. Є багато прикладів сервісних компаній, які придбали дрон-обприскувач і працюють за готівковий розрахунок за заниженими цінами, проте і якість обробітку у них сумнівна. Щоб знайти сервісну компанію з досвідом роботи достатньо ставити питання потенційним виконавцям:  

  • які форсунки використовуєте?
  • який розмір краплі?
  • яка висота польоту дрона?
  • як змішуються пестициди?
  • який маєте досвід (з ким працювали, де і на якій площі)?

Хто найбільший ворог дрона?

Агродрони набули великої популярності останні кілька років і за цей час аграрії назбирали чимало ситуацій які найчастіше призводять до відмови техніки. Трапляються навіть комічні випадки, коли за повітряний простір доводиться битись з птахами.

На одному з дуже великих маслопереробних заводів країни на дрон DJI напали голуби. Безпілотник мав гучномовець і повинен був зігнати птахів з даху, та реакція виявилась іншою. Дрон DJI Mavic 2 Enterprise вартістю 85 тис грн був розбитий вщент і більше не підлягає відновленню.

Валерій Яковенко, Drone.UA

У кожного виробника дронів своя специфіка по поломках і по роботі. Та все ж найбільший ворог здоров’я дрона це не птахи, лінії електромереж, чи дерево посеред поля. Головний ворог — втома оператора.

Оператор дрона повинен завчасно та коректно планувати місії та маршрути виконання, тримати механізм у належному стані, перевіряти кріплення, надійність фіксації деталей. Та навіть у досвідчених операторів трапляються помилки.

У агродронів з розсувними елементами є конструктивний недолік. Робоче положення висувних деталей фіксується завдяки елементам з різьбленням, але під час використання дрона постійна вібрація призводить до послаблення фіксації. Оператор повинен перевіряти надійність з’єднувальних вузлів, та якщо годинами використовувати дрон без перевірки, він почне складатись безпосередньо під час роботи. Це призведе до падіння механізму, та найбільшу шкоді завдає навіть не зіткнення з землею. Власна лопать коптера може зрізати антену, чи форсунку, або взагалі перерізати безпілотник. І таких пошкоджень не уникнути, їх провокує не кваліфікація чи неуважність, а втома.

Та маржинальність дрона дозволяє його доглядати та ремонтувати. Частіше за все він не стає тягарем для бюджету господарства. В разі забезпечення завантаження дрона, переваги використання роблять інвестицію в його купівлю розумною.

Як зменшити витрати на утримання дрона?

  • Щоб зменшити витрати на утримання спеціалісти радять тримати дрон в належному стані, мити після виконання робіт (потім протирати сухою ганчіркою  та залишати в провітрюваному місці, чи на вулиці). 
  • Як і при експлуатації будь якої авіаційної техніки (нехай і малогабаритної) загальноприйнята норма при експлуатації безпілотників — наявність чек-листів. Кожен експлуатант техніки складає чек-лист на власний розсуд, та заповнює його перед та після польоту, або навіть перед виїздом з офісу, щоб не забути обладнання яке знадобиться в полі.
  • Та головне, не перевантажувати ані дрон, ані оператора, щоб уникнути зайвих збоїв штучного, або власного інтелекту.

Матеріал став можливим завдяки підтримці Програми USAID з аграрного і сільського розвитку – АГРО.

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.

AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх