Чому має навчити АЧС українських аграріїв?

12 апреля 2019 в 16:40

3124

Чому має навчити АЧС українських аграріїв?

Африканська чума свиней — це не лише одна з ключових проблем українського свинарства, а й практичні кейси для антикризового менеджменту будь-якого бізнесу. Микола Бабенко, генеральний директор ТОВ “Центр підвищення ефективності у тваринництві” розповів, які ж саме висновки повинні зробити не лише свинарі, а й інші підприємці.


АЧС — це велика системна криза, керування якою вимагає значних зусиль. Її можна як ігнорувати, так і намагатись зупинити чи побороти. “Ситуацію з АЧС в Україні можна порівняти з пожежею: будинок загорівся, приїхали пожежники, у них періодично закінчується піна, вони по черзі ходять на перекур, нехтуючи ризиками поширення вогню на сусідні будинки, погорільці пробують винести останнє з палаючих осель, і в цьому їм ніхто особливо не заважає.

Наприклад, у 2015 році агрокомбінат “Калита”, як тільки почався падіж свиней через АЧС, раптово став розпродувати тварин за низькими цінами на різні бійні та м’ясокомбінати. А ті ж скотовози, що транспортували інфікованих свиней, потім їздили в інші господарства, розповсюджуючи таким чином вірус,

зазначив Микола Бабенко.

За словами експерта через те, що відсутні кошті на компенсацію свинокомлексам, свинарі й надалі продовжують знищувати один одного.

Дешевше запобігти кризі, аніж боротись з її наслідками

Чому хвороба так швидко поширилась? Цьому сприяла нездорова ситуація в свинарському бізнесі: висока собівартість, технологічні порушення, відсутність обліку і контролю, різноманітні зловживання. Саме ці фактори зумовили недотримання недотримання правил ветеринарно-санітарної безпеки, приховування випадків АЧС.  

Якщо бізнес загалом почувається погано, вірогідність “підхопити” кризову ситуацію зростає багатократно. При цьому дотримання технології та оздоровлення бізнес-клімату суттєво зменшує ризики втрат.

Замовчуванням проблеми не вирішиш

Траплялись випадки, коли свинокомплекси раптово продавали всіх свиней, приховавши випадки АЧС. Природнє бажання врятувати своє призвело до того, що захворювання поширилось далі і спричинило ефект доміно.

До цього додались замовчування бездіяльності Держпродспоживслужби та лише створення видимость боротьби з АЧС, а не реальні дії від галузевих асоціацій.

В іншому бізнесі аналогією може бути приховування різноманітних схем, неякісного товару, неналежного сервісу та інших вад. Сумнівна швидка вигода, як правило, повертається величезними збитками. І не лише для бізнесу, а й для цілих галузей,

Микола Бабенко.

Пасивність — не вихід

Існує думка, що Держпродспоживслужба заплющила очі на наявну проблему, чим сприяла поширенню АЧС. Байдужу позицію щодо захисту свинокомплексів зайняли й галузеві асоціації, які не спромоглись налагодити механізму компенсації свинарям, чиїх свине знищили через АЧС. Це спричинило створення ринку інфікованої свинини.

Необхідно займати проактивну позицію. Якщо ситуація вимагає підмінити розгойдані кризою інститути (допомогти лікарні, прокласти дорогу, встановити освітлення або організувати публічне обговорення проблеми), це потрібно зробити, від цього може залежати подальша доля ринку і всієї екосистеми,

підсумував Микола Бабенко.

Джерело:mind.ua

Заметили ошибку? Выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить нам.


AgriGeek

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

bn

Вверх