Альтернативні джерела енергії впевнено набирають обертів в Україні через енергетичну кризу, викликану повномасштабним вторгренням рф. Одним із таких рішень є виробництво біогазу. Тож розглянемо настільки ефективні біогазові установки для агросектору.
Сьогодні агросектору доводиться оперативно реагувати на виклики, які пов’язані з російським цілеспрямованим знищенням української енергетичної інфраструктури. Сільгоспвиробники шукають альтернативні варіанти електроенергії. Великі можливості у власному енергозабезпеченні сільськогосподарських підприємств і економії енергетичних ресурсів закладені у використовуванні енергії відходів сільгоспвиробництва і рослинної біомаси. У сільськогосподарському виробництві джерелом тепла можна прийняти як будь-які рослинні чи тваринницькі відходи, що непридатні для використовування по прямому призначенню.
Поки що Україна недовикористовує потенціал переробної промисловості та агросектору для виробництва альтернативних видів енергії, які можуть задовольняти енергетичні потреби як цих галузей, так і економіки загалом. Виробництво біогазу в Україні за останні 20 років пройшло декілька етапів і наразі стоїть на порозі нових змін, а саме виробництва біометану.
Що таке біогазові установки?
Біогазові установки — це один із трендів сучасного тваринницького бізнесу у Європі. Вони являють собою закриті системи, які переробляють різного роду органічні відходи в горючий органічний газ, який за своїм складом майже не відрізняється від природного. Його можна використовувати у котельнях для обігріву, в побутових газових мережах для приготування їжі, в установках для вироблення електроенергії.
За кордоном вже чимало фермерів, які не мають тварин, а для одержання біогазу на виробництво електричної й теплової енергії займають окремі поля кукурудзою, силосують її й протягом року ефективно використовують у біогазогенераторах. То чому таку перспективу не можна виключати й в Україні, тим паче враховуючи ситуацію в країні та світові прогнози на найближчі п’ять років. Постачання природного газу та електроенергії дорого обходиться. Безумовно, обладнання біогазових систем в агроформуваннях залежить від розуміння, бажання і коштів їхніх керівників.
П’ять років тому ми побудували власну біогазову станцію для утилізації відходів тваринництва, бо маємо тваринницький комплекс (12 тисяч поголів’я свиней) і треба було позбутися відходів. Тож вирішили користуватися всім продуктами, які маємо. Тим паче сьогодні потрібно створювати бізнес, використовуючи кожну можливість
Як за допомогою біогазу можна відмовитись від мінеральних добрив?
Протягом п’яти років українська компанія Органік-Д проводила дослідження біометану та отриманого з нього дигестату у вигляді добрива.
Що це таке дигестат? Це — залишок виробництва біогазу з органічної маси. Біогаз утворюється в результаті метанового бродіння органічних речовин. Але газ — це лише 10% від загальної біомаси, з якої він виробляється. А з решти 90% біомаси виходить той самий дигестат. Він містить такі компоненти: азот — 2,3–4,2 кг/т, фосфор — 0,2–1,5 кг/т, калій — 1,3–5,2 кг/т. Ця субстанція близька за хімічним складом до компосту, отже, може застосовуватися як додаткове добриво для підвищення родючості ґрунтів.
У результаті досліджень компанія отримала позитивні результати. Тож вже з 2021 року, коли мінеральні добрива подорожчали в 10 разів у середньому, почали застосовувати дигестат на полях.
Ми повністю відмовилися від використання мінеральних добрив і замінили їх дигестатом із біогазових станцій. Вже третій рік поспіль отримуємо результати не гірші, ніж ті, що були. Працюємо на стандартній технології сільськогосподарського виробництва
Сьогодні біометанові установки є ефективною та інвестиційно привабливою технологією, що зумовлюється наявністю значного сировинного потенціалу, сприятливими природно-кліматичними умовами та низьким рівнем собівартості цього виду енергії. Однак завжди є “але”. Власник компанії Органік-Д Вадим Кричковський зазначив, що ще якихось п’ять років тому дана альтернатива була економічно необґрунтована і багато хто “попався на вудку” гарантованого покупця. А дехто взагалі зазнав величезних збитків у реалізації “зеленого тарифу”.
Ще п’ять років тому біогазова установка була економічно обґрунтованою, тому що її обслуговування коштувало дуже дорого. Адже кВт електроенергії був на той час космічний, тож вигідніше було купувати з мережі. Тоді ми пішли шляхом заживлення всього тваринницького комплексу на опаленні біометану. І чекали, коли ж тарифи почнуть зростати, але змін не відбулося. Багато хто попався на вудку гарантованого покупця. До війни взагалі зазнали збитків саме в реалізації “зеленого тарифу
Крім того, Вадим Кричковський додав, що реалізовувати електроенергію по “зеленому тарифу” буде рентабельно лише в тому випадку, якщо є навколо споживачі, які готові її купувати. І продавати лише по тому тарифу, який буде економічно обґрунтований від ринкової ціни.
Сільгосппідприємство в середньому споживає за годину 500-700 кВт електроенергії. Відповідно вартість виробленої продукції буде суттєво коливатися. Ми придумали й користуємось концепцією енергетичних островів. Тобто у нас є на території населеного пункту, де об’єднані всі наші господарства ще додатково завод по виробництву пластикових труб, який споживає не менше 700 кВт·год та інші виробництва. Тож самі розумієте, що побудувати біогазову установку на 1,5 МегаВат і продавати населенню електроенергію, а потім бігати за кожним щодо оплати — на даному точно етапі нерентабельно
Будь-який бізнес повинен бути рентабельним. І Вадим Кричковський впевнений, що ”грати в довгу” може лише держава.
Ми повинні розуміти, що заробіток сьогодні може бути від прямих продажів електроенергії для виробничих підприємств. Тобто, якщо є споживачі навколо, то варто будувати інфраструктуру, домовлятися і продавати по тому тарифу, який буде економічно обґрунтований від того від ринкового. Ми бачимо чітко, що перспектива дуже цікава. Зараз якраз розробляємо проєкт і плануємо вийти на будівництво 1,5 МегаВат біогазової станції. Вона працюватиме в основному на відходах тваринництва, силосі кукурудзи та сорго
Які нюанси повинен врахувати аграрій?
По-перше, до того як електроенергія не подорожчала, ЄС давав додаткову доплату у розмірі 400 євро за тисячу кубів чищеного біометану чищеного. Тобто від стандартної ринкової ціни біометану стандартної на ринку, але це повинен бути виключно біометан, який вироблений з відходів виробництва. Це можуть бути послід тваринництва, залишки цукрових заводів та інші, які можуть використовуватися в виробництві біометану. Відповідно кукурудза була доволі дорогим продуктом, її гарно купували на європейському ринку. Ціна минулого року — $250 порівняно з цьогорічною $125-130 максимум.
Цьогоріч аграрії, які вирощували кукурудзу, на мою думку, знаходяться в дуже складному становищі й зазнали серйозних збитків. До того ж нові хвороби цьогоріч дуже впливають на урожайність кукурудзи зернової, але на силосну не дуже. Тому є бачення, що кукурудза як силос, як паливо для біореакторів отримала нове значення, новий перерахунок відбувся на ринку. Отже, аграрії, на мою думку, для аграріїв більше немає інших альтернатив для отримання стабільної генерації електроенергії, крім як біометанових заводів. Це дуже ефективна на сьогодні технологія саме в галузі сільського господарства
По-друге, аграрії, які використовуватимуть силосну кукурудзу для виробництва біометану, можуть отримати ефективний замінник високовартісних мінеральних добрив. Нині собівартість виробництва продукції в розрізі мінеральних добрив зросла з 10 до 30% в структурі собівартості.
По-третє, усі когенераційні машини, які представлені на ринку, вже з заводу облаштовані утилізаційними котлами, які знімають 98% низькотеплової енергії, з якою аграрії поки що не зовсім розуміють як працювати.
З топових когенераційних машин я виділяю дві — Caterpillar та GE Jenbacher, які вже з заводу облаштовані утилізаційними котлами й знімають 98% низькотеплової енергії. Проте українські аграрії ще не знають як з ними працювати. Вони можуть гріти буферні ємності й використовуватися для централізованого опалення приміщень у форматі водяного опалення. Однак виникає питання на яку відстань від біогазової станції можна транспортувати це тепло? Не так далеко, як хотілося б
За розрахунками компанії Органік-Д показали, що найбільш ефективно теплова енергія буде використовуватися в тепличному господарстві. Оскільки утилізаційні котли при генерації мегавата електроенергії можуть генерувати, також знімати мегават теплової енергії саме в буферні ємності, які будуть розташовані поблизу біогазових установок. Наприклад, 1 мегавата вистачає на 1 га стабільної роботи господарства, якщо брати зі сторони агрономії й виробництва тепличних культур. Якщо тепло згенероване з іншого джерела, то гектар з точки розрізу рентабельності агрономії не дуже вигідний, адже він має дуже довгий період окупності. Відповідно тому всі тепличні господарства раніше розглядали від 2 -2,5 га мінімум.
Ще до початку війни на старті проєктних робіт прийняли рішення, що для ефективного використання теплової енергії, розробимо і збудуємо тепличне господарство, яке б могло найбільш ефективно використовувати це тепло. Тобто її маржинальність виходила через виробництво овочевої продукції. Більше ідей як використати теплову енергію для таких виробників як ми, які займаються тваринництвом, і овочівництвом і виробництвом біометану — немає. Продавати її в населений пункт — це складно технічно і ще додаються безліч питань щодо виконання всіх робіт. Тобто її треба використовувати виключно в виробництві, щоб відповідати за всі процеси
Однак варто враховувати той факт, що коли перш ніж запускати біогазовий завод і купувати силос, переконайтеся у наявності достатньої кількості земельних ресурсів.
І також не потрібно забувати про можливе різке подорожчання кукурудзи як зерна, внаслідок чого завод просто не отримає сировину для генерації електроенергії.
Отже, у складі цього проєкту має бути достатньо земельних ресурсів для того, щоб створювати сировинну базу, якою буде вистачати на весь сезон роботи заводу. Якщо не мати цього ресурсу, то виникає проблема з накопиченням дигестату в закритих лагунах, які треба спустошувати хоча б один раз на рік. У кращому випадку — це повна зупинка біометанового заводу, а в гіршому — штрафи від екологічної служби та повна екологічна катастрофа.
Які джерела доходу створює біогаз для аграрного бізнесу?
Сьогодні альтернативне опалення, незалежне від будь-яких постачальників і тарифів, можна побудувати на біогазі, видобуток якого не вимагає ні геологорозвідки, ні буріння свердловин, ні дорогого насосного обладнання. Адже електроенергія, газ, вугілля або дрова коштують грошей і чим більше віддалені наші оселі від великих енергетичних магістралей, тим дорожче обійдеться опалення.
Нині біогаз створює три джерела доходу для аграрного бізнесу.
По-перше, органічні добрива, які аграрій використовує в агровиробництві.
По-друге, низьковартісний силос, який своєю чергою є біомасою для біогазових установок.
По-третє, власна електроенергія, яку сільгоспвиробник використовує на власному господарстві і може продавати.
І найголовніше – це безпека виробництва, якщо правильно замкнутий цикл виробництва, то можна отримати власне автономне джерело електроенергії, тепла й органічних добрив. Але працюють усі ці процеси лише в комплексі.
Крім того, аграрій повинен відмовитися максимально швидкими темпами від покупних видів палива і власноруч виробляти його. Саме це забезпечить йому незалежність. Більш того, це кардинально змінює економіку в аграрному секторі.
Біогаз є одним із найбільш перспективних альтернативних джерел енергії завдяки наявності великої кількості аграрної сировини в Україні. За оцінками експертів, на сьогодні для енергетичних потреб використовується лише 5% залишків на полях. Саме вибір сировини, її властивостей, розуміння доступних обсягів та логістики є ключовими факторами у біогазових проєктах.
Війна автоматично зупинила роботу вугільних шахт за закриття яких ми так довго боролися. Ми залишилися фактично без вугілля і це прекрасно. Тому майбутнє є для будівництва нових енергопотужностей промислової енергетики та перехід малих потужностей в діапазоні від 200 кВт до 2 Мега Вт на виробництво власної електроенергії. Це особливо актуально для молочних заводів і для харчового виробництва. Суть роботи на біомасі будь-якої енергетики — це куди подіти низькопотенційні хвости. Ми впевнені, що зовсім скоро це змінить культуру нашого ринку